Dom efektywny
 

Wtorek, 13 czerwca 2017, 12:13:07

Dom efektywny

Dlaczego na naszym dachu będzie dachówka ceramiczna Orea 9? To nasza inwestycja na lata, każdy detal może decydować o naszym komforcie, bezpieczeństwie i estetyce domu. Płaska dachówka Orea 9 w kolorze antracytowym była oczywistym wyborem do domu o nowoczesnej bryle.  Oprócz trwałości materiału i koloru, odporności na żywioły – szczególnie na silne porywy wiatru, zapewnienia komfortu termicznego i akustycznego  i jest ...modna.


Ze względu na płaski, powtarzalny kształt dachówki doskonale wyglądają na dachu ułożone w sposób tradycyjny, ale możemy także ułożyć je z tzw. mijanką. Nie bez znaczenia jest wielkość dachówki – wystarczy 9 sztuk na ułożenie m2. Każda z dachówek posiada zamki, co znacznie  przyspiesza i ułatwia proces jej montowania  Dachówka gwarantuje elegancki wygląd połaci dachowej dzięki  dużemu formatowi, prostym  krawędziom  i wyraźnym liniom podziału.  Z tych samych względów estetycznych, ale i ze względu na jej trwałość zdecydowaliśmy się na nietypowe jej zastosowanie - będziemy kłaść dachówkę na elewacji i przełamywać  stereotypowe myślenie o wykorzystaniu dachówek. 

zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 13 czerwca 2017, 22:05:55

  comando Najlepsza jest Allegra 9! :D

 • Logo

  Czwartek, 15 czerwca 2017, 12:17:32

  jjif U nas panuje moda na płaskie dachówki. Widziałam je na dachach i wyglądają super. Przewaga jest w dachówce szarej i muszę trochę poszukać po budynkach bo ciekawa jestem jak wygląda czerwona. Super produkt.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (3)
Dom efektywny
 

Poniedziałek, 5 czerwca 2017, 17:01:19

Dom efektywny

Ściany piętra gotowe, czas na dach. Zaczynamy od więźby dachowej, czyli konstrukcji na której ułożymy pokrycie dachowe, w naszym przypadku – płaską dachówkę ceramiczną.  Musi być ona zaprojektowana tak, by była w stanie udźwignąć duże obciążenia, jakie niesie ze sobą śnieg, wiatr a także samo pokrycie. Na umocowanych w wieńcu gwintowanych prętach mocujemy murłaty o które oprzemy krokwie i „zepniemy” poprzecznie mocowanymi jętkami. Na krokwie układamy innowacyjną metodę ocieplenia dachu – izolację nakrokwiową, a następnie nabijamy kontrłaty i łaty, na których potem „wiesza” się dachówki więc na tym etapie musimy już mieć wybrane pokrycie dachu, by zaplanować rozstaw łat. Brzmi prościej niż jest w rzeczywistości dlatego tę robotę wykonali za nas oczywiście profesjonalni cieśle tym bardziej, że to niezupełnie standardowe rozwiązanie - mamy zaprojektowany system bez okapu a połacie dachu mają różny kąt  nachylenia. Właściwie wykonana konstrukcja dachu uchroni nas przed kłopotami na etapie układania  pokrycia.  No i oczywiście będzie trwała i bezpieczna. 

zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 15 czerwca 2017, 13:27:38

  jarwar45 Racja dach jest bardzo ważny.Nikt nie chce fruwającego a widać to coraz częściej po nawałnicach które nas coraz częściej nawiedzają.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Poniedziałek, 15 maja 2017, 11:46:52

Dom efektywny

Po około dwóch tygodniach (tyle potrzebuje beton by wstępnie związał  strop) możemy kontynuować naszą budowę na wylanym stropie, wracamy więc do murowania ścian piętra. 


Projekt naszego domu jest bardzo elastyczny, możemy sytuować ścianki działowe piętra w zależności od potrzeb. Dla naszej rodziny (2+2) wybieramy opcję 3 pokoje+ 2 łazienki ale zanim podzielimy przestrzeń działówkami,  trzeba wybudować  ścianki szczytowe oraz kolankowe, na których oprzemy konstrukcję dachu.


