Dom e4
 

Czwartek, 30 listopada 2017, 12:30:30

Dom e4

Wreszcie dobrnęliśmy do finału etapu surowego, zamkniętego!


Wystrój wnętrz, malowanie ścian, dobór mebli i urządzanie kuchni – to wszystko przed nami, ale byśmy czuli się w domu komfortowo ta niej ekscytująca, techniczna strona budowy jest niezwykle ważna. Komfort, estetyka,naturalne, ekologiczne materiały, energoefektywne technologie – tymi kryteriami kierowaliśmy się projektując i budując nasz dom. Są one zgodne z założeniami koncepcji domu ceramicznego e4 firmy Wienerberger. e4 to koncepcja domu niskoemisyjnego, który spełnia restrykcyjne  wymagania Unii Europejskiej dla sektora budowlanego dotyczące zużycia energii od 2021 roku. Projekt jest holistycznym spojrzeniem na dom i zakłada, że komfort życia w domu zależy od czynników tworzących  cztery równorzędne filary koncepcji:emocje i zdrowie:Dom to miejsce, w którym żyjemy, odpoczywamy i spędzamy większość  wolnego czasu dlatego należy projektować go według indywidualnych potrzeb, uwzględniając  aspekty funkcjonalne i estetyczne i zdrowotne, które zapewnia zastosowanie naturalnych, wysokiej jakości rozwiązań  budowlanych.energia: Wydajność energetyczna domu to rezultat zastosowania nowoczesnych technologii i systemów, które umożliwiają produkcję energii cieplnej przez budynek i redukcję jej strat. Wysokie parametry termoizolacyjne gwarantują na tyle wysoką ochronę cieplną budynku, że nawet zimą może być energetycznie samowystarczalny lub produkuje więcej energii, niż zużywa.ekologia: Dbałość o środowisko to stosowanie ekologicznych materiałów i odnawialnych źródeł energii. Naturalne, trwałe i przyjazne środowisku materiały pozwalają na stworzenie optymalnego mikroklimatu wewnątrz domu. Eliminacja emisji szkodliwego CO2 do atmosfery jest możliwa dzięki uniezależnieniu się od paliw kopalnych i wykorzystaniu energii słonecznej.ekonomia: Wyważony koszt budowy, utrzymania i konserwacji. Naturalne, trwałe materiały, innowacyjna technologia budowy w połączeniu z nowoczesnymi systemami grzewczymi czy wentylacyjnymi oraz nowoczesną stolarką okienną  gwarantują przewidywalność kosztów budowy, rozsądny poziom wydatków bieżących na energię i minimalne koszty konserwacji,  dające poczucie bezpieczeństwa finansowego. 

zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 30 listopada 2017, 14:59:19

  michalg12 Myślę że każdy nas dąży do 4e ;) też jestem ciekaw rozwiązań zastosowanych w ogrzewaniu itp

 • Logo

  Czwartek, 30 listopada 2017, 15:02:11

  Ania200181 oby Michał cos napisali

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (10)
Dom e4
 

Środa, 22 listopada 2017, 11:29:41

Dom e4

Dwa słowa o elewacji. Architekci zaproponowali rozwiązanie, podkreślające duże przeszklenia salonu – ceramiczne cegły elewacyjne w kształcie belki.  Zastosowane zarówno w salonie, jak i zewnątrz płynnie przenoszą nas do ogrodu. Gdy na zewnątrz zamontujemy delikatne oświetlenie zimą będziemy mieć wrażenie, jakbyśmy siedzieli na tarasie w ogrodzie. Do wykończenia elewacji wybraliśmy cegły Long John, firmy Wienerberger. Długie,  półmetrowe cienkie ceramiczne belki muruje się na takiej samej zasadzie, jak inne cegły klinkierowe, ale efekt jest szczególnie spektakularny, gdy zastosuje się murowanie na tzw. cienką spoinę, czyli o grubości  5 mm. Ciemny  czerwony kolor nieregularnej cegły idealnie zgrywa się z nowoczesnością bryły i wygląda niezwykle naturalnie. 

zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 24 listopada 2017, 22:06:28

  monikazg Popieram Michała:)

 • Logo

  Piątek, 24 listopada 2017, 22:07:04

  monikazg Ania a mi się wydawało że jest to poprostu styropian wokół ścian fundamentowych...

