comando
W serwisie od: 2016-08-02 17:38:31

Dodaj do obserwowanych

 

3 godzin temu

comando

Stanęliśmy przed wyborem drzwi.  

O ile drzwi wewnętrzne nie stanowiły dla nas większego problemu, o tyle zewnętrzne nie są tak łatwe do wybrania. Zdecydowaliśmy się na drzwi stalowe i stwierdziliśmy, że będą one z firmy KMT. 

Zastanawiamy się czy wybrać drzwi w wersji standardowej czy pasywnej. Różnica ceny pomiędzy nimi jest dość duża, ale parametry Ud też się dość istotnie różnią. 

Na początku byliśmy zdecydowani na drzwi z przeszkleniem, ale po głębszym namyśle nie jesteśmy już tej decyzji tak pewni. Szyba niestety pogarsza parametry Ud, a do tego podnosi cenę o 500zł, co przy dwóch sztukach, które są nam potrzebne daje już 1000zł. 

Cały czas zastanawia nas czy warto dopłacić do drzwi w wersji pasywnej. W przypadku drzwi standardowych Ud=0,88, a pasywnych Ud=0,57. Wdać różnicę, ale czy odczujemy ją tak bardzo w rachunkach? Różnica ceny pomiędzy drzwiami pasywnymi a standardowymi bez przeszklenia wynosi 1100zł, a w przypadku drzwi z przeszkleniem 1400zł. Przy dwóch sztukach znów robi się dość duża suma.   

Jeśli chodzi o U naszych okien wynosi 0,8 do 0,9 w zależności od wielkości ramy i przeszklenia. Czyli jest to porównywalnie z drzwiami standardowymi.  

Na jakie drzwi Wy byście się zdecydowali?     

zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

Piątek, 21 kwietnia 2017, 12:50:36

comando

Post ku przestrodze dla osób, które zaczynają budowę. Podczas wykonania ław fundamentowych nie została u nas umieszczona od razu rura osłonowa do podłączenia wody. Murarze stwierdzili, że to robią wodociągi za stałą opłatą i po co im ułatwiać pracę, skoro taniej nie będzie. Otóż okazało się, że u nas wcale wodociągi nie wykonują przyłącza, a jedynie zakładają zasuwę na wodociąg i na tym kończy się ich praca. Przed położeniem styropianu, ogrzewania i wykonaniem wylewki, musiałem wprowadzić rurę od wody do kotłowni. Dobrze, że  murarze pozostawili wycinek 1x1m niezalany chudziakiem. Musiałem podkopać się pod ławy na głębokość 2m, a później na tę samą głębokość wybrać piach w kotłowni. Był bardzo dobrze ubity, więc całe szczęście nie obsypywał się i praca poszła w miarę szybko i sprawnie. Zasypując wykop w kotłowni, by dobrze zagęścić piach, ubijałem go stopami i polewałem wodą. Niczego innego nie dało się użyć, by nie uszkodzić rury. Jeśli wprowadzacie rurę osłonową na etapie wykonania ław fundamentowych, pamiętajcie, by była ona pod kątem, który pozwoli na zgięcie się rury od wody. Nie jest ona wykonana z giętkiego tworzywa, więc trzeba to uwzględnić. Ja dodatkowo część rury, która przechodziła pod ławą, włożyłem w otulinę, by nie uszkodzić jej powierzchni podczas przeciągania do kotłowni. Natomiast na wysokości chudziaka, styropianu i wylewki nałożyłem dodatkowo rurę ochronną (kanalizacyjną z PCV), by beton nie otulał bezpośrednio rury od wody.
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 22 kwietnia 2017, 20:26:28

  uwAga Hehe, to podobnie jak u nas - ktoś w końcu musi pracować, by w ogóle można było myśleć o budowie :) Kiedyś wydawało mi się, ze do "Usterki" muszą się sporo nagłowić, by znaleźc takich "specjalistów" i by program był ciekawy. Jakżesz się myliłam... ;)

 • Logo

  Niedziela, 23 kwietnia 2017, 08:33:14

  comando No właśnie, szukać wcale nie muszą.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (6)
 

Czwartek, 20 kwietnia 2017, 13:48:06

comando

Czyszczenie tynku cementowo-wapiennego. W swoim domu zdecydowaliśmy się na tynk cementowo-wapienny, ponieważ ma lepszą wytrzymałość mechaniczną niż gipsowy oraz jest bardziej odporny na pleśń i grzyby. To były główne powody, dla których zdecydowaliśmy się na ten rodzaj tynku. Jego wadą jest jednak struktura, która wygląda gorzej niż tynku gipsowego. Można zastosować tynk zacierany kwarcem, by wygładzić ściany, ale nasza ekipa takiego nie wykonywała. Dlatego teraz, gdy tynk wystarczająco wysechł, postanowiłem go wyczyścić. Ekipa tynkarska polecała czyszczenie szlifierką wdzięcznie nazywaną żyrafą ;) Jednak znajomi, którzy mają już za sobą operację czyszczenia tynku stwierdzili, że nie mając wprawy, jest to bardzo trudne, ponieważ tym urządzeniem łatwo można zrobić głębsze przetarcia, co będzie później widać na ścianach. W związku z tym zdecydowałem się na czyszczenie ręczne z użyciem papieru ściernego. Można też wykorzystać kamień szlifierski, jednak nigdzie nie mogłem kupić takiego, który miałby kształt w miarę pasujący do dłoni. Niektórzy polecają też czyszczenie białą cegłą silikatową. A Wy robiliście lub będziecie robić tynk gipsowy czy jednak cementowo-wapienny. A jeśli cementowo-wapienny to robicie gładź czy czyścicie tak jak ja? 
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 20 kwietnia 2017, 16:19:44