Samo murowanie ścian piętra wygląda tak samo jak murowanie parteru – fachowcy poziomują pierwszą warstwę pustaków a dalej idzie jak po sznurku. To, co szczególnie ważne, to usztywnienie ścianek kolankowych, które zapobiega rozpieraniu ich przez krokwie czyli elementy konstrukcji dachu, dźwigające pokrycie. W tym celu w ściankach co ok 2 m wykonuje się rdzenie żelbetowe i dobrze dociepla, by nie stanowiły mostków cieplnych. Całość „zamyka” się od góry wieńcem, który „zachodzi” na ścianki szczytowe spinając całą konstrukcję. My zdecydowaliśmy się na szczególne rozwiązanie – ocieplenie wieńca 10 cm warstwą styroduru oraz obmurowanie go ½  pustaka Porotherm 44 T ze zintegrowaną warstwą wełny mineralnej – mostki termiczne nie mają żadnych szans. Wykonując wieniec na ściankach piętra umieszcza się też w betonie pręty gwintowane, na których zamontowane będą murłaty (drewniane elementy konstrukcji dachu).

zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Piątek, 12 maja 2017, 11:14:40

Dom efektywny

Układanie gęstożebrowego stropu ceramicznego  Porotherm to była bułka z masłem.


Kolejny krok to jego usztywnienie.  Zanim ułożoną konstrukcję pokryje warstwa nadbetonu trzeba było sprawdzić czy wszystkie elementy (belki i pustaki) zostały ułożone prawidłowo, czy podpory zostały rozmieszczone tak, by utrzymać strop razem z betonem a także czy zamontowane są wszystkie zbrojenia – wieńca okalającego strop, żeber rozdzielczych czy otworów, które występują w stropie (np. przy otworze przeznaczonym na klatkę schodową). Po usunięciu zanieczyszczeń i zwilżeniu powierzchni ceramicznej stropu wodą (pomaga to w wiązaniu betonu) całą konstrukcję przykryła warstwa betonu.


Najwygodniej zamówić „gruszkę” z betonem i specjalną pompą – to rozwiązanie wygodniejsze i szybsze niż wożenie betonu taczką. Łatwiej też rozmieścić beton równomiernie – jego grubość kontroluje się za pomocą sondy bądź zwykłych listew a nadmiar „ściąga” tak, by uzyskać warstwę odpowiedniej grubości. Wszystkie szczegóły, jak grubość nadbetonu, jego klasa czy zalecenia dotyczące bezpieczeństwa w czasie wykonywania całego stropu można oczywiście znaleźć w instrukcji montażu producenta. 

zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 16:31:31

Dom efektywny

Przed nami kolejne wyzwanie - układanie stropu. Wyzwanie tym łatwiejsze, że i w tym przypadku wybieramy rozwiązanie systemowe. Strop gęstożebrowy Porotherm jest to zestaw precyzyjnie dopasowanych elementów – belek (elementy nośne stropu) i pustaków, które wypełniają przestrzenie między belkami. Pustaki, dzięki specjalnym zaczepom „zawiesza się” na sąsiadujących belkach a całość na koniec zalewa  się betonem, który spaja całą konstrukcję.


Sposób ułożenia jest precyzyjnie opisany w instrukcji, rozwiązanie nie wymagało żadnego ciężkiego sprzętu (dźwigu), nie wymaga też praktycznie deskowania. Szalunki (czyli podpory) są potrzebne tylko w niektórych miejscach konstrukcji – tak gdzie przebiegają żebra rozdzielcze, w okolicy wieńca, czy otworów w stropie. To stosunkowo łatwe rozwiązanie a zatem szybkie. Na naszym domu układanie stropu trwało niecałe dwa dni.

zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Środa, 19 kwietnia 2017, 15:17:20

Dom efektywny

Ściany z Porothermu Dryfix szybko pną się do góry, więc już po trzech dniach (!) dotarliśmy do nadproży. To poziome belki nad oknami i drzwiami, na których później opierają się ściany wyższej kondygnacji. Z tego między innymi powodu muszą one być bardzo wytrzymałe i dobrze wykonane.


Żeby zachować jednorodność naszego domu (czyli wszystko z ceramiki) wybraliśmy rozwiązanie systemowe czyli gotowe belki Porotherm. Już  wzmocnione zbrojeniem zatopionym w ceramicznej „rynnie” belki wystarczy oprzeć na pustakach ściennych, ocieplić od środka wełną mineralną, związać drutem i gotowe. Belki są systemowe czyli dopasowane rozmiarem do pustaków ściennych, nie wymagają stosowania nadmurówki ani podpierania. Takie rozwiązanie jest nie tylko łatwe i szybkie ale też pozwala zachować jednorodność warstwy pod późniejszy tynk ( to minimalizuje ryzyko, że tynk będzie pękał na granicy dwóch różnych materiałów) i gwarantuje, że w miejscu nadproża nie pojawi się tzw. mostek cieplny czyli miejsce gdzie może uciekać więcej ciepła z domu.
zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

Wtorek, 18 kwietnia 2017, 16:28:09

Dom efektywny

Już na etapie fundamentów na naszej budowie pojawił się temat tzw. mostków cieplnych, które przy budowie ścian mają szczególne znaczenie.
Co to takiego? To miejsca w domu wykonane z materiałów o gorszych parametrach termoizolacyjnych, przez które ucieka więcej ciepła niż przez sąsiadujące. Są to najczęściej miejsca osadzenia okien czy drzwi w ścianie, balkonów, połączenie ściany z wieńcem a w ścianach połączenie pustaka z ceramiki z tradycyjną zaprawą, rozrabianą z wodą.


