comando
W serwisie od: 2016-08-02 17:38:31

Dodaj do obserwowanych

 

Czwartek, 17 sierpnia 2017, 13:56:55

comando

Zaczyna widać koniec ;) 
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 17 sierpnia 2017, 18:20:22

  linardówka Ale pięknie!!!!!

 • Logo

  Czwartek, 17 sierpnia 2017, 20:22:32

  comando Pięknie dopiero będzie, jak kupimy szare sofy (żona ma już upatrzone i o niczym innym nie chce słyszeć), stolik, kozę, jakąś półeczkę pod telewizor, którego u nas nie będzie, ale półka ma być ;) A jeszcze jak się zimowym wieczorem w kozie napali, to dopiero będzie cudny widok :) Tak bardzo byśmy chcieli już być u siebie. Jakby nie te 2 tygodnie osuszania to dziś byśmy mieszkali...

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (4)
 

Czwartek, 27 lipca 2017, 09:58:07

comando

Niedawno mogliśmy zacząć dalej prace w domu, bo zakończyło się osuszanie budynku. We wtorek została u nas zamontowana kuchnia. Jeszcze tylko pozostaje nam zamontowanie panelu szklanego nad blat i wszystko będzie gotowe :)
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 1 sierpnia 2017, 23:34:04

  monikazg Czy ten panel szklany o ktorym piszecie to lacobel? My mamy lacobel (szklo malowane) u siebie na mieszkaniu. Z jednej strony super. Pieknie sie prezentuje, ale za zadne skarby nie bierzcie czarnego szkla... u nas wlasnie jeat czarny i ciagle widoczne są na nim zacieki od wody. Po lazdym uzyciu zlewu trzeba przecierac lacobel... Takze jakbym miala jeszcze raz decydowac to pewnie wynralabym jasniejszy... A kichnia rzeczywoscie piekna :)

 • Logo

  Środa, 2 sierpnia 2017, 07:38:23

  comando Monika, ten panel może być także ze szkła lacobel. Nie znam się dokładnie na tym, ale na cenniku mam napisane osobne ceny dla szyb hartowanych, a osobne dla szkła lacobel. W każdym razie my weźmiemy szybę hartowaną, bo jest lepsza do kuchni, szczególnie tam, gdzie się ściana nagrzewa od płyty kuchennej. Co do zacieków, mamy zamontowany uzdatniacz, więc jak coś to będą zacieki po prostu z chlapiącego jedzenia, a to się robi na każdej powierzchni, niestety. Dziś mamy umówiony ostateczny pomiar i musimy zdecydować, jaką grafikę bierzemy. Szczerze, to jeszcze nie mamy dokładnego typu, ale będzie to coś na białym tle, żeby już nie mieszać kolorami i nie przyciemniać kuchni.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (10)
 

Sobota, 15 lipca 2017, 15:18:08

comando

Znalazłem wreszcie chwilę na dodanie zdjęć tynku cementowo-wapiennego, o które prosiła mnie Justyna. 
Zdjęcie 1 przedstawia ścianę wyczyszczoną kamieniem szlifierskim. 
Na zdjęciu 2 jest ściana zatarta przez tynkarzy na gładko. Tak tynk wykonywali w pomieszczeniach, gdzie ściany mają być malowane. 
Natomiast zdjęcie 3 przedstawia tynk zatarty na ostro. W ten sposób ściany były przygotowywane w pomieszczeniach, gdzie na ścianach są płytki (łazienka i kotłownia).  
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 23 lipca 2017, 23:42:23

  uwAga Sama jestem ciekawa jak u nas wyjdą te gipsowe i czy będzie konieczna gładź. Mam nadzieję, że nie, bo to jednak spory koszt, gdyby trzeba było brać do tego ekipę.

 • Logo

  Poniedziałek, 24 lipca 2017, 10:09:09

  comando Nie dość, że spory koszt, to jeszcze czas się wydłuży, a Wam się spieszy z tego, co pamiętam. Może wystarczy Wasze tynki też przeszlifować kamieniem i będą tak gładkie, jak Wam odpowiada.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (12)
 

Wtorek, 11 lipca 2017, 21:02:42

comando

Dziś rozpoczął się u nas montaż parapetów. Jutro od rana będzie trwał dalej, bo dziś kamieniarz mógł przyjechać tylko na chwilę. Zdecydowaliśmy się na granit Kashmir White. Oczekiwaliśmy, że będzie bardziej biały, jak ten z wzornika, ale niestety granit ma to do siebie, że "ciapki" różnie mu się układają. Zobaczymy jak kamieniarz poradzi sobie z obróbką parapetów. Liczymy, że będzie ok, chociaż faktycznie trzeba było nie słuchać tynkarzy i osadzić je przed tynkowaniem. To na razie tyle, co możemy robić w domu, bo układanie płytek musiało zostać przerwane do momentu, gdy zakończy się proces osuszania.  
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 13 lipca 2017, 08:16:54

  Mariola i Michał u mnie w rodzinie maja kaszmirwhite w kuchni i przez tyle lat bardzo przyzwoicie wygląda, i wbrew pozorob mardzo trwały. Nikt nie zwraca uwagi np. przy zlewie czy wino sie wylało czy tłuszcz i nic nie widać złego...

 • Logo

  Czwartek, 13 lipca 2017, 08:42:23

  comando Dobrze wiedzieć, bo liczymy na to, że będą trwałe. Jeszcze wczoraj kamieniarz nam powiedział, że te nasze parapety są dlatego ciemniejsze niż kamień był na wzorniku, ponieważ zostały zaimpregnowane i my już przez kilka lat nie musimy nic z nimi robić. Faktycznie muszą być zaimpregnowane, bo nawet wylał nam wodę na parapet i ona nie spowodowała jego przyciemnienia. Na granicie, który nie został zaimpregnowany, po polaniu wodą robi się ciemniejsza plama. Impregnację mamy powtórzyć za 5-6 lat.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (14)
 

Sobota, 8 lipca 2017, 12:46:18

comando

Osuszanie naszego domu trwa. Zostało wykonanych 8 nawiertów, którymi wprowadzane jest ciepłe powietrze pod posadzkę. Spowoduje ono, że woda, która rozlała się po chudziaku, odparuje. Zainstalowano także dwa osuszacze, które wyłapują z powietrza wilgoć wydostającą się spod posadzki. Niestety nie zobaczymy, ile wody urządzenia zbiorą z naszego domu, ponieważ podłączono je bezpośrednio do odpływu. Dodatkowo trzy wentylatory osuszają ściany. Najprawdopodobniej czeka nas teraz 2 tygodnie przestoju, ponieważ temperatura w domu podniesie się nawet o kilkanaście stopni, a to uniemożliwia prowadzenie prac, na których etapie właśnie jesteśmy, czyli układanie płytek i malowanie ścian. 
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 10 lipca 2017, 10:51:10

  comando Lepiej się zapoznać z warunkami tego ubezpieczenia i ewentualnie dokupić we własnym zakresie inne, które da większą ochronę. Jak widać po naszym przypadku, po budowach chodzą nieszczęścia, które by do głowy człowiekowi nie przyszły. My mamy już wstępny kosztorys od firmy osuszającej - 6200 zł montaż i wynajem urządzeń osuszających na 14 dni oraz 1150 kWh prądu, czyli jakieś 650-700 zł, bo za prąd także należy nam się zwrot kosztów. Do tego dochodzi jeszcze koszt płytek, które trzeba było zniszczyć, żeby dokopać się do trójników i położenia w to miejsce nowych już po osuszeniu domu. Nie są to małe pieniądze, więc ubezpieczenie jak najbardziej jest potrzebne.

 • Logo

  Poniedziałek, 10 lipca 2017, 14:01:18

  uwAga To prawda. Planowaliśmy wziąć ubezpieczenie domu, ale bliżej czasu zamieszkania, tak jak Wy. Jak widać warto również ubezpieczyć budowę.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (16)
 

Piątek, 7 lipca 2017, 09:34:15

comando

Kiedyś pisałem, że sprzyja nam szczęście i chyba zapeszyłem, albo ten limit szczęścia się wyczerpał. To, co od kilku dni dzieje się na naszej budowie, to jest jakieś science fiction. Mieliśmy się wprowadzać za 2 miesiące, a dziś zaczęliśmy kuć łazienkę. Tak, tę piękną, oryginalną, niepowtarzalną łazienkę. We wtorek hydraulicy zamontowali wyposażenie kotłowni, puścili wodę w obieg. Z naszej budowy wyjechali o godzinie 19, zostawiając licznik, który cały czas się kręcił. Usłyszeliśmy, że to woda w rurkach się układa. O 21 poszliśmy z żoną zobaczyć czy woda się już ułożyła, ale nie, licznik kręcił się dalej. Znaleźliśmy przeciek w rozdzielni od podłogówki. Zadzwoniliśmy do hydraulika, kazał nam zakręcić zawory od ogrzewania, a licznik kręci się dalej, więc zakręciliśmy główny zawór od wody. Następnego dnia z rana zadzwoniliśmy do hydraulika, żeby przyjechał. Stwierdził, że przyjedzie i kazał zostawić odkręconą wodę, bo on musi zlokalizować przeciek. Woda lała się do 13, bo wtedy już nam nerwy puściły i zakręciliśmy ją. Hydraulik nie przyjechał, no bo to tylko przeciek, nikt życia przez to nie straci, sprawa nie jest pilna. Wczoraj z samego rana zadzwoniliśmy do niego znowu. Coś kręcił nosem, że nie ma czasu przyjechać, bo w Krakowie ma robotę. Ale powiedzieliśmy, że ma przyjechać, bo to nie jest kapanie, tylko woda się leje, bo słychać jak szumi w rurkach, a licznik cały czas się kręci. Przyjechał łaskawie o 17. Wody już nie laliśmy, była zakręcona cały dzień. Hydraulik lokalizował przeciek - stetoskopem! No i stwierdził, że leje się pod podłogą w łazience. Dla przypomnienia, mamy 20 cm styropianu i grubą wylewkę, jakieś 8-9 cm. Dziś zaczęli już kucie. Wpadli na genialny pomysł, że dziś to odbudują, zrobią wylewkę i będzie grało. Ale nie, nie będzie grało. Kierownik budowy mówi, że tego nie można zalać wylewką, dopóki woda nie odparuje. Dzwoniliśmy do firmy, która zajmuje się osuszaniem budynków. Proces osuszania może trwać do 2 tygodni, a koszt to około 5 tys. Jeśli hydraulik nie ma wykupionego OC to bardzo odczuje ten swój błąd. Aha, jak układali rurki od wody, to żona pytała o próbę szczelności. Ale stwierdzili, że nie robią, bo od 20 lat nigdy im się nie trafił przeciek. No to przyszła kolej na nas i się trafił. Tacy jesteśmy wyjątkowi! A najgorsze jest to, że hydraulik nie okazuje żadnej skruchy. Takiej buty i pewności siebie nie widzieliśmy nigdy. I pomyśleć, że hydraulikę robi u nas brat cioteczny mojego ojca...        
zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 12 lipca 2017, 08:19:56

  Beata_87 O matko co za pech! :-( jednak przysłowie że z rodziną to chyba najlepiej na zdjęciach się wychodzi to prawda :-(

 • Logo

  Środa, 12 lipca 2017, 08:49:25

  comando Beata masz rację. Teraz stwierdziliśmy, że lepiej brać obcych fachowców, a nie rodzinę, bo w razie kłopotów łatwiej się z obcym wykłócać o swoje. No i przynajmniej nie liczylibyśmy wtedy na to, że ktoś będzie się wybitnie starał, bo łączą nas więzy rodzinne.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (17)
 

Środa, 5 lipca 2017, 20:54:14

comando

Dziś u nas dzień minął pod znakiem gruntowania ścian. Jeśli myślicie, że gruntowanie to pikuś, to Wam powiem, że nie ;) Gruntujemy Śnieżką, bo zawiera od razu białą farbę, więc nie trzeba dawać żadnej podkładowej, tylko od razu na zagruntowane ściany można malować farbą docelową. No i niestety namachać się przy tym trochę trzeba, bo rozprowadza się to dokładnie tak samo jak farbę. Pewnie to śmiesznie zabrzmi, ale my nigdy samodzielnie nie pomalowaliśmy w swoim życiu żadnej ściany. Dlatego zaczęliśmy od wiatrołapu w miejscu, gdzie będzie stała szafa, więc nie musi być tam rewelacyjnie pomalowane. Wyszło nam bardzo dobrze, jak na pierwszy raz. Zdjęć na razie nie mam, bo skończyliśmy późno i jesteśmy padnięci. Jutro żona będzie dalej gruntować i malować ściany, bo ja odpoczywam w pracy :D Musimy się spieszyć, bo dziś dostaliśmy telefon od producenta mebli kuchennych, że chcą nam je zamontować w przyszły piątek, a miało być w okolicy 30 lipca. Cóż, trzeba się sprężyć, ale to oznacza, że szybciej zamieszkamy na swoim :) A i kolejna dobra wiadomość, wczoraj podpisaliśmy umowę z Tauronem o dostarczanie prądu (w czasie, gdy tutaj toczył się zacięty bój o miejsce w rankingu ;)), a dziś przyjechał pan z licznikiem. Jeszcze tylko założyć gniazdka i włączniki i można z prądu korzystać :)    
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 6 lipca 2017, 07:06:13

  comando Mariusz, mam nadzieję, że jak wierzchnia farba będzie także ze Śnieżki to w reakcję nie wejdzie z gruntem. Nie mamy gładzi, tynk czyściłem kamieniem szlifierskim, żeby strącić piasek. Dla nas ta struktura jest ok. Ostatecznego efektu nie znam, bo dopiero kilka ścian zostało zagruntowanych. Michał pomyślimy o czymś takim. Zastanawiamy się też nad tynkiem strukturalnym na klatkę schodową.

 • Logo

  Piątek, 7 lipca 2017, 22:10:19

  justynamichalczak Comando dobrze, że masz farbę i grunt z tej samej firmy. U nas było malowane farbą z innej firmy i po tygodniu farba zaczęła odchodzić od tynku (robiły się bąble, a później plastry farby odpadały). My kupiliśmy mieszkanie do remontu i chcieliśmy na korytarzu zrobić stiuki, ale koleś powiedział nam za robociznę 3 tys zł. Sama zrobiłam z gładzi szpachlowej i kupiłam jedynie farbę i specjalny lakier.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (8)
 

Poniedziałek, 3 lipca 2017, 18:26:29

comando

W naszym domu znów pojawili się hydraulicy. Kończą instalację, a przy tym zrobili taki bałagan, że przejść się nie da. Dobrze, że to końcówka :) Grzejnik w łazience jest już zamontowany, kocioł gazowy już czeka na podłączenie, uzdatniacz wody również przygotowuje się do pracy, zasobnik na wodę także czeka na montaż. Rzec można, że do zamieszkania jeden krok! 
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 09:14:45

  comando Grafitowy z powłoką taką kwarcową. Ma drobinki w kolorze srebrnym. Wygląda naprawdę rewelacyjnie. Od początku taki z hydraulikiem ustalaliśmy, a na budowę przywieźli biały. Jeszcze nam wmawiał, że nic mu nie mówiliśmy o ciemnym grzejniku. Później stwierdził, że jesteśmy wymagającymi klientami, bo praktycznie nikomu takich grzejników nie montują, tylko wszędzie białe. A prawda jest taka, że to on nam powiedział, żeby nie brać białego, bo jest brzydki i zaproponował nam taki, bo jest w cenie identycznej jak biały z tej samej kolekcji, a nieporównywalnie lepiej się prezentuje.

 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 17:13:59

  uwAga Właśnie taki grzejnik najbardziej mi się podoba :) Dużo Was kosztował? Jaki ma wymiar? My też zdecydowaliśmy się na uzdatniacz, bo woda u nas jest bardzo twarda, kamień ciągle się na wszystkim osadza i w przypadku takiej wody warto zainwestować te 3-3,5 tysiąca.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (10)
 

Poniedziałek, 3 lipca 2017, 11:11:25

comando

Mój post o układaniu płytek wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Komentarze, które się pojawiają, sugerują, że robienie dylatacji jest naszym wymysłem lub fliziarz nas okłamuje. Zamieszczam link do strony producenta naszych płytek, gdzie można się zapoznać z instrukcją układania płytek w formacie deski. Są też zdjęcia, można sobie obejrzeć. Mogę też zamieścić treść maila od producenta ;) 
http://www.cerrad.pl/ukladanie-podlogi-w-formatach-deski/  
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 14:51:22

  arek.es ufff dobrze że rozwiałeś moje wątpliwości

 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 14:54:30

  michalg12 Dzięki ;) tak myślałem o siatce ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (25)
 

Piątek, 30 czerwca 2017, 18:35:00

comando

Proszono mnie, bym dodał zdjęcie cięć płytek wykonywanych w miejscu dylatacji na wylewce. U nas wygląda to w taki sposób. Szczelinę pozostawiamy minimalną, by jedynie można było wcisnąć w nią sylikon. Od razu pokazuję większy kawałek naszej podłogi. Kuchnia jest już skończona.  
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 11:54:00

  Beata_87 Nie ma innej opcji, jeszcze jak będzie się o nią odpowiednio dbać to na pewno odwdzięczy się przez lata :) myślałam jeszcze o zakonserwowaniu płytek specjalnym środkiem, żeby z czasem fuga nie zmieniała koloru, myślałeś o czymś takim? wiem, że na białych (mam takie w kuchni) lepiej nie robić bo żółknie fuga.

 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 12:00:06

  comando My chcemy zaimpregnować czymś fugi, jakimś środkiem jak na przykład Atlas Delfin. On niby jest też do płytek, ale widziałem płytki, które przez ten środek odbarwiły i wyglądały, jakby je ktoś szlifierką przejechał. I teraz nie wiem co dokładnie zastosować. Ale fugę bez dwóch zdań trzeba czymś pomalować. A Ty masz na oku jakiś konkretny środek?

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (41)
 

Wtorek, 27 czerwca 2017, 13:30:03

comando

Pochwalę się jeszcze kabiną prysznicową. Została zamontowana w ubiegłym tygodniu. Nie było łatwo ją poskładać, ale mamy ją ;) Z resztą wyposażenia łazienki pójdzie łatwiej, ale najpierw podłoga w kuchni i wiatrołapie, bo trzeba montować meble ;) 
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 09:49:11

  comando Tomek, kabina jest firmy Radaway. Co do tych zaślepek do wody, to faktycznie nie są na środku. Tak bardzo się to rzuca w oczy? Tak wyszło, bo kabina miała być 90cm. Na projekcie wyszło wszystko super, ale okazało się, że pani projektująca nie odjęła sobie z każdej strony ściany 1,5cm na płytkę z klejem. Tym oto sposobem łazienka zmniejszyła się z długości i szerokości po 3cm. Kabina 90cm miała być w odległości 2cm od lustra, a wyszłaby 1cm na lustrze. Za późno się zorientowaliśmy, bo myśleliśmy, że ona dobrze te wymiary zrobiła. No i jest jak jest.

