uwAga
W serwisie od: 2016-08-08 21:59:30

Dodaj do obserwowanych

 

3 godzin temu

uwAga

Instalacji elektrycznych ciąg dalszy. Po wywierceniu dziur pod puszki przyszła kolej na bruzdowanie i położenie kabli. Na szczęście nasze betonowe ściany są dość wdzięcznym materiałem do kucia, więc poszło gładko.
Dziś jednocześnie na budowę wkroczyła ekipa od instalacji wodno-kanalizacyjnej zatem prace trwają co bardzo nas cieszy :)
zobacz wpis
 • Logo

  2 godzin temu

  comando Myślałem, że jak bruzdujecie, to przewody będą w peszlach ;) Zagipsujcie sobie to przed tynkowaniem, żeby kable nie wystawały, bo później tynkarze na bank nie będą zwracać na to uwagi. U Was będzie tynk gipsowy, więc musi go być na przewodzie więcej, by nie prześwitywał. Jak przewody będą wystawać z bruzd, to może być na nich cienka warstwa tynku i będziecie mieć mało estetyczne ściany poprzecinane krechami. Przypilnujcie sobie tego, bo później ciężko to naprawić. No i pierwszy raz widzę w nowym budownictwie górne puszki w elektryce. Jaki był powód takiego wykonania instalacji?

 • Logo

  40 minut(y) temu

  daniel.strzelecki Rozkład punktów według Waszego pomysłu czy trzymacie się projektu? Tak jak comando pisze - kolejna przewaga tynków cementowych :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

Czwartek, 22 czerwca 2017, 12:40:29

uwAga

Po urlopie pora zabrać się do roboty. Rozpoczynamy prace przy instalacji elektrycznej. Będziemy wykonywać ją z pomocą mojego taty, który zna się na rzeczy (przynajmniej bardziej niż my) :) Na początek mniej więcej w zaznaczonych wcześniej miejscach wywiercamy otwory pod puszki oświetleniowe i elektryczne. Dodaliśmy kilka punktów w stosunku do ilości zaplanowanej w projekcie. Do tego zrobimy włączniki schodowe, aby uniknąć biegania przez cały dom w celu wyłączenia światła ;) Przewody oświetleniowe tak jak pisaliśmy wcześniej były zalane w stropie dzięki czemu unikniemy kucia. Na koniec największy otwór pod skrzynkę rozdzielacza.
zobacz wpis
 • Logo

  6 godzin temu

  uwAga comando, bruzdujemy ściany - na szczęście w betonie komórkowym poprowadzenie przewodów jest bardzo proste. Zaraz właśnie wrzucę zdjęcie jakieś :)

 • Logo

  5 godzin temu

  uwAga Nie odpisywałam od razu w kwestii wysokości umiejscowienia włączników światła, bo chciałam sprawdzić dokładnie na budowie jak u nas wypadają. Kiedy ustalaliśmy ich rozmieszczenie nie mierzyliśmy wysokości tylko kierowaliśmy się wygodą sięgania do nich. Po zamierzeniu wypadło, że są na wysokości 115 cm ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (13)
 

Piątek, 16 czerwca 2017, 11:40:57

uwAga

W jaki sposób planujecie wykończyć elewację Waszego domu? Jakie kolory najbardziej Wam się podobają? Nam podoba się połączenie bieli (tynki i kominy) i antracytu (dachówka, rynny, okna, drzwi i brama garażowa), jednak chcieliśmy ten schemat przełamać i ocieplić trochę odcieniami drewna (panele elewacyjne i podbitka). Co sądzicie o takim połączeniu? Nam bardzo przypadł taki projekt wykończenia do gustu :)
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 13:08:32

  uwAga przemek.mdark, nasz kolor po jakimś czasie też pewnie będzie lekko wpadał w szarość hehe ;) Bierzemy jednak pod uwagę, że co jakiś czas elewację będzie trzeba odświeżyć.

 • Logo

  Piątek, 23 czerwca 2017, 14:00:29

  stanislaw.koziol.red Elewacja jak na Twojej wizualizacji jest świetna. Dokładnie tak bym to zrobił

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (20)
 

Wtorek, 13 czerwca 2017, 20:30:45

uwAga

Korzystając z okazji, iż stan surowy otwarty już za nami pora na podliczenie kosztów. Od początku naszego starania się o budowę, wliczając wszystkie pozwolenia, uzgodnienia, mapki, projekt i jego adaptację, kierownika budowy przez ekipę, która postawiła nam tego oto "klocka", aż po wszystkie materiały budowlane wydaliśmy 160 tysięcy zł. Samo przygotowanie w naszym przypadku do momentu rozpoczęcia budowy to koszt około 10 tysięcy. Ciężko powiedzieć, czy to dużo czy mało, bo należałoby porównać dwa podobne projekty i zestawić ich koszty. Na pewno można by zrobić to taniej, oszczędzając na niektórych elementach, ale nie ma już tego co rozpatrywać. Na tym etapie jesteśmy zadowoleni :)
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 20 czerwca 2017, 23:08:14

  justynamichalczak U nas ok 140 tys do momentu postawienia piwnicy, ale tu nie ma sensu porównywać kosztów. Każdy też buduje z innych materiałów. Każdy ma swoje priorytety.