Aby uniknąć mostków należy przede wszystkim zadbać o wysokiej jakości wykonawstwo i właściwe docieplenie newralgicznych miejsc. Pomagają w tym szczegółowe instrukcje budowania, które oferuje każdy szanujący się producent. Po drugie warto wybierać systemy w których wszystko do siebie pasuje i mamy do dyspozycji gotowe, elementy, np. nadproża, pustaki połówkowe czy narożnikowe a także specjalne pustaki do osadzania okien. Niczego nie trzeba dopasowywać, ryzyko popełnienia błędu jest mniejsze. Po trzecie wreszcie warto korzystać z innowacyjnych, ulepszonych metod budowania, jakim jest np. murowanie na suchą zaprawę cienkowarstwową, które właściwie eliminuje ryzyko mostków na styku pustak-zaprawa. 

zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Czwartek, 13 kwietnia 2017, 10:32:22

Dom efektywny

Powstają kolejne warstwy ściany murowane na sucho na zaprawie Porotherm Dryfix . Zamiast tradycyjnej kielni, nakłada się ją na warstwę cegieł za pomocą pistoletu. Do prawidłowego  wykonana narożników ścian używać będziemy pustaków uzupełniających połówkowych i narożnikowych.

Bez konieczności rozrabiania zaprawy Dryfix z wodą możemy prace murarskie kontynuować nawet zimą, w temperaturze do -5°C znacznie wydłużając sezon budowlany. Sucha zaprawa jest tak samo bezpieczna i trwała jak tradycyjna, a jej łatwa aplikacja przy pomocy pistoletu dwukrotnie przyspiesza murowanie. Czas oszczędzimy też na wiązaniu elementów muru - pełną wytrzymałość uzyskujemy już po upływie 48 godzin (przy tradycyjnej zaprawie  po 28 dniach), co oznacza, że prawie natychmiast możemy rozpoczynać kolejne prace. Unikniemy też bałaganu na budowie, 
Dryfix to czysta budowa bez betoniarki, worków po zaprawie czy pochlapanych zaprawą ścian.

zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 13 kwietnia 2017, 14:26:09

  Wienerberger Czarku a jakiś aspekt konkretnie ciebie interesuje?

 • Logo

  Środa, 19 kwietnia 2017, 10:55:53

  Czarek Jak powinny być ułożone cegły... Czy są potrzebne dodatkowe specjalne połówki cegieł? Czy można ciąć odpowiednio cegłę 44T i ułożyć na narożnikach? Jak to wygląda na waszej budowie? Kolejny temat to co w przypadku gdzy zostanie niewielka szczelina (około 3mm) między cegłami na całej długości jednej ściany? Jak poradzić sobie z taką szczeliną? Czy pianką montażową mogę uzupełnić ubytki?

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (3)
Dom efektywny
 

Środa, 12 kwietnia 2017, 09:39:28

Dom efektywny

Przed nami ważny moment budowy - w technologii murowania na cienkowarstwową zaprawę pierwszy,
kluczowy krok to staranne ułożenie pierwszej warstwy pustaków. Cienkowarstwowa zaprawa Porotherm Dryfix jest naprawdę cienka – jej grubość to zaledwie 1 mm!Pierwszą warstwę układamy na warstwie zaprawy wyrównującej, przy użyciu niwelatora laserowego
i specjalnych stojaków. Takie zadnie warto powierzyć profesjonalnej ekipie, która zna się na rzeczy.
Jeżeli mamy wątpliwości co do doświadczenia naszych murarzy w murowaniu w systemie Dryfix, warto  umówić się na szkolenie na placu budowy – firma Wienerberger oferuje takie bezpłatne szkolenia po wcześniejszym zamówieniu usługi na http://www.pierwszawarstwa.pl. Doradca techniczny Wienerberger przeszkoli murarzy w naturalnym środowisku czyli na docelowej budowie, można więc zadać inne pytania dotyczące technologii czy zapytać jak rozwiązać dany problem w systemie. Po precyzyjnym wykonaniu pierwszej warstwy pustaków możemy murować ściany dalej
w górę.

zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 12 kwietnia 2017, 17:45:06

  Marjósz Jak chcecie to mam do sprzedania przyznany do ustawiania pierwszej warstwy samorobki wycięte laserem ogólnie przydatna sprawa...