 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 11:47:25

  Rudniccy Fajnie że postawiliście na kolory , tyle teraz szarości ,bieli i czerni

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (26)
 

Poniedziałek, 26 czerwca 2017, 12:37:38

comando

W naszym domu dziś rozpoczęliśmy układanie płytek na podłodze. Zaczynamy od kuchni, bo zbliża się termin montażu mebli i trzeba być gotowym na czas. Pamiętajcie, by przy układaniu płytek zachowywać zalecenia producenta. Nasz (Cerrad) kazał przy układaniu płytek w kształcie deski na ogrzewaniu podłogowym zachować fugę o grubości 4mm. Przy ogrzewaniu podłogowym występują duże naprężenia betonu, a fuga ma ograniczać ewentualne pęknięcia płytek, które wywołane są naprężeniami. Stosujemy klej wysokoelastyczny klasy C2TE S1 Atlas Plus. Podłoże zostało wcześniej oczyszczone z pyłu i zagruntowane. Warto także pamiętać, że układając płytki na podłodze, należy zachować dylatacje, które są w wylewce. Oznacza to, że jeśli płytka przechodzi przez dylatację, należy ją przeciąć. W tym miejscu warto zamiast fugi zastosować spoinę silikonową, która nie musi być już tak gruba jak fuga. Kolejną istotną sprawą jest to, że płytki nie powinny być układane na "zakład" w połowie, tylko w 1/3, albo w 2/3 zależy z której strony patrząc ;)      
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 11:04:29

  comando Michał, bardzo dobrze, że nie pękło. My jednak wolimy się zabezpieczyć i zrobić tak, jak radził producent.

 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 11:48:28

  Rudniccy Ciekawe jakie będą w użyciu

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (59)
 

Środa, 21 czerwca 2017, 13:33:22

comando

Wróciliśmy do łazienki, bo podwieszany sufit jest gotowy. Lustro już osadzone, fugowanie rozpoczęte - łazienka zaczyna nabierać coraz lepszego wyglądu. Pomysłowy szwagier znalazł świetny sposób na podparcie lustra, by nie odpadło nim klej zwiąże ;)
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 21:00:46

  hobi Może mi też zrobi promocję hehe :)

 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 21:07:54

  comando To już z nim trzeba by dyskutować ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (18)
 

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 10:50:58

comando

Wczoraj była mowa o meblach kuchennych i przypomniałem sobie, że nie pochwaliłem się jeszcze naszym wyborem. U nas oryginalności nie brakuje, idziemy pod prąd panującej modzie na styl skandynawski i wszechogarniającą biel. Oto wizualizacja naszej kuchni. Widzieliśmy ją "na żywo" i wygląda rewelacyjnie, więc wizualizacja nie odda tego w 100%. Nasz dom będzie pełen kolorów :) Układ nie będzie identyczny jak na wizualizacji, bo na barek zostało przewidziane inne miejsce. Lodówkę i piekarnik planujemy w czarnym kolorze. 
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 1 lipca 2017, 10:22:25

  comando Tak Marek, kuchnia jest na wymiar. Koszt nieduży - 8300 zł.

 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 11:47:54

  Rudniccy Faktycznie nie dużo ale kuchnia super

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (36)
 

Sobota, 17 czerwca 2017, 09:32:33

comando

PROGRAM RABATOWY WIENERBERGER – dziś chciałem napisać kilka słów o programie rabatowym producenta naszych materiałów budowlanych.

My na Budogram trafiliśmy właśnie dzięki programowi rabatowemu. Dowiedzieliśmy się o nim w składzie budowlanym podczas zamawiania cegieł. W związku z tym, że nie tylko kupowaliśmy cegły Porotherm, ale też nadproża Porotherm, uzbierała nam się suma uprawniająca do uzyskania rabatu. To taki miły prezent od producenta już na początku zmagań z budową :)

Po zrealizowaniu kodu rabatowego na produkty Porotherm otrzymaliśmy kolejny rabat – na dachówkę Koramic. Na tym etapie jeszcze nie do końca wiedzieliśmy, jaką dachówką chcemy kryć dach. Dekarz polecał nam Creaton. Wielu znajomych także miało dachówkę tej firmy. W części składów budowlanych ją polecano, a w części mówiono, że nie jest do końca taka jak przedstawiają to opinie o niej, szczególnie pod względem ewentualnych reklamacji. Do dachówki Koramic Alegra 9 przekonał nas właśnie pan w składzie budowlanym. Ale tam nikt o programie rabatowym Wienerberger nie wspominał. Spytaliśmy, więc sami i okazało się, że można zrealizować kod rabatowy.

Po zakupie dachówki otrzymaliśmy kolejny kod rabatowy na klinkier Terca. Komin w naszym domu był już wybudowany, więc na razie nie wykorzystaliśmy kodu, który dla przypomnienia jest ważny rok. Jednak po przemyśleniach dotyczących ogrodzenia, stwierdziliśmy, że do naszego domu będzie pasowało takie z klinkieru, bo w końcu komin jest z klinkieru, cokół zamierzamy wyłożyć płytkami klinkierowymi, więc i ogrodzenie doskonale wpisywałoby się w tę kompozycję. Ogrodzenie z klinkieru Terca warto połączyć z materiałem, z którego wykonane będą balustrady na balkonie. U nas, jeśli zrealizujemy plany, będzie to stal nierdzewna.

A czy Wam udało się zrealizować rabaty udzielane przez Wienerberger?           

zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 23 czerwca 2017, 13:55:52

  AniaF My trochę za późno się o tym dowiedzieliśmy

 • Logo

  Piątek, 23 czerwca 2017, 14:02:28

  comando Za późno się Ania dowiedziałaś o programie rabatowym? Szkoda, bo świetna rzecz!

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (21)
 

Piątek, 16 czerwca 2017, 09:38:38

comando

Prace przy wykonaniu podwieszanego sufitu w korytarzu i kuchni dobiegają końca. Do łączenia płyt użyta została flizelina. Łączenie płyty ze ścianą będzie wykonane z akrylu. Miejmy nadzieję, że uchroni to przed ewentualnymi pęknięciami. Jeszcze tylko trochę i będzie można kończyć łazienkę, a później zabierać się za układanie płytek na podłodze. Zastanawiamy się tylko nad jednym... W kuchni podwieszany sufit jest wykonany wzdłuż ścian zewnętrznych pomieszczenia na szerokość około 50 cm. Tynk w domu, jak już pisałem, jest cementowo-wapienny. Może pasuje zrobić gładź na całym suficie, by jego struktura była jednolita?   
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 23:53:03

  marek.wojas1 Ja wolę jednak prostotę. Z podwieszanym sufitem mogą się wiązać kłopoty typu wilgoć itp zwłaszcza jeśli wentylacja grawitacyjna.

 • Logo

  Sobota, 1 lipca 2017, 10:23:07

  comando Marek, gdybyśmy nie musieli zrobić sufitu podwieszanego, to by go nie było.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (16)
 

Poniedziałek, 12 czerwca 2017, 18:17:22

comando

Na prośbę, dodaję zdjęcia podbitki. Została ona u nas wykonana z blachy trapezowej. Dlaczego zdecydowaliśmy się na blachę? Ze względów praktycznych. Nie trzeba jej konserwować, odnawiać, nie odkształca się i nie płowieje od działania promieni słonecznych. Najbardziej wymagająca jest moim zdaniem podbitka drewniana, bo koniecznie trzeba ją regularnie konserwować i co jakiś czas odnowić. Natomiast plastikowa może się odkształcać i płowieć w miejscach nasłonecznionych. Blacha trapezowa pozwala na cieszenie się przez lata niezmiennym wyglądem podbitki. W dodatku pięknie się komponuje z dachówką Allegra 9.  
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 1 lipca 2017, 20:40:16

  comando Poszukaj w Internecie numeru do sklepu i przedzwoń wcześniej czy jest właściciel, bo czasem się zdarza, że go nie ma i jest zastępowany przez swojego kierowcę, który w kwestiach sprzedaży nie jest za bardzo zorientowany ;) Skład jest niewielki, oferuje też pokrycia z blachy i wszystkie dodatki do dachu. My dużo rzeczy tam kupowaliśmy.

 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 22:09:20

  hobi No powiem Ci wygląda jak drzewo :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (41)
 

Czwartek, 8 czerwca 2017, 18:53:19

comando

Podwieszany sufit w łazience jest już prawie gotowy. Pozostało jedynie trochę wyczyścić gładź i będzie można pomalować. W suficie montujemy wentylator, ponieważ komin wentylacyjny jest trochę od łazienki oddalony i trzeba było łączyć się z nim spiro rurą. W związku z tym zwykła kratka wentylacyjna mogłaby być niewystarczającym rozwiązaniem. Do wykonania sufitu została użyta płyta przeznaczona do pomieszczeń narażonych na wilgoć. Taką samą płytę zastosujemy w podwieszanym suficie w kuchni. W korytarzu i kuchni musi być sufit podwieszany ze względu na konieczność wpinania się do komina wentylacyjnego przy pomocy spiro rury. Czy w Waszych projektach wentylacja grawitacyjna również została tak kiepsko zaprojektowana?    
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 16 czerwca 2017, 16:02:54

  Leokadia Pawełek Z tym, że kominy wentylacyjne nie znajdują się bezpośrednio przy pomieszczeniach, w których muszą być kratki, to faktycznie jest problem. Myślisz, że takie łączenie spiro rurą zda egzamin? I konieczność robienia przez to sufitu podwieszanego, to dodatkowe koszty. Ale w łazience chyba i tak byłby podwieszany sufit? Teraz chyba każdy tak robi.

 • Logo

  Piątek, 16 czerwca 2017, 20:18:56

  comando Mam nadzieję, że tak. Jakoś poradzić sobie trzeba ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (22)
 

Wtorek, 6 czerwca 2017, 16:06:04

comando

Dziś zamontowano u nas drzwi. Już kiedyś o nich pisałem, więc dziś ograniczę się do prezentacji zdjęć. Na razie drzwi pozostaną oklejone folią, by nie uległy zniszczeniu. Znajdują się od strony północnej i wschodniej, więc może uda się pozostawić folię do momentu wykonania elewacji. Będziemy stale kontrolować czy folia nie zaczyna się wtapiać. Jak widać nie zastosowaliśmy "ciepłego" montażu, podobnie jak w przypadku okien. Każdy pyta, dlaczego wizjer jest tak nisko. Niestety żony wzrostem nie obdarowano i musi być dostosowany do niej, żeby nie musiała stawać na drabince ;) Z szyby zrezygnowaliśmy ze względu na koszty, które były sporo większe w przypadku drzwi przeszklonych, a u nas są ich dwie sztuki. 
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 15:24:46

  arek.es Trzeba było sobie większy zrobić to nie balbys się o warunki atmosferyczne :)

 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 15:26:37

  comando Ale co większego miałem zrobić? Dach? To chyba musiałby być czterospadowy, a jest dwu...

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (33)
 

Poniedziałek, 5 czerwca 2017, 18:48:27

comando

Nasza oryginalna łazienka jest już praktycznie na półmetku. Jutro wykonujemy sufit, ceramika już jest zamówiona. I będzie można zająć się kolejnymi pomieszczeniami :) 
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 16 czerwca 2017, 20:20:40

  comando Mam nadzieję, że już w przyszłym tygodniu.

 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 21:31:17

  Zlota_raczka Kolor plytek rzeczywiscie oryginalny

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (21)
 

Piątek, 2 czerwca 2017, 12:57:25

comando

Podczas mocowania stelaża do WC pojawił się u nas pewien problem, mianowicie kołki, które były w komplecie, nie nadawały się do Porothermu. W związku z tym udaliśmy się do składu budowlanego, by kupić tam odpowiednie kołki. Wiecie, że nie za bardzo nam potrafili pomóc? Sprzedawcy zaczęli się zastanawiać, jaki kołek może być odpowiedni do ścian z Porothermu. Proponowali nawet kołki do styropianu, co w ogóle jest pomysłem chybionym. Zadali nam wtedy pytanie, dlaczego postanowiliśmy wybudować dom z tego materiału, skoro wiadome jest, że trudno w nim zamocować kołki montażowe? 

No właśnie, dlaczego akurat Porotherm? Ceramika ogólnie jest materiałem znanym od bardzo dawna, bo w końcu wypala się ją z gliny. Cechuje się ona bardzo dużą wytrzymałością, większą na przykład od betonu komórkowego. Pustaki ceramiczne mają wysoką izolacyjność termiczną, co dla współczesnych inwestorów ma bardzo duże znaczenie, bo każdy z nas maksymalnie ogranicza straty ciepła w budynku. Przenikalność ciepła cegieł, które my wybraliśmy, czyli Porothermu P+W 25 wynosi 1,03W/(m²K) – to niewiele więcej niż trzyszybowe okno z ramą, które przenikalność ma w zależności od stosunku powierzchni szyby do powierzchni ramy zazwyczaj w granicach 0,8-1,0W/(m²K). Dla cegieł ceramicznych charakterystyczne jest też to, że wytłumiają hałas. U nas czynnikiem dodatkowym, który wpłynął na wybór tego materiału, było polecenie Porothermu przez firmę budowlaną, która uznała, że z cegieł ceramicznych dostępnych na rynku jest to najlepszy materiał pod względem jakości. Uznaliśmy, że skoro na wielu materiałach pracują, to powinni mieć o nich pojęcie większe niż my. 

Z wyboru jesteśmy bardzo zadowoleni, bo budowa szła szybko i bardzo schludnie, pomimo zastosowania tradycyjnej zaprawy. W dodatku po budowie zostało bardzo mało odpadu, gdyż Porotherm nie należy do kruchych materiałów, które łatwo uszkodzić.     


Ale nasz problem z kołkami dalej nie został rozwiązany w sposób, który nas satysfakcjonuje. Kupiliśmy kołki, na których został przykręcony stelaż. Jednak przed nami jest montaż mebli kuchennych, a te są znacznie cięższe i pasuje dobrze je zamocować. Mamy nadzieję, że ekipa montująca meble poradzi sobie prawidłowo, ale wolimy obadać sprawę wcześniej niż mieć problem ze złym zamontowaniem szafek. Są na rynku kotwy chemiczne, odpowiednie do cegieł ceramicznych, jak na przykład właśnie Porotherm. Tylko czy one zdają egzamin? Miał ktoś z Was z nimi styczność? Jak u Was przy ścianach z Porothermu został rozwiązany problem montażu wiszących szafek w kuchni? Swoja drogą materiał tak popularny, a w składzie budowlanym nie potrafią dobrać odpowiednich kołków do montażu, zdziwiło nas to bardzo.     

zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 29 czerwca 2017, 13:21:19

  Beata_87 o matko! to ja nawet nie wiedziałam, że z porothermem są pewne ograniczenia, ciekawe jak u nas zamontowali stelaż do wc...

 • Logo

  Czwartek, 29 czerwca 2017, 17:12:23

  comando Beata, stelaż to najmniejszy problem. Naszemu hydraulikowi się zwyczajnie nie chciało tego zrobić jak należy. A co do szafek wiszących w kuchni, to montażyści nam powiedzieli, że kołki do Porothermu też zawsze mają i nigdy problemu z montażem nie mieli. Czyli wszystko się da, jak się chce.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (16)
 

Czwartek, 1 czerwca 2017, 14:34:31

comando

Szczęście nadal nam sprzyja :) Dziś wykonano u nas przyłącze gazowe. Wniosek o umowę wykonania przyłącza został przez nas złożony w styczniu, dwa tygodnie temu zjawiła się projektantka, a dziś już taki postęp prac. To chyba nie jest prawda, bo dotychczas przyciągaliśmy pecha ;) Podwykonawca gazowni powiedział nam, że bardzo rzadko przyłącze wykonywane jest na czas, a inwestorzy zazwyczaj czekają po 2 lata. Dlatego tym bardziej mamy z czego się cieszyć, bo nie byłoby nam do śmiechu ogrzewanie się gazem z butli. Teraz czekamy na panów z gazowni, którzy mają spiąć nasze przyłącze z gazociągiem. Mieli być już 1,5 godziny temu i słuch po nich zaginął. Szafki na licznik na razie nie montujemy, ponieważ musi ona zostać założona po ociepleniu, ze względu na 20cm styropianu, który będzie na ścianie. Nie chcieliśmy "chować" szafki w ociepleniu pomimo jej mało atrakcyjnego wyglądu, aby nie zmniejszać grubości izolacji w tym miejscu. 
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 28 lipca 2017, 13:04:35

  Beata_87 licznik Wam już założyli? my mieliśmy gazociąg robiony w maju, a odbioru jeszcze nie ma... już mnie to zaczyna denerwować ....

 • Logo

  Piątek, 28 lipca 2017, 19:58:26

  comando Tak, mamy licznik, od miesiąca chyba. Nie chcę skłamać, ale coś koło tego będzie.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (18)
 

Poniedziałek, 29 maja 2017, 13:22:31

comando

Wreszcie przyszedł czas na łazienkę. W zaszłym tygodniu rozpoczęliśmy układanie płytek. Oczywiście powierzchnia ścian została oczyszczona z kurzu i pyłu, a później dwukrotnie zagruntowana. Pierwszy raz gruntowaliśmy mieszanką gruntu z wodą w proporcjach 1:1. Natomiast drugą warstwę stanowi sam grunt. Na razie mamy kilka płytek, ale już tak cieszy oko :) Po skończeniu łazienki będziemy startować z układaniem płytek na podłogach, bo akurat minie 2 miesiące od zrobienia wylewki, więc miejmy nadzieję, że wyschła już wystarczająco.   
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 23:55:44

  marek.wojas1 Fantazyjne płytki. Z ciekawości zapytam też cerrad??

 • Logo

  Sobota, 1 lipca 2017, 10:26:35

  comando Nie, to akurat Paradyż, kolekcja Vivida.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (16)
 

Czwartek, 25 maja 2017, 13:06:07

comando

Niedawno pisałem, że na naszej działce zostało zamontowane złącze energetyczne. Wykonano je pod koniec ubiegłego tygodnia. A dziś miła niespodzianka - przyjechali elektrycy wykonać podłączenie ze słupa. Znajoma budująca dom w naszej okolicy mówiła, że 3 miesiące temu zamontowano u niej złącze, a podłączenia nie ma. Jednym słowem przyciągamy szczęście :D Obyśmy tylko nie wyczerpali jego limitu. Teraz pozostało nam wykonanie przyłącza z domu do złącza energetycznego i zgłoszenie się do elektrowni z gotowością do poboru prądu, a wtedy założą nam licznik i możemy korzystać z własnej energii. Niesamowicie nas to ucieszyło, bo przypomnę, że umowę o wykonanie przyłącza energetycznego zawarliśmy w styczniu, a termin realizacji elektrownia wyznaczyła na luty 2018 roku. Tempo prac jest więc zaskakujące, ale to może dlatego, że już kilkakrotnie dzwoniliśmy z zapytaniem o postępy w naszej sprawie.  
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 2 czerwca 2017, 23:29:40

  Adam Krawczyk Jaką moc przyłączeniową wzięliście?

 • Logo

  Sobota, 3 czerwca 2017, 08:39:12

  comando Mamy 14kW, myślę że to tak w sam raz dla domu jednorodzinnego. Nie zamierzamy korzystać z jakichś urządzeń, które mają duży pobór prądu.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (23)
 

Środa, 24 maja 2017, 09:13:29

comando

W naszej kotłowni prace dobiegają końca. Od dziś zaczęliśmy fugowanie. Będzie można wreszcie umyć tę brudną podłogę. Wiecie, że dopiero na zdjęciach zauważyłem, jak jest ubrudzona? Serio, tak na żywo tego nie widać ;) 
Zdecydowaliśmy, że fugę dobierzemy jednak pod kolor płytek, czyli inna na ścianę i inna na podłogę. Na ścianie nie będzie taka biała jak płytki, bo fuga lubi czernieć od wilgoci, a białą ciężko wyczyścić z tego nalotu. Jednak mamy nadzieję, że wilgoci w kotłowni nie będzie i ten problem nas ominie. 
Pojawił nam się kolejny dylemat - kratki ściekowej. Trzeba odkuć kawałek wylewki, by ją umieścić. Oczywiście też powinna być założona przed wylewką, ale hydraulik miał swoje filozofie, że lepiej po. Odkucie wylewki trochę nas martwi, bo rurki od ogrzewania nie są oddalone jakoś szczególnie od miejsca pod kratkę. Obawiamy się uszkodzenia ich. Chyba poczekamy z tym na hydraulika, skoro on twierdzi, że to takie łatwe. 
Musimy zastosować w kotłowni kratkę z suchym syfonem, żeby nie trzeba było jej zalewać wodą, by uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Spotkaliście się z czymś takim? Sprawdza się? Czy może jednak macie zwykłe kratki zalewane wodą? Jak one się sprawują? Często trzeba je zalewać?    
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 28 maja 2017, 18:51:50

  comando Porządnie? Nie chcesz wiedzieć, co jest z tyłu. Wyrąbał nam dziurę na wylot do sypialni i niestety nie będzie się tego dało zabudować płyta k-g, bo rurki od ogrzewania, które prowadzą do skrzynki, wchodzą do sypialni równo ze ścianą, są zalane wylewką i w żaden sposób się tego nie ruszy. Za późno się zorientowaliśmy, bo liczyliśmy, że jak bierzemy ponoć najlepszego w okolicy fachowca, to wszystko będzie na tip-top, a nie jest. Za robotę wziął bardzo dużo, na nasze oko. Cena położenia podłogówki od metra kwadratowego - 30zł, a punkt instalacji wodno-kanalizacyjnej, montażu grzejników i montażu rozdzialaczy ogrzewania - po 200zł (to są ceny brutto). Materiał to już w zależności od tego, co kto wybiera.

 • Logo

  Piątek, 16 czerwca 2017, 16:02:15

  Leokadia Pawełek Ta kotłownia wygląda na lepiej zrobioną niż niejedna łazienka :D

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (7)
 

Poniedziałek, 22 maja 2017, 17:57:34

comando

Mam do Was pytanie. Wspomniałem kiedyś, że hydraulik osadził u nas stelaż do WC na samej piance montażowej mimo, że do zestawu dołączone były 4 śruby i instrukcja nakazywała ich przykręcenie. Dziś do niego dzwoniłem i stwierdził, że on nigdy tych śrub nie przykręca, bo one nic nie dają. Czy u Was stelaż WC też został zamontowany tylko na piance? Mam się czym martwić i przykręcić go samodzielnie? Czy faktycznie może być wyłącznie na piance?  
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 11:38:37

  AniaF Śruby są po to, żeby dociągnąć mocowanie i powinny być przykręcone przez fachowca. Może być potem problem,że przy siadaniu będziesz się bujał na sedesie ;-)

 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 11:47:52

  comando AniaF dokładnie tak! Dlatego przykręciliśmy stelaż sami, skoro hydraulik nie raczył tego zrobić. Teraz jest o wiele solidniej, bo wcześniej przy naciskaniu na te "pręty" do mocowania miski WC, cała konstrukcja stelaża się ruszała. A on stwierdził, że tak ma być, no szok po prostu. I to taki dobry fachowiec!

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (16)
 

Poniedziałek, 22 maja 2017, 15:12:23

comando

Doczekaliśmy się zamontowania skrzynki złącza elektrycznego. Czekaliśmy na to jedynie 5 miesięcy ;) Ciekaw jestem, w jakim terminie zostanie zamontowany licznik i wykonane przyłącze na słupie energetycznym. 
Jak długo trwało to u Was? 
Teraz tylko muszę przekopać się przez stertę piachu, który pozostał po tynku i wylewce, bo niestety tędy prowadzi najkrótsza droga z domu do złącza. Trzymajcie kciuki, bo czuję, że nie będzie to łatwe. Teren jest ubity, ponieważ wjeżdżały tamtędy wszystkie ciężkie samochody zaopatrujące budowę. Ale jakoś dam radę ;)  
zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 28 czerwca 2017, 23:03:46

  arek.es Jestem tego zdania że za wszystkim niestety trzeba pojechać - ja się dobijałem do Tauronu do gazowni i jakoś idzie... zobaczymy efekty

 • Logo

  Środa, 28 czerwca 2017, 23:07:49

  comando U nas też trzeba było wydzwaniać. Ostatecznie czas realizacji nas zadowala. Baliśmy się, że gaz nam późno podłączą, ale miło nas zaskoczyli.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (37)
 

Sobota, 20 maja 2017, 12:46:05

comando

Na naszym dachu niedawno pojawił się nowy element - dachówka z kominkiem wentylacyjnym. Już kiedyś pisałem, że zdecydowaliśmy się na dachówkę Koramic Allegra 9. Kominek zamontowali dekarze przy okazji wykonywania poprawek dachu. Niestety źle została wykonana jedna lukarna i zimą zauważyliśmy, że podczas zamieci z bardzo drobnym śniegiem, dostaje się on na strych przez dachówkę. Okazało się, że dekarze źle ułożyli membranę dachową. Poprawka polegała na prawidłowym położeniu membrany i dodatkowym zastosowaniu wywietrznika kalenicowego (tak zwanych szczotek pod gąsior). Oby problem śniegu dostającego się na strych został w ten sposób wyeliminowany, ponieważ przed zimą musimy ocieplić dach, by można było zamieszkać w domu bez obaw o straty ciepła, które w przypadku nieocieplonego dachu są ogromne. Dobrze się złożyło, że kominek wentylacyjny został zamontowany teraz, ponieważ hydraulik dokładnie nam powiedział, w którym miejscu mamy go umieścić, by było łatwo połączyć z nim odpowietrzeniem kanalizacji. 
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 23:56:34

  marek.wojas1 Bardzo ciekawie prezentuje się Twoja dachówka - jest błyszcząca??

 • Logo

  Sobota, 1 lipca 2017, 10:28:56

  comando Tak, jest błyszcząca - dachówka to Alegra 9 czarna angoba szlachetna. Wybraliśmy połysk ze względu na to, że nie porasta mchem.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (10)
 

Piątek, 19 maja 2017, 11:03:40

comando

Wreszcie hydraulik skończył swoją pracę i możemy dalej zająć się układaniem płytek. Zamontował nam także stelaż do WC. I wiecie co się okazało? po zrobieniu tynku i wylewki hydraulik sobie uświadomił, że nie dopilnował pracowników i nie zostały u nas poprowadzone przewody do centrali sterującej ogrzewaniem. Nawet nie wiecie, jak się zdenerwowaliśmy, bo to oznaczało dla nas kucie tynku, by możliwe było poprowadzenie tych przewodów. Całe szczęście wymyśliliśmy, gdzie zrobić podkucie, by nie naruszyć tynku w miejscu, w którym będzie tylko farba. Z kotłowni przewody zostały poprowadzone do rozdzielni na poddaszu przez komin wentylacyjny. Później z poddasza przewiercił się przez sufit do łazienki na parterze (z sercem na ramieniu, bo wszędzie przecież podłogówka). W łazience wykuł bruzdę w ścianie, by zejść przewodem i przewiercił się na drugą stronę, by centrala sterująca była w holu. Zdarzyła Wam się taka wpadka jakiejś ekipy? 
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 22:50:25

  ad.so Moim zdaniem tego typu sprzęt powinień działać spełniając swoje funkcje sanitatne, a nie wyglądać . Co porównań z Chinami to mówimy o niemieckiej firmie produkującej w.. Strzelinie pod Wrocławiem. Ja go z czystym sumieniem polecę każdemu.

 • Logo

  Niedziela, 21 maja 2017, 08:17:05

  comando Właśnie to mu powiedziałem, że to niemiecka firma jak Geberit ;) I nie jeden raz słyszeliśmy o niej pozytywne opinie. Nawet ktoś chwalił to, że użyte są u nas rurki Tece do ogrzewania podłogowego. Bardziej martwi mnie natomiast to, że w instrukcji montażu stelaża jest opis, gdzie umieścić 4 śruby. U nas te śruby leżą w kartonie po stelażu! Muszę jutro zadzwonić do hydraulika, by sprawdził czy aby wszytko jest ok, bo wolelibyśmy uniknąć sytuacji, że stelaż wypadnie ze ściany, gdy się usiądzie na kibelku ;) Nie wiem czy znów nie został popełniony jakiś błąd przy montażu, bo hydraulik robiąc poprawki był bardzo zdenerwowany, że znów musi przyjść. Ale przecież to nie nasza wina, że nie rozprowadzili sobie wszystkich przewodów, tylko teraz musieli poprawiać. W każdym razie, u nas stelaż trzyma się na samej pianie montażowej i nie wydaje mi się, by było to poprawnie zamontowane. A już w tym tygodniu zaczynamy robić łazienkę, jak tylko płytki do nas dotrą.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (17)
 

Środa, 17 maja 2017, 12:59:35

comando

Układanie płytek w kotłowni dobiega końca. Byłoby dziś skończone, gdyby hydraulik się pospieszył z wywierceniem 2 otworów w ścianie. Miał przyjść dziś koło południa i nie ma go. Trochę nam to komplikuje sprawę, bo kontaktowaliśmy się z producentem płytek podłogowych, które kupiliśmy na cały parter i konieczne jest wygrzanie wylewek przed montażem podłogi. Szwagier za to spisuje się na medal. Pochwalę się, jak pięknie zrobił obróbkę rur prowadzących do kotła. Myśleliśmy, że tego się nie będzie dało wykończyć płytką ze względu na dużą ilość otworów, które wyszły idealnie w jednej płytce, ale jednak on dał radę. Dobrze mieć takiego fachowca w rodzinie.     
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 09:01:51

  przemek.mdark no nieźle. .. chciałbym już być na tym etapie.. :(

 • Logo

  Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 09:23:00

  comando Spokojnie Przemek, Tobie idzie szybko. U nas było kilka miesięcy przestoju na budowie, a Ty będziesz wszystko robił od razu.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (15)
 

Poniedziałek, 15 maja 2017, 10:20:59

comando

Układanie płytek w kotłowni idzie do przodu. Blokuje nas hydraulik, który nie ma czasu wyciąć wejścia do komina oraz wykonać wyprowadzenie rury od odkurzacza centralnego na zewnątrz. Szwagier się przez to denerwuje, bo nie może skończyć ścian, tylko przenosi się z jednej na drugą. Miejmy nadzieję, że hydraulik się pospieszy, obiecał nam wykonać te pracę w środę, więc będzie można kończyć układanie płytek do sufitu. Zastanawiamy się jaki kolor fugi wybrać. Podoba nam się, gdy odznacza się ona, dlatego rozważamy brązową (takie będą też płytki na podłodze). Natomiast szwagier doradza, by jednak wziąć taką w kolorze płytek, bo teraz się robi tak, by fuga się nie odznaczała. A co Wy o tym myślicie?   
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 24 czerwca 2017, 19:47:01

  AniaF Tak dokładnie :)

 • Logo

  Sobota, 24 czerwca 2017, 20:55:24

  comando To lepiej skonsultuj się z producentem płytek. My pytaliśmy producenta jak okładać płytki na ogrzewaniu podłogowym, by w razie problemów nie odmówili nam uznania reklamacji. Producent napisał, że fuga musi mieć 4mm. Wynika to z tego, że przy ogrzewaniu podłogowym są duże naprężenia betonu. Jeśli dasz fugę 1mm to siły naprężające nie mają się gdzie rozejść i mogą pękać płytki. Lepiej się zorientujcie zanim popełnicie błąd.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (18)
 

Sobota, 13 maja 2017, 16:39:50

comando

Dziś chciałbym się Wam pochwalić naszym projektem łazienki. Żonie już od dłuższego czasu chodził po głowie żółty kolor, ale taki bardziej wpadający w pomarańcz. Chciała go połączyć z szarością. Jednak oglądając płytki w jednym z salonów łazienek rzuciła nam się w oczy świetna kolekcja płytek z Paradyża - Vivida. Poglądowe zdjęcia realizacji od producenta nas oczarowały i zamiast szarego będzie biały z elementami czerni. Chcieliśmy, by czerni było więcej, ale nasza projektantka ograniczyła się tylko do czarnych dodatków i może faktycznie tak będzie lepiej, bo łazienka jest mała, z niewielkim oknem i dużo czarnego mogłoby ją optycznie zmniejszyć i przyciemnić. Zamierzamy jedynie zmienić dekor z żółtymi kwiatami na czarne, bo będą się bardziej odznaczać. Żona zastanawia się też nad tym, by jednak szafka pod umywalkę miała kolor czarny, bo bardziej będzie zaakcentowana. A co Wy o tym myślicie? Projekt wykonała Monika Pajączkowska - Salon Łazienek BEST Wolbrom   
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 23 czerwca 2017, 14:07:24

  comando Ładnie dopiero będzie, jak wszystko zamontujemy i pokażemy na żywo :)

 • Logo

  Sobota, 1 lipca 2017, 00:56:14

  stanislaw.koziol.red Nooo nie mogę się doczekać... chociaż już zdjęcia wyżej uchylają rąbek tajemnicy :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (19)
 

Czwartek, 11 maja 2017, 12:13:23

comando

I wreszcie wiosna u nas nastała :) Oby pogoda już dopisywała, bo wielu inwestorów narzeka na konieczność wstrzymania prac. A na zdjęciu nasz domek w wiosennym otoczeniu.  
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 23:57:09

  marek.wojas1 Ładnie wygląda wasz domek. Jaki metraż po podłodze??

 • Logo

  Sobota, 1 lipca 2017, 10:29:35

  comando Po podłodze 140m2, a użytkowej 120m2

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (15)
 

Czwartek, 11 maja 2017, 10:07:34

comando

Pisałem kiedyś, że nie możemy się doprosić podłączenia mediów. Wziąłem w związku z tym sprawy w swoje ręce i zacząłem wykonywać przyłącze wodociągowe. Zadzwoniłem do wodociągów, gdy już dokopałem się do wodociągu. Pan przyjechał, obejrzał wykop, powiedział, że jest ok i wyznaczył, do którego miejsca mogę rurę zasypywać. Wodociągi zasuwę i licznik założą dziś lub jutro. Rura została zakopana na głębokości od 160 do 120 cm. Tu gdzie jest mniej, musimy i tak podnieść grunt. Wodociąg jest u nas na głębokości jakieś 120 cm, ale my wolimy, by nasze przyłącze było głębiej niż później mieć problem z zamarzniętą wodą. Rurę układałem na podsypce z przesianego piasku (10 cm) i przysypywałem znów piaskiem (20 cm). Pan z wodociągów stwierdził wprawdzie, że przy naszym gruncie - glina bez kamieni, można pominąć piasek, ale my dla pewności obsypaliśmy nim rurę. Piasku i tak zostało sporo po budowie, więc można go wykorzystać. Ponadto 50 cm ponad rurą dajemy niebieską folię, by w razie czego po latach ktoś kopiąc coś w tym miejscu wiedział, że tędy biegnie przyłącze wodne. Wszystko wykonaliśmy zgodnie z warunkami wydanymi przez zakład wodociągów. Wykonując przyłącze zauważyliśmy, że wodociąg jest u nas zlokalizowany inaczej niż na mapach. Zdarzyło się coś takiego u Was? A na zdjęciach ja - człowiek pracy i moje dzieło. Sam kopałem przez dwa dni ;)   
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 22:42:10

  justynamichalczak A jakieś warunki przyłącza? u nas jest tak, że wodę w całości musimy sami kopać a oni tylko podpięcie robią. Kanalizację tylko od domu do granicy działki, resztę oni. Żeby nie kopać dwa razy to poszliśmy do nich, żeby za jednym razem wykonać wszystko. Oni mają czas na zrobienie kanalizacji 2 lata to jak chcemy razem robić razem, to żebysmy czekali na nich ;) Śmieszne. Chcemy za nich wykopać dół a współpracy z ich strony nic.