 • Logo

  Środa, 21 czerwca 2017, 09:42:38

  hobi Ciekawy jaki u nas bedzie koszt. Po zrobieniu wstępnego kosztorysu to SSZ wyjdzie mnie jakies 190 tysięcy.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (17)
 

Poniedziałek, 12 czerwca 2017, 12:21:02

uwAga

Zastanawialiśmy się długo nad tym, jakiego materiału użyć do izolacji podłogi. Ostatecznie wybór padł na styropian grafitowy Swisspor EPS 031 LAMBDA MAX dach podłoga. Jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,031 W/mK co jest naprawdę przyzwoitym wynikiem. Dopuszczalne równomiernie rozłożone obciążenie użytkowe to 24 kPa, tj. 2,4 t/m2. Zdecydowaliśmy się położyć go w dwóch warstwach, po 5cm każda. W garażu natomiast w związku ze zwiększonym obciążeniem podłogi zostanie ułożony Swisspor EPS 150 - 035 parking (dopuszczalne obciążenie użytkowe - 45 kPa, tj. 4,5 t/m2.) Płyty będą frezowane co zmniejszy ryzyko powstania mostków termicznych. Najpierw instalacje i tynki a potem zabieramy się do działania!
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 23 czerwca 2017, 00:23:12

  arek.es Aga podłoga nad parterem tez ten styro?? Nie wiem czy ma to sens? W podłogę bardziej szedłbym w coś twardego i na tym się opierał a nie na współczynniku przewodzenia ciepła.

 • Logo

  5 godzin temu

  uwAga Arku na poddaszu będziemy kłaść inny styropian. Na parterze zależy nam na dobrej izokacji a na górze tak jak sam wspomniałeś weźmiemy pod uwagę wytrzymałość.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (18)
 

Sobota, 10 czerwca 2017, 13:07:28

uwAga

Jednym z powodów dla których podjęliśmy decyzję o zakupie płaskiej dachówki Koramic (a nie innej firmy) był argument podany nawet tu na budogramie, że Wienerberger jest solidną firmą, która uwzględnia ewentualne reklamacje. Potwierdzam! Niestety niewielka część dachówki, którą dostarczył nam skład budowlany była uszkodzona. Te w których pęknięcie było niewielkie ekipa wykorzystała przy otworach okiennych, gdzie i tak trzeba było dachówkę odpowiednio dociąć. Pozostałych kilkanaście sztuk zareklamowaliśmy i już po kilku dniach reklamacja została rozpatrzona pozytywnie - duży plus! :)
Dla osób, które są jeszcze przed dokonaniem zamówienia - warto pomyśleć o rezerwie dachówki, tak na przyszłość ;) W razie ewentualnych uszkodzeń spowodowanych np. nieprzewidzianymi warunkami atmosferycznymi po latach nie będzie ryzyka, że wybrany przez nas typ dachówki nie jest już dostępny w sprzedaży.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 23:16:13

  ETŚK My mieliśmy podobny dylemat, jaką dachówkę wybrać na nasz dom. W wyborze dachówki pomogli nam nasi sąsiedzi, którzy parę lat temu zmieniali dach. Nic z ich dachówką się przez te lata nie dzieje i my kupiliśmy tą samą

 • Logo

  3 godzin temu

  uwAga ETŚK i jaką ostatecznie wybraliście?

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (9)
 

Środa, 7 czerwca 2017, 09:48:28

uwAga

Po kilku dniach ciężkiej pracy ekipa zakończyła układanie dachówki i montaż rynien.  Rynny opiszę szczegółowo w następnym wpisie :)
Tak jak wspominałam wcześniej w dzienniku - wybraliśmy dachówkę płaską Koramic Orea 9 antracyt angoba. Została ułożona na zakładkę czyli z przesunięciem. Na dach o powierzchni około 160 m2 zużyliśmy około 1700 sztuk dachówki podstawowej + 80 sztuk dachówki krańcowej + 35 gąsiorów. Dach wietrzony jest przez 8 dachówek wentylacyjnych umieszczonych w jego górnej części. W dolnej rolę tę spełnia grzebień okapu z kratką wentylacyjną.
Montaż dachówek nie był prostą pracą, ale z efektu jesteśmy bardzo zadowoleni :) Cieszymy się również z decyzji o wyborze antracytowej dachówki angobowanej - mimo iż jest matowa delikatnie odbija promienie słoneczne, tworząc efekt na którym nam zależało.
A Wam jaki rodzaj wykończenia powierzchni dachówki bardziej się podoba - angobowany czy glazurowany?
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 23 czerwca 2017, 14:01:32

  stanislaw.koziol.red Uwaga Twój dach wyglada przepięknie. Przekonałas mnie do płaskiej dachówki

 • Logo

  3 godzin temu

  uwAga stanislaw, dziękuję, bardzo mi miło :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (28)
 

Wtorek, 6 czerwca 2017, 21:58:38

uwAga

Wykończenie kominów.
Wiele osób decyduje się na wykończenie komina pod kolor dachu. My zdecydowaliśmy jednak dopasować go do elewacji, która w tym przypadku będzie biała. Komin został ocieplony styropianem (2cm) i po zagruntowaniu wykończono go tynkiem silikonowym. Nie montowaliśmy żadnych stopni kominiarskich, gdyż owe kominy raczej nie będą w ogóle wykorzystywane po zainstalowaniu pompy ciepła. A Wy jakie wykończenie komina preferujecie - ozdobne czy proste?
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 18 czerwca 2017, 20:07:09

  arek.es Aga dokładnie tak jak Twój i my wykończyliśmy uważam ze bardziej estetycznie niż klinkier to wyglada :)

 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 13:16:57

  uwAga Dziękuję, miło że komuś też podoba się to co nam przypadło do gustu :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (20)
 

Czwartek, 1 czerwca 2017, 23:00:34

uwAga

Wczoraj naszą budowę odwiedził montażysta okien, by zrobić pomiary.
Wybraliśmy porifl T-Passive Plus z Budvaru. Przemówił do nas jego stosunek jakości do ceny i pozytywne opinie. Okna T-Passive Plus są wykonane w technologii Titanium - profil charakteryzuje się dużą sztywnością, wysoką odpornością na odbarwienia i negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Zastosowany w nich ośmiokomorowy profil skrzydła z siedmiokomorową ramą sprawia, że okna te posiadają dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Wybraliśmy pakiet 3-szybowy, jak na zdjęciu. Warto też wspomnieć, że budvar daje 10-letnią gwarancję na okna, ale mamy nadzieję, że nie będzie konieczności korzystania z niej ;)
Zdecydowaliśmy, że okna z zewnątrz będą w kolorze dachówki, czyli w odcieniu antracytowym a wewnątrz białe. W sumie w domu (nie licząc okien dachowych) będziemy mieli 11 okien a czego aż 6 to okna balkonowe. Liczę zatem, że w domu będzie dostatecznie jasno :)
Przy zamawianiu okien pojawił się u nas temat montażu rolet zewnętrznych. Ktoś z Was się na nie zdecydował? Jeśli tak to jaki ich rodzaj, firmę i sposób napędu wybraliście?
zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (26)
 

Środa, 31 maja 2017, 23:23:27

uwAga

Cisza na naszym dzienniku nie oznacza, że na budowie nic się nie dzieje ;)
Znaczna część dachu pokryta jest już dachówką. Jak wspominałam wcześniej wybraliśmy dachówkę płaską Orea 9 i zdecydowaliśmy się na ułożenie "na zakładkę" czyli z przesunięciem. Decyzję o sposobie ułożenia należy podjąć przed zamówieniem dachówki, gdyż  konfiguracja, którą wybraliśmy wymaga montażu dachówek krańcowych całych i połówek - prawych i lewych.
Dachówka płaska jest bardziej wymagająca w montażu niż dachówka falista.  Podstawą jest prawidłowe wykonanie połaci dachowej.  Poprawne jej wykonanie nie jest jednak gwarancją prostego dachu na którym mimo wszystko mogą pojawić się nierówności. Wynika to z procesu wypalania, podczas którego glina, z której wykonywana jest dachówka, ulega niewielkim zniekształceniom. Powstały efekt można jednak zniwelować. Czasami wystarczy zamienić dachówki miejscami i nierówności się zniosą.Czasem dachówki trzeba podszlifować, a te najbardziej niekorzystne można zamontować w miejscach trudno dostępnych dla wzroku. Aby dodatkowo ograniczyć ryzyko powstania nierówności warto zadbać o pomocnika, który z poziomu gruntu będzie obserwował i kontrolował na bieżąco proces montażu. Z tej perspektywy znacznie łatwiej wychwycić jest ewentualne błędy.
W naszym przypadku kilka czynników złożyło się na fakt, że dach nie będzie idealnie równo pokryty, ale i tak jesteśmy zadowoleni :) Efekt końcowy zaprezentuję już wkrótce.
zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 14 czerwca 2017, 17:16:26

  Zuzka Muszę przyznać, że dachówka rewelacyjnie się prezentuje. Nadaje budynkowi nowoczesnego charakteru.

 • Logo

  Piątek, 16 czerwca 2017, 22:42:32

  Natalia Siwinska cisza no budowa zajmuje caly czas

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (17)
 

Środa, 24 maja 2017, 19:38:37

uwAga

Miejsca kontaktów i gniazdek pod zrobienie instalacji elektrycznej wstępnie oznaczone :) Muszę przyznać, że trzeba się było nad tym  trochę nagłowić i zastanowić nad ewentualnym umeblowaniem, by przewidzieć, gdzie będzie potrzebne gniazdko i gdzie umieścić włącznik światła, by nie zasłonić go czymś później.
Przy okazji tematu instalacji ciekawą rzecz podpowiedział nam mój tata - zaproponował wpuszczenie kabli elektrycznych  (włącznik-lampa) w strop przed jego zalaniem. Dzięki temu udało się zaoszczędzić  sporo pracy z późniejszym ewentualnym kuciem stropu, celem poprowadzenia kabla.
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 20 czerwca 2017, 18:52:02

  Zuzka Takie rozplanowywanie światła czy gniazdek to już wyższy stopień zaawanowania :D faktycznie wygodniej byłoby wiedzieć uprzednio jak będą umeblowane pomieszczenia.

 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 11:19:43

  AniaF My też mieliśmy z tym mały problem :D

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (21)
 

Wtorek, 23 maja 2017, 11:35:35

uwAga

Zakończenie stanu surowego otwartego zbliża się wielkimi krokami. To czas najwyższy aby decydować się na wybór stolarki okiennej. Niestety nie jest to tak prosta sprawa jak początkowo nam się wydawało. Mnóstwo firm, mnóstwo ofert, profili, wszystkie wydają się być idealnym rozwiązaniem, ale ceny są różne. Jakie okna Wy wybraliście? Czy zdecydowaliście się na tradycyjny czy ciepły montaż i dlaczego?
Chcemy mieć w domu okna pvc , 3-szybowe, w kolorystyce biały-antracyt. Zależy nam oczywiście na w miarę niskim współczynniku Uw, ale jednocześnie rozsądnej cenie za dobrą jakość.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 13:27:02

  uwAga Zuzka, my rozważaliśmy okna z drutexu ze względu na konkurencyjne ceny. Trochę odstraszyły nas szczerze mówiąc opinie w necie, zwłaszcza co do nieuwzględnionych reklamacji, ale ciężko powiedzieć na ile te opinie były wiarygodne. Odpuściliśmy sobie drutex w momencie, gdy zasugerowano nam, że przy oknach balkonowych powinniśmy zrobić poziomą poprzeczkę (która zupełnie nam się nie podoba), by wzmocnić ramy przy dużych przeszkleniach. Może to jest powiązane z tym o czym piszesz.

 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 13:30:44

  uwAga justynamichalczak, jeśli mogę coś podpowiedzieć - warto kilka tygodnii przez podpisaniem umowy na okna powysyłać prośby o wyceny do różnych firm z dokładnym opisem planowanej stolarki, albo tak jak my wybrać się do 1-2 salonów sprzedaży, zorientować się mniej więcej w ofercie, poradzić co do rozwiązań a potem do innych firm wysyłać już tylko zapytania o dokładnie taki sam schemat okien, by łatwo było porównać ceny. Niektóre firmy robią wycenę bardzo szybko i jest ona ważna 30 dni, ale inne potrafią się ociągać z taką wyceną nawet 2-3 tygodnie w sezonie. Warto zatem pomyśleć o tym trochę wcześniej, tym bardziej, że na okna czeka się 3-5 tygodni zazwyczaj.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (24)
 

Sobota, 20 maja 2017, 17:29:03

uwAga

Rozpoczęliśmy krycie dachu. Po rekomendacjach ekipy wybraliśmy membranę wysokoparoprzepuszczalną Dorken - Delta Vent N o masie powierzchniowej 130g/m2. Producent ma w swoim katalogu również większe gramatury (140 i 150), jednak uznaliśmy, że owa 130 będzie wystarczająca. Na dach o powierzchni ok 160m2 zużyliśmy jej ok 175m2. Na nią przybite zostały kontrłaty oraz łaty. Ich rozstaw jak wiadomo dostosowano do rozmiaru dachówki. Do tego zamocowano deskę czołową, która posłuży jako stelaż rynien.
Jedna strona dachu to około dzień roboty dla dwóch osób, tak więc po dwóch dniach (upalnych :)) mamy już prawie wszystko gotowe i można przejść do dalszych prac.
Efekt widoczny na zdjęciach :)
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 20 czerwca 2017, 18:54:35

  Zuzka Może moje pytanie będzie naiwne, ale taka membrana jest konieczna? Nawet nie wiem jaką ona spełnia rolę?

 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 13:41:12

  uwAga Zuzka, ja zanim zaczęliśmy się budować nawet nie wiedziałam o istnieniu takich membran dachowych, więc nie przejmuj się ;) Najważniejszą funkcją membrany jest ochrona termoizolacji i konstrukcji dachu przed wilgocią z zewnątrz oraz odprowadzanie pary wodnej (powstającej wewnątrz pomieszczeń) z izolacji na zewnątrz.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (23)
 

Poniedziałek, 15 maja 2017, 13:28:43

uwAga

Tynki.
Wiem, że ten temat dość często się przewija, ale chciałam Was zapytać o radę. Od dłuższego czasu zastanawiamy się nad rodzajem tynku jaki będzie robić w domu. Czytałam masę artykułów w necie, ale nadal ciężko podjąć mi ostateczną decyzję. Wiem jedynie, że na poddaszu będziemy mieli płyty gipsowo-kartonowe. Zastanawiam się czy na parterze robić tradycyjne tynki cementowo-wapienne, gipsowe czy również zamontować płyty g-k. Jaką opcję Wy wybraliście u siebie i dlaczego? Możecie podać jakieś wady i zalety?
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 20 czerwca 2017, 19:31:48

  Zuzka A nie bierzecie pod uwagę tynków gipsowych? Słyszałam o nich dużo pozytywnych opinii. Sporo osób decyduje się na te diamentowe, bo niby są trwalsze.

 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 12:50:42

  uwAga Zuzka, słyszałam, że te diamentowe są bardziej wytrzymałe. Nie wykluczam tynków gipsowych. Dziś ma nawet na budowę przyjechać jeden wykonawca, który zajmuje się właśnie tynkami gipsowymi, by złożyć nam ofertę - zobaczymy ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (23)
 

Sobota, 13 maja 2017, 16:05:29

uwAga

Po wykończeniu ścianek działowych wreszcie wizualnie możemy odczuć  rzeczywistą wielkość pomieszczeń - to nie to samo, co projekt, mapki rzuty etc. ;) W mojej kobiecej głowie od razu zaczęła pracować wyobraźnia jak je urządzić i umeblować  :)
Ściany działowe wykonaliśmy z betonu komórkowego o grubości 12 cm. Dokonaliśmy drobnych zmian w ich rozmieszczeniu - jedna z sypialni na poddaszu została powiększona a ścianki częściowo dzielące kuchnię od salonu całkowicie zlikwidowane, dzięki czemu na parterze robi się dość duża przestrzeń.
Dzieci (3 i 4 lata) po wejściu na poddasze od razu zarezerwowały sobie swoje pokoje ;) Chociaż dach jeszcze nie jest pokryty oni już wybierają kolor swoich ścian ;)
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 20 czerwca 2017, 18:44:52

  Zuzka Takie planowanie musi być przyjemne :) Ile pomieszczeń będzie na poddaszu?

 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 12:52:25

  uwAga Tak, będzie pokój gościnny, więc zapraszamy za jakiś czas :) Zuzka, na poddaszu będą 4 pomieszczenia - 3 pokoje i łazienka a dodatkowo nad garażem taras ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (20)
 

Piątek, 12 maja 2017, 17:25:42

uwAga

Jest! Jest! Jest! :)))) Wreszcie dotarła nasza długo wyczekiwana dachówka płaska Koramic Orea 9 antracytowa matowa angoba  <3 Jej szczegółowy opis można znaleźć  pod adresem
http://wienerberger.pl/produkty/p%C5%82aska-orea-9-antracytowa-matowa-angoba
Już nie mogę się doczekać aż zostanie nią pokryty dach - na pewno się pochwalę zdjęciami. Wcześniej jednak jeszcze zaprezentuję Wam ścianki działowe, które od kilku dni już stoją w naszym domku :) O tym już wkrótce w następnym wpisie.
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 20 czerwca 2017, 18:46:51

  Zuzka Aga a jak wraznia co do jakości tej dachówki?

 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 12:54:55

  uwAga Dachówka jest dosyć wytrzymała, chociaż kilka sztuk przyjechało już do nas uszkodzonych, ale nie było żadnych problemów z reklamacją. Kolor nam bardzo odpowiada, stopień połysku również. Myślę, że posłuży nam przez lata :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (14)
 

Czwartek, 4 maja 2017, 16:24:37

uwAga

Komin.
W naszym projekcie przewidziane były 2 kominy systemowe. Zdecydowaliśmy się na ofertę producenta CJ Blok. W porównaniu do konkurencji cena była znacznie niższa a standard jest podobny.

Tak naprawdę obydwa kominy być może w ogóle nie będą używane z racji faktu, że przymierzamy się do instalacji pompy ciepła. Lepiej jednak wybudować je na tym etapie niż później martwić się kosztownym dobudowaniem kominów w już wykończonym domu. Jeden z kominów, wyprowadzony z kotłowni po zewnętrznej ścianie budynku przewidziany jest do alternatywnego systemu ogrzewania. Drugi, wewnątrz budynku ma wyprowadzać spaliny z tradycyjnego kominka w salonie.

Ponadto przygotowany został również awaryjny kominek wentylacyjny, odprowadzający powietrze z kuchni w razie awarii systemu rekuperacji.

Rozważaliśmy możliwość rezygnacji z tradycyjnego kominka, jednak przy zastosowaniu pompy ciepła wolimy pozostawić  sobie "awaryjne źródło ciepła", gdyby np. nie było prądu. Kominek ma też zresztą swój urok, dlatego ostatecznie powstanie w naszym salonie ;)


zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 16 czerwca 2017, 22:48:57

  Natalia Siwinska dobra decyzja

 • Logo

  Wtorek, 20 czerwca 2017, 18:49:41

  Zuzka Nie znam się na systemach kominowych, ale fajnie, że robicie też tradycyjny kominek w domu. On tworzy fajny klimat. Sama bym taki chciała.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (10)
 

Wtorek, 2 maja 2017, 21:12:42

uwAga

W związku z przekształceniami na etapie adaptacji projektu (m.in. usunięcie lukarny) dach naszego domu posiada prostą, dwuspadową konstrukcję.
Do budowy więźby zdecydowaliśmy się na zakup drewna impregnowanego w celu wzmocnienia i zabezpieczenia go przed szkodliwym działaniem wilgoci, grzybów, owadów i ognia.
Na więźbę zużyliśmy prawie 7 metrów sześciennych drewna. Wbrew pozorom budowa takiej konstrukcji nie jest łatwą pracą. Ekipa, mimo iż była dość liczna musiała się natrudzić, by zamontować ciężkie krokwie. Pozostał jeszcze montaż łat, folii paraizolacyjnej i kontrłat przed ułożeniem dachówki na którą nie możemy się już doczekać (prosta, Orea 9).
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 12:13:30

  Zuzka Wydaje mi się, że jeśli każdy pokój będzie posiadał okno balkonowe to po jednym oknie dachowym w nich wystarczy.

 • Logo

  Piątek, 16 czerwca 2017, 22:49:43

  Natalia Siwinska super bedzie

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (14)
 

Piątek, 28 kwietnia 2017, 21:10:07

uwAga

W poprzednich wpisach nie wspomniałam o tym, że zdecydowaliśmy się na wykonanie w naszym domu rekuperacji.
Jest to co prawda dość kosztowna inwestycja, ale myślę, że w naszym przypadku w dalszej perspektywie opłacalna.
Rekuperacja wymienia zużyte powietrze na świeże, oczyszczając je i filtrując. Ogranicza również zapotrzebowanie energetyczne budynku, zapewniając stałą wentylację pomieszczeń - powietrze jest zawsze świeże, ma niską zawartość dwutlenku węgla, wilgoci i zanieczyszczeń.
Duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji o rekuperacji miały u nas względy zdrowotne. Jestem osobą silnie uczuloną na wiele pyłków i okres wiosna/lato jest dla mnie dość uciążliwy ze względu na pylenie. Późna jesień i zima nie jest jednak łatwiejsza, ponieważ mam początki astmy i przy wysokim zanieczyszczeniu powietrza zimą bardzo źle mi się funkcjonuje. Mam nadzieję, że chociaż nasz domek będzie takim małym azylem, gdzie będę czuła się dobrze :)
Chętnie poznałabym opinie o rekuperacji osób, które się na nią zdecydowały u siebie. Jesteście zadowoleni? Uważacie, że była to dobra inwestycja?
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 9 maja 2017, 19:05:49

  Dariusz Ja u siebie nie mam rekuperacji i nie odczuwam potrzeby jej wykonania, ale przy problemach z alergią czy astmą nie jest ona złym pomysłem.

 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 12:15:16

  Zuzka Oj, znam dobrze problem pylenia, który już teraz odczuwam z powodu silnej alergii. Trochę żałuję, że nie zdecydowaliśmy się na rekuperację u siebie.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (7)
 

Środa, 26 kwietnia 2017, 21:37:30

uwAga

Po wylaniu wieńca górnego dokończenie ścian naszego domu było kwestią jednego dnia.  Ostatnim etapem budowy przed rozpoczęciem montażu więźby dachowej było wzniesienie ścian szczytowych poddasza.

Warto zwrócić uwagę, że na tym etapie nadal ścianki działowe nie były wybudowane , aby nie obciążać stropu.

Z każdym dniem nasze "coś" coraz bardziej przypominało dom i sprawiało coraz większą radość :)
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 19 maja 2017, 20:33:40

  uwAga Od strony wschodniej okna balkonowe mają szerokość 90 cm, ale od strony zachodniej są znacznie szersze - 120 cm. Prawdę mówiąc początkowo nie zwróciliśmy nawet na to uwagi. Dopiero teraz, przy wyborze stolarki okiennej pojawił się temat - rozważamy czy ostatecznie nie zmniejszyć otworów i zamontować węższych okien.

 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 12:11:28

  Zuzka Szybko domek pnie się w górę :-)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (12)
 

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 10:05:41

uwAga

Po kilku dniach od wylania stropu ekipa zaczęła ściągać boczne szalunki. Na jego obrzeżach rozpoczęło się murowanie ścianki kolankowej. W związku z tym, iż w projekcie była ona dość niska (82 cm) architekt przy adaptacji dołożył na naszą prośbę jeden bloczek. W ten sposób zyskaliśmy dodatkowe 24 cm wysokości poddasza w miejscu łączenia więźby dachowej ze ścianką.

Po skończonym murowaniu przyszła kolej na wieniec górny.  Na tym etapie zdecydowaliśmy się również na lane nadproża w miejsce gotowych (prefabrykowanych). Chociaż jest przy nich trochę więcej pracy (wymagają jak wiadomo szalowania) to jednak ich wytrzymałość jest dużo większa poprzez zbrojenie i łączenie ze ścianą.

Efekt końcowy szalowania i gotowego zbrojenia wieńca widoczny na zdjęciach :)


zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 4 maja 2017, 14:01:51

  uwAga poldek229, racja,co prawda technologie budowlane nieco się zmieniły na przestrzeni lat, ale czas wiązanai betonu specjalnie nie uległ zmianie ;) Nasza ekipa jednak zadbała o strop w odpowiedni sposób - stemple zostały ściągnięte prawie po miesiącu a na stropie ustawione zostały jedynie ściany zewnętrzne, by nie obciążać betonu. Przy podniesieniu ścianki kolankowej o 24 cm kąt nachylenia dachu zmienił się o 2 stopnie.

 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 12:07:10

  Zuzka Wow, to faktycznie szybko u Was ruszyli z dalszym etapem budowy!

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (6)
 

Sobota, 22 kwietnia 2017, 19:02:15

uwAga

Strop.

W wybranym przez nas projekcie przewidziany był strop gęstożebrowy typu "teriva", ale ostatecznie zmieniliśmy go na strop monolityczny.


Choć teriva jest teoretycznie łatwiejsza w wykonaniu i lżejsza odradzano nam ją ze względu na możliwe "klawiszowanie". Na czym ono polega? Głównie na niezależnej pracy (ugięciu) poszczególnych elementów nośnych stropu efektem czego na powierzchni sufitu mogą powstawać nieestetyczne pęknięcia bądź rysy.


Strop monolityczny wymaga odpowiedniego przygotowania - zbrojenia i pełnego deskowania, ale u nas wykonawca wziął ten problem na siebie, zapewniając większość szalunków, samodzielne wykonanie zbrojenia oraz stemple. My jedynie zamówiliśmy potrzebne do zbrojenia pręty oraz częściowe deskowanie na obrzeża płyty i na schody.


Strop monolityczny posiada mniejszą grubość niż strop gęstożebrowy a mimo to jest masywny, co przekłada się na dobrą izolację akustyczną. W przypadku stropu gęstrożebrowego potrzebne jest wykonanie dodatkowej izolacji akustycznej. Ponadto sufit wymaga szpachlowania i grubszej warstwy wykończeniowej a w monolitycznym dolna powierzchnia stropu jest gładka i do jej wykończenia wystarczy cienka warstwa gładzi.


Do wykonania naszego stropu wykorzystaliśmy około 2,7 tony stali (w tym pręty o szerokości 12 mm i 8 mm) oraz 21 kubików betonu B-25. Ponieważ od czasu wylania betonu nie minęło jeszcze 28 dni (a tyle trwa wiązanie) nadal strop podtrzymywany jest przez stemple.Po jakim czasie od wylania stropu stawiano u Was ściany poddasza?


zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 3 maja 2017, 00:45:38

  poldek229 Konkretne zbrojenie. Widzę, że ekipa budowlana przygotowana. Profesjonalne stemplowanie.

 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 12:05:23

  Zuzka Fakt, zbrojenie wygląda na profesjonalnie zrobione. Słusznie, bo strop to bardzo wazny element budowy.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (7)
 

Piątek, 21 kwietnia 2017, 11:33:40

uwAga

Schody - tradycyjne ze spocznikiem, zabiegowe czy może jeszcze inne? Jakie Wy wybraliście i dlaczego?

My w projekcie mieliśmy przewidziane schody dwubiegowe ze spocznikiem. Pojawiły się jednak sugestie, by zamienić je na schody zabiegowe i zaoszczędzić przez to trochę przestrzeni. Wybór nie był prosty i wahaliśmy się dobrych kilka dni. Widzieliśmy setki zdjęć schodów zabiegowych, które faktycznie zajmują mniej miejsca a jednocześnie w ciekawej aranżacji potrafią wyglądać bardzo ciekawie. Ostatecznie stanęło jednak na schodach dwubiegowych ze spocznikiem. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo - mamy 2 małych dzieci i obawialiśmy się, że schody zabiegowe o różnej szerokości stopnia mogą być dla naszych pociech utrudnieniem. Ponadto są one wygodne i przy ich zastosowaniu łatwiej wnieść coś większego na poddasze (np. meble).  Przestrzeń, którą zajmą schody będzie większa, ale miejsce pod schodami zagospodarujemy na mały schowek, który w domu zawsze się przydaje ;)
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 21 maja 2017, 14:06:52

  Sylwia Morajka My wybralismy zabiegowe ze wzgledu na oszczednosc miejsca

 • Logo

  Wtorek, 23 maja 2017, 09:29:40

  uwAga Sylwia, oszczędność miejsca to chyba największa zaleta schodów zabiegowych :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (18)
 

Czwartek, 20 kwietnia 2017, 22:19:26

uwAga

Po krótkiej przerwie technicznej ruszyliśmy z budową ścian parteru. Jako budulca użyliśmy betonu komórkowego Termobet o szerokości 24 cm klasy 500. Trochę żałujemy, że nie był to Porotherm, ponieważ wielu znajomych się na niego zdecydowało i są bardzo zadowoleni. Bloczki betonowe mieliśmy jednak przewidziane w projekcie i tak już zostało. Ścianki działowe również wykonaliśmy z betonu komórkowego H+H o szerokości 12 cm.

Pewnie to bardzo subiektywne odczucie, ale pierwszy zarys ścian budynku i pomieszczeń bardzo cieszył nasze oczy :) Czy tylko my tak mieliśmy? ;)
zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 3 maja 2017, 00:42:07

  poldek229 Oba materiały dobre. Ewentualną różnicę zniwelujecie troszkę większą grubością styropianu.