  uwAga Z tego co piszesz wnioskuję, że jest przy tym sporo roboty... my właśnie zbieramy opinie co do tynków, bo nie podjęliśmy jeszcze decyzji.

 • Logo

  Czwartek, 20 kwietnia 2017, 17:21:05

  comando Nie powiem, trzeba się trochę wysilić. Ale rozkładam sobie to na raty. Mam do wyczyszczenia salon, sypialnię, wiatrołap, hol i klatkę schodową. W kuchni będą płytki, więc na tych ścianach nie ma sensu czyścić, łazienka i kotłownia to samo. A poddasze ba razie nie będzie użytkowane, więc to mogę czyścić w wolnej chwili w późniejszym terminie. Oczywiście w wiatrołapie, gdzie będzie szafa w zabudowie, też nie czyszczę, bo tam nie widać ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

Poniedziałek, 17 kwietnia 2017, 23:23:50

comando

Jak już pisałem w poprzednim poście, prace w moim domu ruszyły z kopyta z pierwszymi dniami, gdy temperatura pozwalała na przebywanie w domu bez narażenia na odmrożenie kończyn ;) Szybkim tempem zaczęliśmy wykonywać instalacje, tynk i wylewkę. Przed wykonaniem wylewki ociepliłem balkony. Najpierw wykonałem izolację przeciwwilgociową z dysperbitu. Na to przykleiłem styropian XPS. Na balkon nad wykuszem weszła grubość 7cm, natomiast na drugim balkonie jest 5cm. Wykusz przed wykonaniem tynku został dodatkowo ocieplony styropianem XPS o grubości 10cm, ponieważ te 7cm na balkonie byłoby zdecydowanie za mało. Nie wykonywałem spadku przed przyklejeniem styropianu. Spadek został wykonany na wylewce.   W ubiegłym tygodniu wykonana została wylewka. Mamy ogrzewanie podłogowe, ale mimo to zdecydowaliśmy się na wylewkę betonową, a nie anhydryt. A co Wy zastosowaliście lub planujecie zastosować przy ogrzewaniu podłogowym?
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 22 kwietnia 2017, 19:31:09

  uwAga Z tego co się orientowaliśmy w chwili obecnej w naszej gminie niestety też nie ma żadnych dopłat do pomp ciepła. Szkoda, bo powinni wspierać ekologię, zwłaszcza przy takim smogu, jaki panował w tym sezonie.

 • Logo

  Sobota, 22 kwietnia 2017, 19:58:52

  comando W naszej gminie był w zeszłym roku projekt dopłat, ale z tego co wiem, mało osób było chętnych skorzystać. My na pewno byśmy chcieli wziąć udział w takim projekcie, ale skoro nie dają do domów w budowie. Może kiedyś się na fotowoltaikę załapiemy, bo akurat dach mamy ze spadem na południe, bez drzew, więc warunki idealne. Tylko, że my mamy bardzo niskie zużycie prądu, więc u nas długo będzie się zwracać. No chyba, że w domu będziemy mieć większy pobór prądu niż dotychczas w bloku.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (8)
 

Środa, 12 kwietnia 2017, 15:11:20

comando

Budowa mojego domu rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku. Wybraliśmy projekt Dom w Rododendronach 6(W). Dom został wybudowany z pustaka ceramicznego Porotherm P+W 25 cm. Pokryty jest dachówką ceramiczną Koramic Allegra 9 czarna angoba szlachetna. Nie będę opisywał wszystkiego od początku, bo jest to masa informacji. Stan surowy otwarty osiągnęliśmy w czerwcu ubiegłego roku. Natomiast w grudniu zamontowane zostały okna. Na zdjęciu przedstawiam nasz dom. W swoim dzienniku skupię się na aspektach związanych z wykończeniem domu, bo właśnie to jest przed nami. 
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 22 kwietnia 2017, 19:24:01

  uwAga comando, słuszna uwaga. W sumie nawet o tym nie pomyślałam, ale masz rację - dodatkowe sztuki dachówki mogą się kiedyś przydać.

 • Logo

  Sobota, 22 kwietnia 2017, 19:56:29

  comando Nam tak w składzie powiedzieli, by zostawić. Dekarz też polecał, by nie oddawać wszystkiego, co zostanie.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (15)