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (19)
Dom e4
 

Wtorek, 14 listopada 2017, 10:05:11

Dom e4

Projekt naszego domu jest elastyczny, powierzchnię można dzielić ścianami działowymi  w zależności od liczby domowników. Dlatego w projekcie   przewidzieliśmy okna dachowe, które zapewnią naturalne światła na poddaszu. Okna musiały spełniać termiczne, by ograniczyć starty ciepła. Ważne też było bezpieczeństwo, dlatego postawiliśmy na okna Fakro z systemem bezpieczeństwa topSafe, na wypadek włamań. Są wykonane z zaimpregnowanego drewna sosnowego i mają automatyczne nawiewniki. Do okien dobraliśmy markizy. Na poddaszu zaplanowaliśmy sypialnię i pokoje dzieci, dlatego zależało nam na ochronie pokoi przed nagrzewaniem w upalne dni. Markizy dodatkowo będą chronić przed promieniowaniem UV.

zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 14 listopada 2017, 21:10:30

  Ania200181 sauna na całego i spać nie idzie. Dobrze że brat mieszka na tym piętrze

 • Logo

  Środa, 15 listopada 2017, 12:39:43

  monikazg To kolejny powód dla którego wybrałam dach płaski:)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (29)
Dom e4
 

Poniedziałek, 30 października 2017, 12:57:25

Dom e4

Nasz ceramiczny dach jest już gotowy! Był on dla nas bardzo istotnym punktem w programie budowy, ponieważ dach to ochrona całego domu i, o czym nie wszyscy wiedzą, jeden z tych elementów konstrukcji, przez który może uciekać najwięcej ciepła! Dlatego tak ważne było zastosowanie dobrych produktów, fachowe położenie i precyzyjne ocieplenie dachu.  Zastosowaliśmy też rozwiązania systemowe w czasie montażu dachu na wypadek wichur czy burz. Wybór dachówki ceramicznej był podyktowany z jednej strony estetyką, która była dla nas niezwykle ważna, a z drugiej komfortem użytkowania – żaden inny materiał tak dobrze nie tłumi hałasu padającego deszczu czy gradu. W kwestii estetyki jest jeszcze jeden ważny czynnik – kolor.  Ceramika nie traci koloru pod wpływem słońca czy deszczu, no i starzeje się bardzo szlachetnie. Nie trzeba jej malować, impregnować czy czyścić.  Wystarczy usuwanie liści czy igieł, jeśli mamy w pobliżu drzewa.  

zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 30 października 2017, 19:49:09

  Nazwa użytkownika Wiesz jedni wolą blondynki inni brunetki więc o gustach się nie dyskutuje :) a napisałem tak bo obok mnie sąsiad ma podobny niższy i przepięknie wygląda, a sami się zastanawialiśmy nad takim projektem :) czyli sentyment pozostaje

 • Logo

  Poniedziałek, 30 października 2017, 19:58:40

  Kamila Łapeta Napewno dom jest nowoczesny i oryginalny :) co kto woli mi się akurat podoba

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (14)
Dom e4
 

Piątek, 21 lipca 2017, 12:10:43

Dom e4

W projekcie naszego domu istotnym architektonicznie elementem jest ściana wykończona tymi samymi, płaskimi dachówkami, które zostały użyte na dachu. To może mało popularne w naszym kraju rozwiązanie, ale z pewnością robi wrażenie. Montaż dachówek na ścianie nie różni się bardzo od tego na dachu. Dlatego na ścianie została zamontowana membrana Koramic pełniąca tu rolę wiatroizolacji. Specjalnymi kotwami zostały przymocowane do muru kontrłaty, a do nich łaty, na których wiszą dachówki. Najważniejszą różnicą  jest to, że w odróżnieniu od dachu tutaj zostały zamocowane wszystkie dachówki bez wyjątku. To bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców.

zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 22 września 2017, 13:45:45

  monikazg Bardzo ciekawie prezentuje sie takie przejscie dachowki z dachu na ścianę... Nie zdawałam sobie sprawy z możliwosci takiego rozwiązania... A tu niesamowity efekt :)

 • Logo

  Niedziela, 5 listopada 2017, 00:54:07

  Pani Malutka Oooo kolejna stodola

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (5)
Dom e4
 

Wtorek, 18 lipca 2017, 19:25:16

Dom e4

Choć na pozór na dachu leżą tylko dachówki, dachówka to nie jedyny istotny element bezpiecznego i szczelnego dachu, o czym powinien pamiętać każdy budujący i fachowy dekarz. Próby ominięcia niektórych elementów bądź zastosowania złej jakości zamienników mogą zniweczyć cały wysiłek i  skutkować nieszczelnością, zawilgoceniem i innymi problemami. Wysokiej jakości systemy dachowe to również akcesoria.  Pod gąsiorami układa się więc  taśmy kalenicowe, zapewniające właściwą wentylację przestrzeni pod dachówkami (wylot powietrza), a jednocześnie chroniące przed dostawaniem się zanieczyszczeń. We właściwym miejscu trzeba zainstalować stopnie i ławę kominiarską, aby umożliwić bezpieczną konserwację komina. Na dachu naszego domu zamontowano również wsporniki pod przewidzianą instalację fotowoltaiczną, która będzie produkowała prąd. 
zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom e4
 

Poniedziałek, 17 lipca 2017, 12:39:00

Dom e4

Po zamontowaniu izolacji przyszedł czas na montaż pokrycia z dachówek ceramicznych. Do kontrłat dekarze przymocowali łaty, na których opierają się dachówki. Rozstaw łat zależy od wybranego modelu dachówki i musi być skorelowany z podaną przez producenta długością krycia, która  jest pochodną m.in. długości dachówki i jest podawana dla zakresu od-do (dla modelu, który wybraliśmy  wynosi ona 36,2 do 39,8 cm).  Przed montażem dach został dokładnie zmierzony przez dekarzy, aby odpowiednio nabić  łaty i wyprowadzić niezbędne kąty proste. Zgodnie z  zaleceniami przymocowuje się do łat wszystkie dachówki w pasach stanowiących obrys dachu, a więc wzdłuż okapu, kalenicy oraz obu ścian szczytowych. Właściwa dla lokalizacji, wysokości budynku i kąta nachylenia dachu liczba dachówek została też zamocowana w środkowych częściach obu połaci. Dachówki mocuje się specjalnymi spinkami  Sturmfix, które dodatkowo zabezpieczają dach w czasie silnych wiatrów. Kalenica (połączenie połaci w najwyższym punkcie dachu) wykończona została gąsiorami, również ceramicznymi.

zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom e4
 

Piątek, 14 lipca 2017, 14:31:16

Dom e4

Pogoda kaprysi więc każdą wolną chwilę spędzamy na budowie. A tutaj praca wre, dachówki już prawie ułożone, ale zanim – kilka słów o izolacji dachu. Według różnych źródeł straty ciepła przez dach są szacowane od 10 do nawet 30%. W projekcie naszego domu przewidziano izolację nakrokwiową z pianki poliuretanowej. Takie rozwiązanie zapobiega powstawaniu mostków termicznych, ponieważ zapewnia jednakową grubość izolacji na powierzchni całego dachu. Izolacja, wraz z kontrłatami, została zamocowana do więźby dachowej za pomocą systemowych wkrętów. Takie rozwiązanie izolacji posiada zintegrowane warstwy paro- i wiatroizolacyjną. 

zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 15 października 2017, 19:53:50

  Nazwa użytkownika piana to wciąż mało przetestowana technologia. Moim zdaniem jedyny + to tylko i wyłącznie czas natryskiwania. A wełna ( my mamw 20+10) to sprawdzona technologia i pewna, fakt bardziej pracochłonna

 • Logo

  Czwartek, 14 grudnia 2017, 09:14:50

  chada Pianka to sama chemia i duże ryzyko pękania i powstawania długich rys, czyli mostków liniowych. Nakrokwiowo to żadna izolacja dla krokwi ze względu na grubość ok. 2 cm.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (8)
Dom e4
 

Wtorek, 13 czerwca 2017, 12:13:07

Dom e4

Dlaczego na naszym dachu będzie dachówka ceramiczna Orea 9? To nasza inwestycja na lata, każdy detal może decydować o naszym komforcie, bezpieczeństwie i estetyce domu. Płaska dachówka Orea 9 w kolorze antracytowym była oczywistym wyborem do domu o nowoczesnej bryle.  Oprócz trwałości materiału i koloru, odporności na żywioły – szczególnie na silne porywy wiatru, zapewnienia komfortu termicznego i akustycznego  i jest ...modna.


Ze względu na płaski, powtarzalny kształt dachówki doskonale wyglądają na dachu ułożone w sposób tradycyjny, ale możemy także ułożyć je z tzw. mijanką. Nie bez znaczenia jest wielkość dachówki – wystarczy 9 sztuk na ułożenie m2. Każda z dachówek posiada zamki, co znacznie  przyspiesza i ułatwia proces jej montowania  Dachówka gwarantuje elegancki wygląd połaci dachowej dzięki  dużemu formatowi, prostym  krawędziom  i wyraźnym liniom podziału.  Z tych samych względów estetycznych, ale i ze względu na jej trwałość zdecydowaliśmy się na nietypowe jej zastosowanie - będziemy kłaść dachówkę na elewacji i przełamywać  stereotypowe myślenie o wykorzystaniu dachówek. 

zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 01:03:21

  monikazg Sama prawdopodobnie rowniez bym taką wybrała :)

 • Logo

  Sobota, 18 listopada 2017, 00:25:30

  Marcin A A jak dekarze ocenili tą dachówkę? W miarę prosta jest? Bo tak dużą dachówkę ceramiczną niezwykle trudno jest uzyskać idealnie płaską. Jak prezentuje się z bliska?

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (5)
Dom e4
 

Poniedziałek, 5 czerwca 2017, 17:01:19

Dom e4

Ściany piętra gotowe, czas na dach. Zaczynamy od więźby dachowej, czyli konstrukcji na której ułożymy pokrycie dachowe, w naszym przypadku – płaską dachówkę ceramiczną.  Musi być ona zaprojektowana tak, by była w stanie udźwignąć duże obciążenia, jakie niesie ze sobą śnieg, wiatr a także samo pokrycie. Na umocowanych w wieńcu gwintowanych prętach mocujemy murłaty o które oprzemy krokwie i „zepniemy” poprzecznie mocowanymi jętkami. Na krokwie układamy innowacyjną metodę ocieplenia dachu – izolację nakrokwiową, a następnie nabijamy kontrłaty i łaty, na których potem „wiesza” się dachówki więc na tym etapie musimy już mieć wybrane pokrycie dachu, by zaplanować rozstaw łat. Brzmi prościej niż jest w rzeczywistości dlatego tę robotę wykonali za nas oczywiście profesjonalni cieśle tym bardziej, że to niezupełnie standardowe rozwiązanie - mamy zaprojektowany system bez okapu a połacie dachu mają różny kąt  nachylenia. Właściwie wykonana konstrukcja dachu uchroni nas przed kłopotami na etapie układania  pokrycia.  No i oczywiście będzie trwała i bezpieczna. 

zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 15 czerwca 2017, 13:27:38

  jarwar45 Racja dach jest bardzo ważny.Nikt nie chce fruwającego a widać to coraz częściej po nawałnicach które nas coraz częściej nawiedzają.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom e4
 

Poniedziałek, 15 maja 2017, 11:46:52

Dom e4

Po około dwóch tygodniach (tyle potrzebuje beton by wstępnie związał  strop) możemy kontynuować naszą budowę na wylanym stropie, wracamy więc do murowania ścian piętra. 


Projekt naszego domu jest bardzo elastyczny, możemy sytuować ścianki działowe piętra w zależności od potrzeb. Dla naszej rodziny (2+2) wybieramy opcję 3 pokoje+ 2 łazienki ale zanim podzielimy przestrzeń działówkami,  trzeba wybudować  ścianki szczytowe oraz kolankowe, na których oprzemy konstrukcję dachu.


Samo murowanie ścian piętra wygląda tak samo jak murowanie parteru – fachowcy poziomują pierwszą warstwę pustaków a dalej idzie jak po sznurku. To, co szczególnie ważne, to usztywnienie ścianek kolankowych, które zapobiega rozpieraniu ich przez krokwie czyli elementy konstrukcji dachu, dźwigające pokrycie. W tym celu w ściankach co ok 2 m wykonuje się rdzenie żelbetowe i dobrze dociepla, by nie stanowiły mostków cieplnych. Całość „zamyka” się od góry wieńcem, który „zachodzi” na ścianki szczytowe spinając całą konstrukcję. My zdecydowaliśmy się na szczególne rozwiązanie – ocieplenie wieńca 10 cm warstwą styroduru oraz obmurowanie go ½  pustaka Porotherm 44 T ze zintegrowaną warstwą wełny mineralnej – mostki termiczne nie mają żadnych szans. Wykonując wieniec na ściankach piętra umieszcza się też w betonie pręty gwintowane, na których zamontowane będą murłaty (drewniane elementy konstrukcji dachu).

zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 06:57:20

  monikazg Ładna wysokosc scianki kolankowej. Na dom z tak malymi skosami w pomieszczeniach moglabym sie zdecydowac :) Zaczynam teraz zalowac ze nie budujemy domu z 44 T Dryfiks. Ale oczywiscie zanim trafilam na budogram nawwt nie mialam pojecia ze takie pustaki wypelnione welna istnieją... Jesli wiedzialabym o tym wczesniej to prawdopodobnie juz na etapie prjektowania zglosilabym projektantowi zeby zaprojektowal z tych pustakow.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom e4
 

Piątek, 12 maja 2017, 11:14:40

Dom e4

Układanie gęstożebrowego stropu ceramicznego  Porotherm to była bułka z masłem.


Kolejny krok to jego usztywnienie.  Zanim ułożoną konstrukcję pokryje warstwa nadbetonu trzeba było sprawdzić czy wszystkie elementy (belki i pustaki) zostały ułożone prawidłowo, czy podpory zostały rozmieszczone tak, by utrzymać strop razem z betonem a także czy zamontowane są wszystkie zbrojenia – wieńca okalającego strop, żeber rozdzielczych czy otworów, które występują w stropie (np. przy otworze przeznaczonym na klatkę schodową). Po usunięciu zanieczyszczeń i zwilżeniu powierzchni ceramicznej stropu wodą (pomaga to w wiązaniu betonu) całą konstrukcję przykryła warstwa betonu.


Najwygodniej zamówić „gruszkę” z betonem i specjalną pompą – to rozwiązanie wygodniejsze i szybsze niż wożenie betonu taczką. Łatwiej też rozmieścić beton równomiernie – jego grubość kontroluje się za pomocą sondy bądź zwykłych listew a nadmiar „ściąga” tak, by uzyskać warstwę odpowiedniej grubości. Wszystkie szczegóły, jak grubość nadbetonu, jego klasa czy zalecenia dotyczące bezpieczeństwa w czasie wykonywania całego stropu można oczywiście znaleźć w instrukcji montażu producenta. 

zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników