Dom efektywny
 

Piątek, 21 lipca 2017, 12:10:43

Dom efektywny

W projekcie naszego domu istotnym architektonicznie elementem jest ściana wykończona tymi samymi, płaskimi dachówkami, które zostały użyte na dachu. To może mało popularne w naszym kraju rozwiązanie, ale z pewnością robi wrażenie. Montaż dachówek na ścianie nie różni się bardzo od tego na dachu. Dlatego na ścianie została zamontowana membrana Koramic pełniąca tu rolę wiatroizolacji. Specjalnymi kotwami zostały przymocowane do muru kontrłaty, a do nich łaty, na których wiszą dachówki. Najważniejszą różnicą  jest to, że w odróżnieniu od dachu tutaj zostały zamocowane wszystkie dachówki bez wyjątku. To bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców.

zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 25 lipca 2017, 14:27:17

  Wienerberger Marjósz jeżeli chodzi o koszty to zakup membrany i stelażu na przedstawionej ścianie (75 m2) to kwota rzędu 1000 zł. Plus oczywiście koszt dachówki :)

 • Logo

  Piątek, 22 września 2017, 13:45:45

  monikazg Bardzo ciekawie prezentuje sie takie przejscie dachowki z dachu na ścianę... Nie zdawałam sobie sprawy z możliwosci takiego rozwiązania... A tu niesamowity efekt :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (4)
Dom efektywny
 

Wtorek, 18 lipca 2017, 19:25:16

Dom efektywny

Choć na pozór na dachu leżą tylko dachówki, dachówka to nie jedyny istotny element bezpiecznego i szczelnego dachu, o czym powinien pamiętać każdy budujący i fachowy dekarz. Próby ominięcia niektórych elementów bądź zastosowania złej jakości zamienników mogą zniweczyć cały wysiłek i  skutkować nieszczelnością, zawilgoceniem i innymi problemami. Wysokiej jakości systemy dachowe to również akcesoria.  Pod gąsiorami układa się więc  taśmy kalenicowe, zapewniające właściwą wentylację przestrzeni pod dachówkami (wylot powietrza), a jednocześnie chroniące przed dostawaniem się zanieczyszczeń. We właściwym miejscu trzeba zainstalować stopnie i ławę kominiarską, aby umożliwić bezpieczną konserwację komina. Na dachu naszego domu zamontowano również wsporniki pod przewidzianą instalację fotowoltaiczną, która będzie produkowała prąd. 
zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Poniedziałek, 17 lipca 2017, 12:39:00

Dom efektywny

Po zamontowaniu izolacji przyszedł czas na montaż pokrycia z dachówek ceramicznych. Do kontrłat dekarze przymocowali łaty, na których opierają się dachówki. Rozstaw łat zależy od wybranego modelu dachówki i musi być skorelowany z podaną przez producenta długością krycia, która  jest pochodną m.in. długości dachówki i jest podawana dla zakresu od-do (dla modelu, który wybraliśmy  wynosi ona 36,2 do 39,8 cm).  Przed montażem dach został dokładnie zmierzony przez dekarzy, aby odpowiednio nabić  łaty i wyprowadzić niezbędne kąty proste. Zgodnie z  zaleceniami przymocowuje się do łat wszystkie dachówki w pasach stanowiących obrys dachu, a więc wzdłuż okapu, kalenicy oraz obu ścian szczytowych. Właściwa dla lokalizacji, wysokości budynku i kąta nachylenia dachu liczba dachówek została też zamocowana w środkowych częściach obu połaci. Dachówki mocuje się specjalnymi spinkami  Sturmfix, które dodatkowo zabezpieczają dach w czasie silnych wiatrów. Kalenica (połączenie połaci w najwyższym punkcie dachu) wykończona została gąsiorami, również ceramicznymi.

zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Piątek, 14 lipca 2017, 14:31:16

Dom efektywny

Pogoda kaprysi więc każdą wolną chwilę spędzamy na budowie. A tutaj praca wre, dachówki już prawie ułożone, ale zanim – kilka słów o izolacji dachu. Według różnych źródeł straty ciepła przez dach są szacowane od 10 do nawet 30%. W projekcie naszego domu przewidziano izolację nakrokwiową z pianki poliuretanowej. Takie rozwiązanie zapobiega powstawaniu mostków termicznych, ponieważ zapewnia jednakową grubość izolacji na powierzchni całego dachu. Izolacja, wraz z kontrłatami, została zamocowana do więźby dachowej za pomocą systemowych wkrętów. Takie rozwiązanie izolacji posiada zintegrowane warstwy paro- i wiatroizolacyjną. 

zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 15 lipca 2017, 21:01:08

  michalg12 Spodobały nam się płyty poliuretanowe pokryte jednostronnie warstwą płyty kartonowo-gipsowej pomiędzy warstwami pur i gipsu jest paroizolacja :) Jeszcze szczególnie nie zagłębiliśmy tematu, bo długa droga ale może to być coś godnego uwagi

 • Logo

  Niedziela, 15 października 2017, 19:53:50

  Mariola i Michał piana to wciąż mało przetestowana technologia. Moim zdaniem jedyny + to tylko i wyłącznie czas natryskiwania. A wełna ( my mamw 20+10) to sprawdzona technologia i pewna, fakt bardziej pracochłonna

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (7)
Dom efektywny
 

Wtorek, 13 czerwca 2017, 12:13:07

Dom efektywny

Dlaczego na naszym dachu będzie dachówka ceramiczna Orea 9? To nasza inwestycja na lata, każdy detal może decydować o naszym komforcie, bezpieczeństwie i estetyce domu. Płaska dachówka Orea 9 w kolorze antracytowym była oczywistym wyborem do domu o nowoczesnej bryle.  Oprócz trwałości materiału i koloru, odporności na żywioły – szczególnie na silne porywy wiatru, zapewnienia komfortu termicznego i akustycznego  i jest ...modna.


Ze względu na płaski, powtarzalny kształt dachówki doskonale wyglądają na dachu ułożone w sposób tradycyjny, ale możemy także ułożyć je z tzw. mijanką. Nie bez znaczenia jest wielkość dachówki – wystarczy 9 sztuk na ułożenie m2. Każda z dachówek posiada zamki, co znacznie  przyspiesza i ułatwia proces jej montowania  Dachówka gwarantuje elegancki wygląd połaci dachowej dzięki  dużemu formatowi, prostym  krawędziom  i wyraźnym liniom podziału.  Z tych samych względów estetycznych, ale i ze względu na jej trwałość zdecydowaliśmy się na nietypowe jej zastosowanie - będziemy kłaść dachówkę na elewacji i przełamywać  stereotypowe myślenie o wykorzystaniu dachówek. 

zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 15 czerwca 2017, 12:17:32

  jjif U nas panuje moda na płaskie dachówki. Widziałam je na dachach i wyglądają super. Przewaga jest w dachówce szarej i muszę trochę poszukać po budynkach bo ciekawa jestem jak wygląda czerwona. Super produkt.

 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 01:03:21

  monikazg Sama prawdopodobnie rowniez bym taką wybrała :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (4)
Dom efektywny
 

Poniedziałek, 5 czerwca 2017, 17:01:19

Dom efektywny

Ściany piętra gotowe, czas na dach. Zaczynamy od więźby dachowej, czyli konstrukcji na której ułożymy pokrycie dachowe, w naszym przypadku – płaską dachówkę ceramiczną.  Musi być ona zaprojektowana tak, by była w stanie udźwignąć duże obciążenia, jakie niesie ze sobą śnieg, wiatr a także samo pokrycie. Na umocowanych w wieńcu gwintowanych prętach mocujemy murłaty o które oprzemy krokwie i „zepniemy” poprzecznie mocowanymi jętkami. Na krokwie układamy innowacyjną metodę ocieplenia dachu – izolację nakrokwiową, a następnie nabijamy kontrłaty i łaty, na których potem „wiesza” się dachówki więc na tym etapie musimy już mieć wybrane pokrycie dachu, by zaplanować rozstaw łat. Brzmi prościej niż jest w rzeczywistości dlatego tę robotę wykonali za nas oczywiście profesjonalni cieśle tym bardziej, że to niezupełnie standardowe rozwiązanie - mamy zaprojektowany system bez okapu a połacie dachu mają różny kąt  nachylenia. Właściwie wykonana konstrukcja dachu uchroni nas przed kłopotami na etapie układania  pokrycia.  No i oczywiście będzie trwała i bezpieczna. 

zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 15 czerwca 2017, 13:27:38

  jarwar45 Racja dach jest bardzo ważny.Nikt nie chce fruwającego a widać to coraz częściej po nawałnicach które nas coraz częściej nawiedzają.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Poniedziałek, 15 maja 2017, 11:46:52

Dom efektywny

Po około dwóch tygodniach (tyle potrzebuje beton by wstępnie związał  strop) możemy kontynuować naszą budowę na wylanym stropie, wracamy więc do murowania ścian piętra. 


Projekt naszego domu jest bardzo elastyczny, możemy sytuować ścianki działowe piętra w zależności od potrzeb. Dla naszej rodziny (2+2) wybieramy opcję 3 pokoje+ 2 łazienki ale zanim podzielimy przestrzeń działówkami,  trzeba wybudować  ścianki szczytowe oraz kolankowe, na których oprzemy konstrukcję dachu.


Samo murowanie ścian piętra wygląda tak samo jak murowanie parteru – fachowcy poziomują pierwszą warstwę pustaków a dalej idzie jak po sznurku. To, co szczególnie ważne, to usztywnienie ścianek kolankowych, które zapobiega rozpieraniu ich przez krokwie czyli elementy konstrukcji dachu, dźwigające pokrycie. W tym celu w ściankach co ok 2 m wykonuje się rdzenie żelbetowe i dobrze dociepla, by nie stanowiły mostków cieplnych. Całość „zamyka” się od góry wieńcem, który „zachodzi” na ścianki szczytowe spinając całą konstrukcję. My zdecydowaliśmy się na szczególne rozwiązanie – ocieplenie wieńca 10 cm warstwą styroduru oraz obmurowanie go ½  pustaka Porotherm 44 T ze zintegrowaną warstwą wełny mineralnej – mostki termiczne nie mają żadnych szans. Wykonując wieniec na ściankach piętra umieszcza się też w betonie pręty gwintowane, na których zamontowane będą murłaty (drewniane elementy konstrukcji dachu).

zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 06:57:20

  monikazg Ładna wysokosc scianki kolankowej. Na dom z tak malymi skosami w pomieszczeniach moglabym sie zdecydowac :) Zaczynam teraz zalowac ze nie budujemy domu z 44 T Dryfiks. Ale oczywiscie zanim trafilam na budogram nawwt nie mialam pojecia ze takie pustaki wypelnione welna istnieją... Jesli wiedzialabym o tym wczesniej to prawdopodobnie juz na etapie prjektowania zglosilabym projektantowi zeby zaprojektowal z tych pustakow.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Piątek, 12 maja 2017, 11:14:40

Dom efektywny

Układanie gęstożebrowego stropu ceramicznego  Porotherm to była bułka z masłem.


Kolejny krok to jego usztywnienie.  Zanim ułożoną konstrukcję pokryje warstwa nadbetonu trzeba było sprawdzić czy wszystkie elementy (belki i pustaki) zostały ułożone prawidłowo, czy podpory zostały rozmieszczone tak, by utrzymać strop razem z betonem a także czy zamontowane są wszystkie zbrojenia – wieńca okalającego strop, żeber rozdzielczych czy otworów, które występują w stropie (np. przy otworze przeznaczonym na klatkę schodową). Po usunięciu zanieczyszczeń i zwilżeniu powierzchni ceramicznej stropu wodą (pomaga to w wiązaniu betonu) całą konstrukcję przykryła warstwa betonu.


Najwygodniej zamówić „gruszkę” z betonem i specjalną pompą – to rozwiązanie wygodniejsze i szybsze niż wożenie betonu taczką. Łatwiej też rozmieścić beton równomiernie – jego grubość kontroluje się za pomocą sondy bądź zwykłych listew a nadmiar „ściąga” tak, by uzyskać warstwę odpowiedniej grubości. Wszystkie szczegóły, jak grubość nadbetonu, jego klasa czy zalecenia dotyczące bezpieczeństwa w czasie wykonywania całego stropu można oczywiście znaleźć w instrukcji montażu producenta. 

zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 16:31:31

Dom efektywny

Przed nami kolejne wyzwanie - układanie stropu. Wyzwanie tym łatwiejsze, że i w tym przypadku wybieramy rozwiązanie systemowe. Strop gęstożebrowy Porotherm jest to zestaw precyzyjnie dopasowanych elementów – belek (elementy nośne stropu) i pustaków, które wypełniają przestrzenie między belkami. Pustaki, dzięki specjalnym zaczepom „zawiesza się” na sąsiadujących belkach a całość na koniec zalewa  się betonem, który spaja całą konstrukcję.


Sposób ułożenia jest precyzyjnie opisany w instrukcji, rozwiązanie nie wymagało żadnego ciężkiego sprzętu (dźwigu), nie wymaga też praktycznie deskowania. Szalunki (czyli podpory) są potrzebne tylko w niektórych miejscach konstrukcji – tak gdzie przebiegają żebra rozdzielcze, w okolicy wieńca, czy otworów w stropie. To stosunkowo łatwe rozwiązanie a zatem szybkie. Na naszym domu układanie stropu trwało niecałe dwa dni.

zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Środa, 19 kwietnia 2017, 15:17:20

Dom efektywny

Ściany z Porothermu Dryfix szybko pną się do góry, więc już po trzech dniach (!) dotarliśmy do nadproży. To poziome belki nad oknami i drzwiami, na których później opierają się ściany wyższej kondygnacji. Z tego między innymi powodu muszą one być bardzo wytrzymałe i dobrze wykonane.


Żeby zachować jednorodność naszego domu (czyli wszystko z ceramiki) wybraliśmy rozwiązanie systemowe czyli gotowe belki Porotherm. Już  wzmocnione zbrojeniem zatopionym w ceramicznej „rynnie” belki wystarczy oprzeć na pustakach ściennych, ocieplić od środka wełną mineralną, związać drutem i gotowe. Belki są systemowe czyli dopasowane rozmiarem do pustaków ściennych, nie wymagają stosowania nadmurówki ani podpierania. Takie rozwiązanie jest nie tylko łatwe i szybkie ale też pozwala zachować jednorodność warstwy pod późniejszy tynk ( to minimalizuje ryzyko, że tynk będzie pękał na granicy dwóch różnych materiałów) i gwarantuje, że w miejscu nadproża nie pojawi się tzw. mostek cieplny czyli miejsce gdzie może uciekać więcej ciepła z domu.
zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

Wtorek, 18 kwietnia 2017, 16:28:09

Dom efektywny

Już na etapie fundamentów na naszej budowie pojawił się temat tzw. mostków cieplnych, które przy budowie ścian mają szczególne znaczenie.
Co to takiego? To miejsca w domu wykonane z materiałów o gorszych parametrach termoizolacyjnych, przez które ucieka więcej ciepła niż przez sąsiadujące. Są to najczęściej miejsca osadzenia okien czy drzwi w ścianie, balkonów, połączenie ściany z wieńcem a w ścianach połączenie pustaka z ceramiki z tradycyjną zaprawą, rozrabianą z wodą.


Aby uniknąć mostków należy przede wszystkim zadbać o wysokiej jakości wykonawstwo i właściwe docieplenie newralgicznych miejsc. Pomagają w tym szczegółowe instrukcje budowania, które oferuje każdy szanujący się producent. Po drugie warto wybierać systemy w których wszystko do siebie pasuje i mamy do dyspozycji gotowe, elementy, np. nadproża, pustaki połówkowe czy narożnikowe a także specjalne pustaki do osadzania okien. Niczego nie trzeba dopasowywać, ryzyko popełnienia błędu jest mniejsze. Po trzecie wreszcie warto korzystać z innowacyjnych, ulepszonych metod budowania, jakim jest np. murowanie na suchą zaprawę cienkowarstwową, które właściwie eliminuje ryzyko mostków na styku pustak-zaprawa. 

zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Czwartek, 13 kwietnia 2017, 10:32:22

Dom efektywny

Powstają kolejne warstwy ściany murowane na sucho na zaprawie Porotherm Dryfix . Zamiast tradycyjnej kielni, nakłada się ją na warstwę cegieł za pomocą pistoletu. Do prawidłowego  wykonana narożników ścian używać będziemy pustaków uzupełniających połówkowych i narożnikowych.

Bez konieczności rozrabiania zaprawy Dryfix z wodą możemy prace murarskie kontynuować nawet zimą, w temperaturze do -5°C znacznie wydłużając sezon budowlany. Sucha zaprawa jest tak samo bezpieczna i trwała jak tradycyjna, a jej łatwa aplikacja przy pomocy pistoletu dwukrotnie przyspiesza murowanie. Czas oszczędzimy też na wiązaniu elementów muru - pełną wytrzymałość uzyskujemy już po upływie 48 godzin (przy tradycyjnej zaprawie  po 28 dniach), co oznacza, że prawie natychmiast możemy rozpoczynać kolejne prace. Unikniemy też bałaganu na budowie, 
Dryfix to czysta budowa bez betoniarki, worków po zaprawie czy pochlapanych zaprawą ścian.

zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 13 kwietnia 2017, 14:26:09

  Wienerberger Czarku a jakiś aspekt konkretnie ciebie interesuje?

 • Logo

  Środa, 19 kwietnia 2017, 10:55:53

  Czarek Jak powinny być ułożone cegły... Czy są potrzebne dodatkowe specjalne połówki cegieł? Czy można ciąć odpowiednio cegłę 44T i ułożyć na narożnikach? Jak to wygląda na waszej budowie? Kolejny temat to co w przypadku gdzy zostanie niewielka szczelina (około 3mm) między cegłami na całej długości jednej ściany? Jak poradzić sobie z taką szczeliną? Czy pianką montażową mogę uzupełnić ubytki?

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (3)