 • Logo

  Środa, 12 kwietnia 2017, 17:45:48

  Marjósz Przyrzady miało być. ..

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Wtorek, 11 kwietnia 2017, 13:42:11

Dom efektywny

Dlaczego będziemy murować z pustaków Porotherm Dryfix?
Bo chcieliśmy, żeby nasz dom był nowoczesny nie tylko z wyglądu, ale i materiałowo. 
Technologia Dryfix to murowanie na sucho na gotową zaprawę. Wyeliminowanie wody i murowanie na suchą zaprawę gwarantującą najcieńsze niemal niewidoczne i pozbawione wilgoci spoiny powoduje, że ściana jest ceramicznie jednolita. To minimalizuje ryzyko tworzenia się mostków termicznych czyli punktów niekontrolowanych strat ciepła, co będzie mieć wpływ na rachunki za ogrzewanie. Pozbawiona wilgoci ściana będzie odporna na rozwój grzybów i pleśni, które mogłyby wywołać kłopoty z oddychaniem, bóle głowy, alergię, astmę oraz inne dolegliwości.

zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 5 czerwca 2017, 20:05:12

  AniaF Porotherm Dryfix polecam,budowa jest dużo szybsza oraz ściana ma lepsze parametry termiczne

 • Logo

  Czwartek, 15 czerwca 2017, 13:39:15

  jarwar45 Sucha zaprawa jest OK i trochę się zaoszczędzi nie tylko na wszelakich kosztach ale i na zdrowiu. Dzięki za podpowiedź.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Środa, 15 marca 2017, 14:40:32

Dom efektywny

W końcu widać, że będzie powstawać dom.
Dostawa pustaków Porotherm 44 T Dryfix  wypełnianych wełną mineralną, dowieziona samochodami z HDS.  Bez tego trudno wyobrazić sobie nie tylko rozładunek, ale także uniknięcie uszkodzeń palet. Wraz z pustakami (tego nie widać bo ilość zmieściłaby się w bagażniku samochodu osobowego) dostarczona została zaprawa Porotherm Dryfix w puszkach do murowania na sucho. 

Na nasz dom wystarczy ok 50 puszek, które w cenie pustaków Porotherm przy  ich zakupie zostały w odpowiedniej ilości dołączone do pustaków – nic nie trzeba było samemu wyliczać.  Wełna w pustaku oznacza, że nie będziemy ocieplać ściany, bo ocieplenie mamy w ścianie. Pogoda sprzyjała, technologia murowania na sucho też, czas na ściany!
zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Dom efektywny
 

Poniedziałek, 13 marca 2017, 09:20:53

Dom efektywny

Zdecydowaliśmy się na ceramikę, wybór był oczywisty. Dlaczego?

To naturalny materiał o wielowiekowej tradycji – sprawdzony, trwały i bezpieczny. Wypalana w temperaturze bliskiej 1000oC ceramika jest zupełnie pozbawiona wilgoci a murowana na nowe, suche zaprawy gwarantuje,  że ściany będą suche i ciepłe zaraz po wybudowaniu a więc nie będą zużywały energii na osuszanie w pierwszych latach po budowie. Brak wilgoci w ścianach to też brak problemów z grzybami i pleśniami, które błyskawicznie namnażają się w zawilgoconych zakamarkach. 

Ceramika jest wypalana a zatem również niepalna i odporna na ogień przez wiele godzin – to gwarancja bezpieczeństwa w przypadku pożaru. Ceramika, którą wybraliśmy - poryzowana i wypełniona naturalną wełną mineralną, również paroprzepuszczalną, gwarantuje doskonały mikroklimat wnętrz i komfort przebywania w nich, czy to zimą (ciepło) czy latem (chłód). W takich ścianach po prostu się oddycha. Nie bez znaczenia był aspekt ekonomiczny – ceramika to materiał, w który warto zainwestować bo nie traci na jakości i wartości w czasie, pozwala z łatwością osiągnąć parametry domu energooszczędnego i, co istotne, przewidzieć koszty przyszłego użytkowania.zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 13 marca 2017, 11:47:53

  Czarek Z tych samych powodów buduję własny dom tą technologią. Zauważcie że taki dom to przysłowiowy mercedes wśród powstających nowych domów wykonanych tańszą technologią. Przy sprzedaży nie można liczyć standardowej ceny za m2. Na pewno byłby kłopot podczas sprzedaży... Ale w końcu budujesz dla siebie i ma to służyć przez lata a może i setki lat w przeciwieństwie do styropianu...

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników