Wpis numer: 49693

Piątek, 21 kwietnia 2017, 12:50:36

 


Post ku przestrodze dla osób, które zaczynają budowę. Podczas wykonania ław fundamentowych nie została u nas umieszczona od razu rura osłonowa do podłączenia wody. Murarze stwierdzili, że to robią wodociągi za stałą opłatą i po co im ułatwiać pracę, skoro taniej nie będzie. Otóż okazało się, że u nas wcale wodociągi nie wykonują przyłącza, a jedynie zakładają zasuwę na wodociąg i na tym kończy się ich praca. Przed położeniem styropianu, ogrzewania i wykonaniem wylewki, musiałem wprowadzić rurę od wody do kotłowni. Dobrze, że  murarze pozostawili wycinek 1x1m niezalany chudziakiem. Musiałem podkopać się pod ławy na głębokość 2m, a później na tę samą głębokość wybrać piach w kotłowni. Był bardzo dobrze ubity, więc całe szczęście nie obsypywał się i praca poszła w miarę szybko i sprawnie. Zasypując wykop w kotłowni, by dobrze zagęścić piach, ubijałem go stopami i polewałem wodą. Niczego innego nie dało się użyć, by nie uszkodzić rury. Jeśli wprowadzacie rurę osłonową na etapie wykonania ław fundamentowych, pamiętajcie, by była ona pod kątem, który pozwoli na zgięcie się rury od wody. Nie jest ona wykonana z giętkiego tworzywa, więc trzeba to uwzględnić. Ja dodatkowo część rury, która przechodziła pod ławą, włożyłem w otulinę, by nie uszkodzić jej powierzchni podczas przeciągania do kotłowni. Natomiast na wysokości chudziaka, styropianu i wylewki nałożyłem dodatkowo rurę ochronną (kanalizacyjną z PCV), by beton nie otulał bezpośrednio rury od wody.  • Logo

    Sobota, 24 czerwca 2017, 22:11:22

    daniel.strzelecki Miałem dokładnie tak samo - byłem z moich bardzo zadowolony na początku, a potem coraz więcej rzeczy zaczęło mnie niepokoić. Ale i tak nasze domy będą stały duuuużo lat :-)

  • Logo

    Sobota, 24 czerwca 2017, 22:17:44

    comando No mam nadzieję, że duużo lat, bo ja już nie zamierzam nic w życiu budować ;) No chyba, że ziścimy nasz plan otwarcia agroturystyki to postawimy na działce obok domki rekreacyjne, ale wtedy już będziemy dużo cwańsi, nawet jak się zmieni technologia to i tak nasza wiedza będzie o niebo większa.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (22)