Budowa domu – projekt z katalogu czy na zamówienie

Budowa domu nie może się obejść bez projektu. Do wyboru mamy dwie możliwości – zakup projektu gotowego lub zlecenie wykonania projektu indywidualnego. Wybrane rozwiązanie wpłynie nie tylko na komfort życia, ale też na koszty budowy domu.

Zarówno projekt gotowy jak i projekt na zamówienie mają wady i zalety. Projekt z katalogu jest przede wszystkim znacznie tańszy, wykonany na zamówienie daje dużo większą gwarancję, że  sprosta naszym oczekiwaniom nawet w najdrobniejszych szczegółach. Niezależnie od tego czy sięgniemy po projekt gotowy czy też zdecydujemy się na jego zamówienie, pamiętajmy, że w projekcie przewidziana jest technologia ścian zewnętrznych. Jej zmiana w trakcie realizacji budowy domu nie zawsze jest możliwa. Dlatego już na tym etapie należy wybrać najlepsze rozwiązanie.

Budowa domu na podstawie projektu gotowego

Budowa domu na podstawie projektu gotowego

Wybór projektów gotowych jest na tyle duży, że coraz więcej inwestorów z pewnością znajdzie dom odpowiedni do swoich potrzeb funkcjonalnych i estetycznych. Oferta katalogowa jest bardzo bogata – poczynając od budynków z podstawowym programem po bardzo rozbudowane funkcjonalnie. Projekty z katalogu są skierowane do bardzo wielu inwestorów – zarówno do osób ceniących architekturę tradycyjną jak i do inwestorów zainteresowanych nowoczesnym budownictwem. Jeśli projekt nam się spodoba, ale nie do końca odpowiada naszym potrzebom, może się okazać, że występuje w innym wariancie. Ten sam projekt może mieć bowiem kilka wersji (wariantów), które będą się różniły wielkością, liczbą kondygnacji, sposobem wykończenia elewacji czy detalami architektonicznymi. W wielu przypadkach można też prześledzić zdjęcia pokazujące budowę domu krok po kroku na podstawie wybranego projektu gotowego. Często też możemy zobaczyć projekt zrealizowany – obejrzenie wybudowanego domu może być dużym ułatwieniem dla osób z małą wyobraźnią przestrzenną. Można też zasięgnąć opinii osób, które mieszkają w  domu zrealizowanym według interesującego nas projektu.

Procedura zamówienia projektu gotowego nie trwa zwykle dłużej niż trzy tygodnie. Zawiera on informacje o szacowanych kosztach budowy domu czy zalecanych materiałach – od razu więc wiadomo, z jakimi wydatkami trzeba się liczyć podczas budowy domu.

Ważną zaletą projektów gotowych jest ich cena – są one bowiem o wiele tańsze (standardowy koszt to około 2000 zł) niż projekty indywidualne. Projekt gotowy wymaga jednak adaptacji do konkretnej działki i potrzeb inwestora. Adaptacja polega też na dostosowaniu projektu do wymagań wynikających z warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Za tę usługę trzeba dodatkowo zapłacić – jeśli nie wprowadzimy zbyt dużo zmian, koszt wyniesie około 2000 zł.

Warto również wiedzieć, że projekt gotowy jest projektem architektoniczno-budowlanym. Aby stał się projektem budowlanym, który dołącza się do wniosku o pozwolenie na budowę domu, wymaga wykonania planu zagospodarowania działki. Generuje to dodatkowe koszty, które należy doliczyć do ceny projektu.

Budowa domu według projektu na zamówienie

Budowa domu według projektu na zamówienie

Projekt indywidualny zawiera zwykle kompletną dokumentację niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę domu. Jest on również odpowiedzią na wszystkie potrzeby inwestora –  powstawanie projektu na zamówienie to proces trwający co najmniej kilka miesięcy. W trakcie spotkań architekta z inwestorem omawiane są koncepcje domu przeniesione na szkice i rysunki. Umożliwia nam to wybór nie tylko bryły budynku czy rozmieszczenia pomieszczeń, ale także pozwala realizować najśmielsze i najbardziej wymyślne marzenia. W tym przypadku nie ma też mowy o ustępstwach i kompromisach – projekt powstaje tak długo, aż sprosta oczekiwaniom inwestora.  Za te udogodnienia trzeba jednak sporo zapłacić – ceny projektów indywidualnych uzależnione są m.in. od renomy pracowni architektonicznej, wielkości domu, stopnia skomplikowania bryły, rozwiązań wewnętrznych oraz od wymagań stawianych projektantowi. Dlatego musimy się liczyć z tym, że realne koszty inwestycji mogą się ujawnić w końcowej fazie jego powstawania. Warto mieć na uwadze, że koszt projektu indywidualnego, tak samo jak jego wykonanie, rozkłada się w czasie – najpierw płaci się za opracowanie koncepcji, później kolejną kwotę przy odbiorze projektu. Dodatkowo możemy zlecić projektantowi nadzór autorski prowadzony podczas budowy domu. Koszt wykonania projektu architekci wyceniają od 3 do nawet 10%  całej inwestycji.

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.