 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 23:11:24

  comando Warunki mamy, bo bez tego ruszyć nie można było. Umowa miała przyjść do domu po wykonaniu przyłącza, a tu nic. Musimy do nich podjechać, bo w naszych wodociągach ani telefonu, ani poczty nie znają najwyraźniej ;/

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (17)
 

Środa, 10 maja 2017, 15:54:44

comando

Jak już pisałem kilka dni temu, od poniedziałku układamy płytki w kotłowni, znaczy szwagier układa ;) Warunki są niestety bardzo niesprzyjające, bo niska temperatura spowalnia wiązanie kleju. Dlatego musimy dogrzewać kotłownię. Wiecie jaka to radość, gdy zobaczy się pierwszą płytkę przyklejoną do ściany we własnym domu? :D   
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 29 czerwca 2017, 13:22:42

  Beata_87 u nas w kotłowni takie same płytki :)

 • Logo

  Czwartek, 29 czerwca 2017, 17:13:07

  comando To chyba niepierwszy podobny u nas wybór ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (11)
 

Piątek, 5 maja 2017, 13:59:24

comando

Przygotowujemy pierwsze pomieszczenie w naszym domu do wykończenia. Na pierwszy rzut idzie kotłownia. 
Wczoraj zakupiliśmy płytki, a dziś zagruntowałem ściany, żeby w poniedziałek można było od razu ruszać z układaniem płytek. Do zagruntowania ścian użyłem gruntu Atlas. Gruntowanie powtórzyłem dwukrotnie. Pierwszą warstwę malowałem gruntem rozcieńczonym z wodą w proporcjach 1:1. Drugą warstwę pomalowałem samym gruntem. Teraz niech schnie. 
Płytki do kotłowni udało nam się kupić w okazyjnej cenie - II gatunek. Stwierdziliśmy, że nie jest to pomieszczenie reprezentacyjne, więc można na nim trochę oszczędzić. 
A u Was jakie pomieszczenie było wykańczane w pierwszej kolejności? Albo jakie będziecie wykańczać na początku?    
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 21:47:16

  justynamichalczak U moich rodziców w piwnicy układane były płytki drugiej klasy i widać różnice w kolorze.

 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 21:49:54

  comando To akurat u nas w kolorze nie było żadnych wad. Jedyną ich wadą było nietrzymanie wymiarów. Ale te minimalne różnice zgubiła fuga.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (12)
 

Czwartek, 4 maja 2017, 14:16:28

comando

Dziś wpis z serii, co byśmy zmienili budując dom raz jeszcze. Nie mamy stropu nad poddaszem. Nie było go w zakupionym przez nas projekcie i też nikt nam nie zwrócił uwagi, by przemyśleć strop żelbetowy, nie mówiąc o tym, że sami na to nie wpadliśmy. 
Na początku widzieliśmy same plusy tego rozwiązania, szczególnie te związane z mniejszym obciążeniem domu i co z tym związane mniejszą ilością zbrojenia. Z czasem jednak zacząłem żałować tej decyzji. Zwłaszcza po wykonaniu tynku wewnętrznego dotarło do mnie, że gdybyśmy mieli strop, już sufit byłby otynkowany, skosy byłyby ocieplone, zostałoby nam tylko ocieplenie sufitu (albo i podłogi na strychu, w zależności skąd się patrzy). 
Teraz mamy przed sobą ocieplenie całego dachu i zrobienie zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych. Więc trochę pracy nas czeka. W tym roku ograniczymy się do ocieplenia poddasza, by rozłożyć koszty na raty, a w dalszej kolejności będziemy wykonywać zabudowę z płyt i od razu urządzać poddasze. 
Co do izolacji na poddaszu, zastosujemy wełnę mineralną o lambdzie 0,033. Ułożymy ją w dwóch warstwach 15cm pomiędzy krokwie i 10cm w poprzek. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła dachu wyniesie: U=0,033/0,25=0,132. Od 1 stycznia 2017 roku przenikalność dla dachu ma wynosić 0,18, a od 2021 roku będzie to 0,15. Przy naszej warstwie izolacji przewyższymy normę, która zostanie wprowadzona w 2021 roku. Oby zwróciło się to w rachunkach za ogrzewanie, które w naszym domu będzie gazowe.  
A czy Wy macie strop nad poddaszem czy tak samo jak my, będziecie robić lekki strop drewniany, by można było coś składować na strychu? Nie żałujecie wybranego przez siebie rozwiązania?   
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 21:48:26

  justynamichalczak Wszyscy szukają oszczędności to nie robi się stropodachu.

 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 21:50:45

  comando Dokładnie z oszczędności to u nas wynikało. Teraz i tak już niczego nie zmienimy, więc szkoda rozpamiętywać ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (15)
 

Wtorek, 2 maja 2017, 12:56:16

comando

Majówka majówką, a instalacja sama się nie zrobi, dlatego panowie gazownicy wczorajsze święto pracy świętowali pracą na naszej budowie :) Wykonana została u nas wewnętrzna instalacja gazowa. Wewnętrzna jest w małej części, ponieważ postanowiliśmy, że będzie ona przechodziła po elewacji, a nie w domu. 
Ze względu na to, że gazociąg mamy za domem, szafka z licznikiem będzie na zewnętrznej ścianie budynku. Od tego miejsca rurki zostały poprowadzone do kotłowni. W miejscu, gdzie znajduje się przejście przez mur do kotłowni, został wykonany trójnik. Odgałęzienie zostało poprowadzone po elewacji do kuchni, która znajduje się po przeciwległej względem kotłowni, części domu. Zdecydowaliśmy, że będzie to rozwiązanie najlepsze i najbardziej estetyczne. 
Podczas wykonania instalacji gazowej w swoim domu zwróćcie uwagę na wykonanie próby szczelności, bo z gazem nie ma żartów. Rury muszą być dokładnie zespawane i pomalowane środkiem antykorozyjnym. Gazownik powiedział nam, że na rurki można przykleić styropian bez konieczności robienia dylatacji i otworów odprowadzających ewentualny wyciek gazu. Na jakimś forum przeczytałem jednak, by coś takiego zrobić. Gazownik stwierdził, że ręczy za stuprocentową szczelność instalacji. Muszę to jednak dokładnie przemyśleć, bo rzeczy martwe lubią być złośliwe, nawet, gdy ktoś za nie ręczy. 
A Wy jak wykonalibyście ocieplenie budynku przy instalacji gazowej prowadzonej po elewacji?     
zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 31 maja 2017, 20:22:04

  justynamichalczak Będzie ogrzewanie gazowe?

 • Logo

  Środa, 31 maja 2017, 21:02:13

  comando Tak u nas gazowe. Wygodni jesteśmy ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (8)
 

Sobota, 29 kwietnia 2017, 20:38:23

comando

W naszym domu trwa przygotowanie ścian pod malowanie. Kiedyś pisałem, że mamy tynk cementowo-wapienny, który należy wyczyścić z piasku. Tynkarze polecali, by zrobić to szlifierką z tarczą na papier ścierny. Jednak osoby, które próbowały w taki sposób czyścić ściany powiedziały, że nie mając wprawy, można tylko zniszczyć sobie tynk. Zostało mi jedynie czyszczenie ręczne. Postanowiłem do ręcznego czyszczenia zastosować papier ścierny. Jednak to żmudna praca. Ostatecznie okazało się, że najlepiej spisuje się cegła silikatowa. Można też użyć kamienia szlifierskiego, ale ja nie mogłem nigdzie kupić takiego o kształcie łatwym do objęcia ręką. Po kilku popołudniach pracy są już pierwsze efekty. Zamieszczam zdjęcie ściany przed czyszczeniem i dwa już wyczyszczonej.     
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 28 maja 2017, 12:51:22

  daniel.strzelecki Ile masz metrów do wyczyszczenia? Orientowałeś się ile by wzięli tynkarze za zrobienie tego? W ogóle, to dziwię się, że oni tego nie robią w cenie tynkowania...

 • Logo

  Niedziela, 28 maja 2017, 18:57:17

  comando Tynkarze wyliczyli, że było 533m2 powierzchni. Do czyszczenia odpadają łazienki i kotłownia, ale tych metrów trochę jest. Parter mam już prawie zrobiony, jeszcze w niektórych pomieszczeniach muszę wyczyścić sufit, czyli ta najgorsza robota. Nawet nie pytałem, ile by za to wzięli tynkarze, bo zwyczajnie szkoda nam kasy, skoro mogę to zrobić sam ;) Nasza ekipa nie robiła tynku zacieranego kwarcem, nie wiem dlaczego, a on jest gotowy pod malowanie bez czyszczenia.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (10)
 

Piątek, 28 kwietnia 2017, 15:44:36

comando

Klamka zapadła i to można powiedzieć, że dosłownie. Wybraliśmy drzwi. Tak jak pisałem w poprzednim wpisie, są one firmy KMT. Zrezygnowaliśmy z przeszklenia, które znacznie pogarsza współczynnik przenikania ciepła i podnosi cenę drzwi. W naszym przypadku cena była też dość istotna, ponieważ potrzebujemy 2 sztuki drzwi zewnętrznych. Wybrany przez nas model to KMT PLUS 75 Passive. Zrezygnowaliśmy z ościeżnicy i progu Passive, pozostała ościeżnica i próg Terma, które są w standardzie. Ud = 0,75, więc to i tak bardzo dobrze, zważywszy, że okna w naszym domu mają od 0,8 do 0,9. Na zdjęciu załączam opis naszych drzwi przygotowany przez producenta.  
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 17 czerwca 2017, 08:21:03

  justynamichalczak ładne drzwi. U nas planujemy dać jakąs szybę w drzwiach, bo wiatrołap nie ma okna. Będzie wtedy trochę światła wpadać do domu.

 • Logo

  Sobota, 17 czerwca 2017, 08:58:11

  comando Też tak chcieliśmy, bo szyba zawsze coś światła da. Ale żona ma bzika na punkcie przenikalności cieplnej okien i drzwi. Jak zobaczyła, o ile gorszy współczynnik mają drzwi z szybą i że są do tego 500 zł droższe od drzwi bez szyby, to stwierdziła, że absolutnie nie kupi takich. No i stanęło na tych. Cóż mam zdobić ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (14)
 

Środa, 26 kwietnia 2017, 17:12:58

comando

Stanęliśmy przed wyborem drzwi.  