 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 12:02:19

  Zuzka A ja osobiście wolę beton komórkowy - każdy preferuje coś innego :-)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (13)
 

Środa, 19 kwietnia 2017, 19:58:54

uwAga

2 pytania do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek  :)  1. Czy ktoś z Was zdecydował się u siebie na dachówkę płaską Orea 9? Jak wrażenia?  Jesteście zadowoleni? Czy po pokryciu nią dachu wszystko ładnie,  prosto wyszło?  2. Co uważacie na temat kwadratowych rynien? Ktoś takie montował u siebie? Chętnie poznam Wasze opinie.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 4 maja 2017, 13:48:48

  uwAga poldek229, bardzo dobre pytanie! Długo rozważaliśmy sposób układania wybranej dachówki i ostatecznie zdecydowaliśmy się na ułożenie z przesunięciem. Wiązało się to z zamówieie dodatkowo dachówek tzw. "połówek", ale sposób ten niweluje ewentualne małe nierówności powstałe na etapie montowania więźby dachowej.

 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 12:04:10

  Zuzka Rzadko spotyka się dachówkę prostą - może dlatego, że jest ona w zasadzie nowością a może dlatego, że jest droższa. Wygląda w każdym razie ładnie.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (6)
 

Środa, 19 kwietnia 2017, 15:09:22

uwAga

Fundament część II
Po zalaniu bloczków ekipa ułożyła szalunek do wieńca dolnego na który zostało wylane kolejne 7 metrów sześciennych betonu B-25. Przez bloczki została wpuszczona rura, która w późniejszym etapie prac pozwoli na doprowadzenie wody do budynku.
Fundament został zabezpieczony dysperbentem (izoplast, około 60 kg) stanowiącym izolację wodoochronną a następnie ocieplony styropianem hydroizolacyjnym o grubości 10 cm, którego w sumie wykorzystaliśmy około 6 metrów sześciennych. Wszystko z zewnątrz zostało zabezpieczone folią kubełkową (wykorzystano ok 80m2).
W tym samym czasie musieliśmy podjąć decyzję co do miejsca prowadzenia instalacji kanalizacyjnej wewnątrz budynku oraz zdecydować się na zakup poszczególnych jej elementów.
Po ułożeniu rur przyszła kolej na zasypkę. Wykorzystaliśmy do tego celu 180 ton piasku. Poszczególne warstwy zasypu były zagęszczane w celu odpowiedniego utwardzenia.
Zakończeniem prac przy fundamencie było wylanie warstwy chudego betonu na zasypkę (ok 10m3) oraz sprawdzenie szczelności instalacji kanalizacyjnej. Dla niewtajemniczonych - wystarczy zatkać rurę wylotową z budynku i napełnić całą instalację wodą do poziomu podłogi. Przy szczelnej kanalizacji wody nie powinno ubywać. Jest to też dobra metoda na sprawdzenie wysokości podłogi w innych pomieszczeniach, bo woda zawsze wskaże nam poziom.
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 12:01:01

  Zuzka Często spotykam się z tym, że przy budowie domków jednorodzinnych ludzie stosują beton i niższej klasie np. B15. Do każdego etapu stosowaliście beton klasy B25?

 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 17:46:14

  uwAga Tak, zawsze był to beton B25 - różnica w cenie między niższą klasą nie była specjalnie duża, dlatego woleliśmy zastosować beton o wyższej wytrzymałości.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (10)
 

Wtorek, 18 kwietnia 2017, 21:12:08

uwAga

Fundament część I
Jeden z kluczowych etapów budowy domu - fundamenty - rozpoczęliśmy dokładnie 1 marca, czyli niecałe 7 tygodni temu. Długo rozważaliśmy możliwość wykonania fundamentu płytowego, ale po przeanalizowaniu wszystkich zalet i wad, w tym kosztów oraz po konsultacjach z osobami z branży budowlanej ostatecznie zdecydowaliśmy się na tradycyjne ławy fundamentowe z zastosowaniem bloczków betonowych. W celu zwiększenia nośności i wytrzymałości konstrukcji domu poszerzyliśmy ławy do 80 cm.
Zapewne dla osób bardziej doświadczonych poszczególne elementy budowy fundamentów nie są żadną tajemnicą, ale ja w tym temacie byłam kompletnie zielona, dlatego też dla takich początkujących osób jak ja opiszę pokrótce jak to wygląda.
Po zebraniu wierzchniej warstwy gruntu i wykopaniu ław na sam początek została wylana stopa, wysoka na 30 cm, a w niej zalane uprzednio przygotowane zbrojenie z prętów żebrowanych o średnicy 12mm i gładkich 6mm (strzemiona co 25 cm). Zastosowaliśmy beton B-25, którego na stopę wylano około 18 kubików.
Na stężałej stopie ułożono pustaki szalunkowe o szerokości 24 cm, których wykorzystano w sumie 520 sztuk. Bloczki te również zostały zalane betonem B-25 (około 10 kubików). Wstawiam kilka zdjęć, by zobrazować jak to mniej więcej wyglądało ;)
Jutro opiszę ciąg dalszy powstawania naszych fundamentów.
zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 10 maja 2017, 23:26:05

  uwAga W sumie 11 dni do wylania warstwy chudego betonu.

 • Logo

  Czwartek, 18 maja 2017, 12:21:41

  limaks Przepust wodny na tym etapie to najlepsze wyjście, nie trzeba później rozkuwać fundamentów.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (7)
 