O ile drzwi wewnętrzne nie stanowiły dla nas większego problemu, o tyle zewnętrzne nie są tak łatwe do wybrania. Zdecydowaliśmy się na drzwi stalowe i stwierdziliśmy, że będą one z firmy KMT. 

Zastanawiamy się czy wybrać drzwi w wersji standardowej czy pasywnej. Różnica ceny pomiędzy nimi jest dość duża, ale parametry Ud też się dość istotnie różnią. 

Na początku byliśmy zdecydowani na drzwi z przeszkleniem, ale po głębszym namyśle nie jesteśmy już tej decyzji tak pewni. Szyba niestety pogarsza parametry Ud, a do tego podnosi cenę o 500zł, co przy dwóch sztukach, które są nam potrzebne daje już 1000zł. 

Cały czas zastanawia nas czy warto dopłacić do drzwi w wersji pasywnej. W przypadku drzwi standardowych Ud=0,88, a pasywnych Ud=0,57. Wdać różnicę, ale czy odczujemy ją tak bardzo w rachunkach? Różnica ceny pomiędzy drzwiami pasywnymi a standardowymi bez przeszklenia wynosi 1100zł, a w przypadku drzwi z przeszkleniem 1400zł. Przy dwóch sztukach znów robi się dość duża suma.   

Jeśli chodzi o U naszych okien wynosi 0,8 do 0,9 w zależności od wielkości ramy i przeszklenia. Czyli jest to porównywalnie z drzwiami standardowymi.  

Na jakie drzwi Wy byście się zdecydowali?     

zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 29 czerwca 2017, 13:26:39

  daniel.strzelecki Comando, szkoda, że wcześniej przegapiłem Twój post o drzwiach, bo bym Ci policzył po jakim czasie zwrócą Ci się te Passive. Ostatnio liczyłem AniF i wyszło baaardzo długo...

 • Logo

  Czwartek, 29 czerwca 2017, 17:14:31

  comando Zauważyłem właśnie, ale u nas już przepadło. Dobrze, że o wełnę Cię spytałem.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (13)
 

Piątek, 21 kwietnia 2017, 12:50:36

comando

Post ku przestrodze dla osób, które zaczynają budowę. Podczas wykonania ław fundamentowych nie została u nas umieszczona od razu rura osłonowa do podłączenia wody. Murarze stwierdzili, że to robią wodociągi za stałą opłatą i po co im ułatwiać pracę, skoro taniej nie będzie. Otóż okazało się, że u nas wcale wodociągi nie wykonują przyłącza, a jedynie zakładają zasuwę na wodociąg i na tym kończy się ich praca. Przed położeniem styropianu, ogrzewania i wykonaniem wylewki, musiałem wprowadzić rurę od wody do kotłowni. Dobrze, że  murarze pozostawili wycinek 1x1m niezalany chudziakiem. Musiałem podkopać się pod ławy na głębokość 2m, a później na tę samą głębokość wybrać piach w kotłowni. Był bardzo dobrze ubity, więc całe szczęście nie obsypywał się i praca poszła w miarę szybko i sprawnie. Zasypując wykop w kotłowni, by dobrze zagęścić piach, ubijałem go stopami i polewałem wodą. Niczego innego nie dało się użyć, by nie uszkodzić rury. Jeśli wprowadzacie rurę osłonową na etapie wykonania ław fundamentowych, pamiętajcie, by była ona pod kątem, który pozwoli na zgięcie się rury od wody. Nie jest ona wykonana z giętkiego tworzywa, więc trzeba to uwzględnić. Ja dodatkowo część rury, która przechodziła pod ławą, włożyłem w otulinę, by nie uszkodzić jej powierzchni podczas przeciągania do kotłowni. Natomiast na wysokości chudziaka, styropianu i wylewki nałożyłem dodatkowo rurę ochronną (kanalizacyjną z PCV), by beton nie otulał bezpośrednio rury od wody.
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 24 czerwca 2017, 22:11:22

  daniel.strzelecki Miałem dokładnie tak samo - byłem z moich bardzo zadowolony na początku, a potem coraz więcej rzeczy zaczęło mnie niepokoić. Ale i tak nasze domy będą stały duuuużo lat :-)

 • Logo

  Sobota, 24 czerwca 2017, 22:17:44

  comando No mam nadzieję, że duużo lat, bo ja już nie zamierzam nic w życiu budować ;) No chyba, że ziścimy nasz plan otwarcia agroturystyki to postawimy na działce obok domki rekreacyjne, ale wtedy już będziemy dużo cwańsi, nawet jak się zmieni technologia to i tak nasza wiedza będzie o niebo większa.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (22)
 

Czwartek, 20 kwietnia 2017, 13:48:06

comando

Czyszczenie tynku cementowo-wapiennego. W swoim domu zdecydowaliśmy się na tynk cementowo-wapienny, ponieważ ma lepszą wytrzymałość mechaniczną niż gipsowy oraz jest bardziej odporny na pleśń i grzyby. To były główne powody, dla których zdecydowaliśmy się na ten rodzaj tynku. Jego wadą jest jednak struktura, która wygląda gorzej niż tynku gipsowego. Można zastosować tynk zacierany kwarcem, by wygładzić ściany, ale nasza ekipa takiego nie wykonywała. Dlatego teraz, gdy tynk wystarczająco wysechł, postanowiłem go wyczyścić. Ekipa tynkarska polecała czyszczenie szlifierką wdzięcznie nazywaną żyrafą ;) Jednak znajomi, którzy mają już za sobą operację czyszczenia tynku stwierdzili, że nie mając wprawy, jest to bardzo trudne, ponieważ tym urządzeniem łatwo można zrobić głębsze przetarcia, co będzie później widać na ścianach. W związku z tym zdecydowałem się na czyszczenie ręczne z użyciem papieru ściernego. Można też wykorzystać kamień szlifierski, jednak nigdzie nie mogłem kupić takiego, który miałby kształt w miarę pasujący do dłoni. Niektórzy polecają też czyszczenie białą cegłą silikatową. A Wy robiliście lub będziecie robić tynk gipsowy czy jednak cementowo-wapienny. A jeśli cementowo-wapienny to robicie gładź czy czyścicie tak jak ja? 
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 13 lipca 2017, 13:34:54

  comando Ok, to wieczorem dodam zdjęcia tynku przed czyszczeniem i po oraz takie jak są w pomieszczeniach z płytkami (zatarte na ostro).

 • Logo

  Sobota, 15 lipca 2017, 15:23:46

  daniel.strzelecki Nie widziałem nigdzie efektów pracy tej firmy, ale mają świetne opinie w internecie i temu zaufałem. Chyba zaryzykuję i zobaczę co z tego wyjdzie :-). W najgorszym razie zrobi się wszędzie gładź.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (27)
 

Poniedziałek, 17 kwietnia 2017, 23:23:50

comando

Jak już pisałem w poprzednim poście, prace w moim domu ruszyły z kopyta z pierwszymi dniami, gdy temperatura pozwalała na przebywanie w domu bez narażenia na odmrożenie kończyn ;) Szybkim tempem zaczęliśmy wykonywać instalacje, tynk i wylewkę. Przed wykonaniem wylewki ociepliłem balkony. Najpierw wykonałem izolację przeciwwilgociową z dysperbitu. Na to przykleiłem styropian XPS. Na balkon nad wykuszem weszła grubość 7cm, natomiast na drugim balkonie jest 5cm. Wykusz przed wykonaniem tynku został dodatkowo ocieplony styropianem XPS o grubości 10cm, ponieważ te 7cm na balkonie byłoby zdecydowanie za mało. Nie wykonywałem spadku przed przyklejeniem styropianu. Spadek został wykonany na wylewce.   W ubiegłym tygodniu wykonana została wylewka. Mamy ogrzewanie podłogowe, ale mimo to zdecydowaliśmy się na wylewkę betonową, a nie anhydryt. A co Wy zastosowaliście lub planujecie zastosować przy ogrzewaniu podłogowym?
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 1 lipca 2017, 00:59:42

  stanislaw.koziol.red No właśnie - dlaczego nie anhydryt?? Przeważyła cena czy inne czynniki?? Anhydryt to naturalny produkt, znacznie bardziej przyjazny niż cement.

 • Logo

  Sobota, 1 lipca 2017, 10:48:50

  comando Po pierwsze cena, bo anhydryt jest znacznie droższy, po drugie hydraulik stwierdził, że nie warto przepłacać, a po trzecie ekipa, którą nam polecano w ogóle nie zajmuje się robieniem wylewek anhydrytowych.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (16)
 

Środa, 12 kwietnia 2017, 15:11:20

comando

Budowa mojego domu rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku. Wybraliśmy projekt Dom w Rododendronach 6(W). Dom został wybudowany z pustaka ceramicznego Porotherm P+W 25 cm. Pokryty jest dachówką ceramiczną Koramic Allegra 9 czarna angoba szlachetna. Nie będę opisywał wszystkiego od początku, bo jest to masa informacji. Stan surowy otwarty osiągnęliśmy w czerwcu ubiegłego roku. Natomiast w grudniu zamontowane zostały okna. Na zdjęciu przedstawiam nasz dom. W swoim dzienniku skupię się na aspektach związanych z wykończeniem domu, bo właśnie to jest przed nami. 
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 21:49:59

  justynamichalczak My będziemy mieć 144 użytkowych. Mówią nam wszyscy, którzy byli na budowie, że moloch budujemy :)

 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 21:52:38

  comando To się tak tylko może wydawać. Później i tak zawsze miejsca na wszystko brakuje ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (30)