Poniedziałek, 17 kwietnia 2017, 17:45:28

uwAga

Kilka słów o rozmieszczeniu pomieszczeń.
Częściowo poruszyłam temat w poprzednim wątku o zmianach w projekcie, ale tu go rozwinę ;)
Nasz dom będzie składał się z: 4 pokoi, 2 łazienek (dużej i małej), kuchni, salonu, pomieszczenia gospodarczego, kotłowni i garażu. Będzie oczywiście jeszcze wiatrołap, hol ze schodami wraz z przedpokojem na poddaszu oraz dwa tarasy.
Na parterze będzie salon z otwartą kuchnią - zdecydowaliśmy, że nie będziemy robić żadnych ścianek działowych między tymi pomieszczeniami. Z salonu będzie wyjście na pierwszy taras, ale nie od strony północnej jak na rzucie tylko od zachodu. Nasz dom umiejscowiony będzie w taki sposób, że gdybyśmy zrobili taras tak jak w projekcie byłby on w zacienionym niemal cały czas miejscu. Zależało nam na dodatkowym pokoju na parterze, gdyż bierzemy pod uwagę opcję, że być może nie wykończymy od razu całości domu wraz z poddaszem a jednak chcielibyśmy tam jak najszybciej zamieszkać - choćby w tym jednym pokoju :) Taki pokój również może służyć jako gościnny, gdybyśmy chcieli kogoś przenocować lub stanowić biuro, jeśli ktoś potrzebuje spokojnego kąta z biurkiem, gdzie może popracować. Łazienka na parterze jest niewielka, podobnie jak pomieszczenie gospodarcze. Ostatnie wspomniane w założenia ma nam służyć jako schowek/magazyn na różne rzeczy, których w domu jest cała masa a że dom nie ma piwnicy trochę obawiam się, gdzie te wszystkie rzeczy upchniemy ;)
Na poddaszu znajdą się 3 pokoje oraz duża łazienka. Z jednej z sypialni oraz z łazienki będzie wyjście na drugi taras (nad garażem). Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że bezpośrednio z łazienki będę mogła wystawić suszarkę na pranie na świeże powietrze, bo pralni/suszarni w domu nie mamy przewidzianej.
Nasza rodzina to klasyczne 2+2 i nie wiadomo co będzie w przyszłości ;) dlatego taka ilość pomieszczeń/pokoi wydaje mi się optymalna. Po przekształceniach ostatecznie powierzchnia użytkowa domu ma wynieść 124m, więc jak na nasze potrzeby wydaje się w sam raz :)
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 16:36:21

  Sylwia Zemanek-Skarżyńska Fajny ten projekt

 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 11:18:48

  AniaF Najpierw miało być drewno,ale drewno drewnu nierówne. Zdecydowaliśmy,że beton super się sprawdzi i świetnie się prezentuje.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (13)
 

Sobota, 15 kwietnia 2017, 21:05:01

uwAga

Nie wiem jak to było u Was, ale u nas droga od czasu podjęcia decyzji o budowie do czasu otrzymania pozwolenia na budowę była baardzo długa. Trwała w sumie 3 lata, wiązała się z masą nerwów, frustracji, biegania od urzędu do urzędu, odwoływania się, ciągłego uzupełniania dokumentów... nawet nie chce mi się tego wspominać.
Pod koniec starań traciliśmy już nadzieję i zaczęliśmy rozglądać się za domem do kupienia. Kiedy wreszcie otrzymaliśmy pozwolenie aż nie mogliśmy w to uwierzyć  ;)
Wtedy dopiero ekspresowo zaczęliśmy szukać ekipy budowlanej i kierownika  budowy. Z kierownikiem budowy nie było większego problemu, ale na znalezienie dobrej i niedrogiej ekipy budowlanej to był kiepski okres, bo zbliżała się wiosna, kiedy większość ma zarezerwowane terminy. Mieliśmy jednak dużo szczęścia, bo ekipa polecana nam przez znajomych była dostępna.
U nas sytuacja była szczególna, bo w zasadzie do końca nie wiedzieliśmy czy w ogóle pozwolenie na budowę dostaniemy, dlatego też nie mogliśmy się umawiać z żadną ekipą wcześniej, jednak innym zdecydowanie polecałabym nie odkładać poszukiwań na ostatnią chwilę ;)
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 8 maja 2017, 22:31:30

  Zuzka Oj, to faktycznie mieliście sporo przejść. Oby teraz już nic nie stawało na Waszej drodze do wykończenia domu :)

 • Logo

  Czwartek, 18 maja 2017, 11:50:21

  limaks Załatwienie "papierów" to zdecydowanie najgorszy etap budowy. Później już "z górki" jak to mówią. Coś w tym jest.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (16)
 

Piątek, 14 kwietnia 2017, 23:05:53

uwAga

3-2-1... start!
Chyba najlepszym początkiem mojego dziennika będzie zaprezentowanie projektu, który wraz z mężem wybraliśmy.
Wybór nie był prosty, gdyż w znacznym stopniu ograniczały nas otrzymane warunki zabudowy a były one dość restrykcyjne. Ograniczała nas przede wszystkim długość elewacji frontowej wyznaczona na maksymalnie 13,2 m i zakres powierzchni zabudowy działki (10-16%).
Mieliśmy również dość sprecyzowane oczekiwania co do tego jak ma nasz wymarzony dom wyglądać - parter z poddaszem użytkowym, 120-140 m powierzchni użytkowej, z garażem, bez podpiwniczenia, taras nad garażem, jasna kuchnia otwarta na salon, dodatkowy pokój na parterze, 3 sypialnie na poddaszu, dwie łazienki (mała i duża).
Po setkach przeglądniętych projektów ostatecznie zdecydowaliśmy się na projekt Delisa Bis, w którym mimo wszystko wprowadziliśmy trochę zmian. Przede wszystkim zrezygnowaliśmy z lukarny na rzecz prostego dwuspadowego dachu. Być może byłaby ona praktyczna, ale nam nieszczególnie przypadła do gustu, dlatego się jej pozbyliśmy ;) Poszerzyliśmy budynek o około 25 cm powiększając tym samym garaż oraz zdecydowaliśmy się, że dom będzie stanowił prostą bryłę (bez wcięcia z tyłu). Z bardziej kosmetycznych zmian zrezygnowaliśmy z drzwi ze świetlikami na rzecz tradycyjnych i przeprojektowaliśmy wyjście z salonu na taras od strony zachodniej.
Projekt w takim kształcie nam osobiście bardziej odpowiadał  ;)
A Wy co o nim sądzicie? Co byście zmienili? Zdecydowalibyście się na pozostawienie lukarny?
zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (16)