uwAga
W serwisie od: 2016-08-08 21:59:30

Dodaj do obserwowanych

 

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 10:05:41

uwAga

Po kilku dniach od wylania stropu ekipa zaczęła ściągać boczne szalunki. Na jego obrzeżach rozpoczęło się murowanie ścianki kolankowej. W związku z tym, iż w projekcie była ona dość niska (82 cm) architekt przy adaptacji dołożył na naszą prośbę jeden bloczek. W ten sposób zyskaliśmy dodatkowe 24 cm wysokości poddasza w miejscu łączenia więźby dachowej ze ścianką.

Po skończonym murowaniu przyszła kolej na wieniec górny.  Na tym etapie zdecydowaliśmy się również na lane nadproża w miejsce gotowych (prefabrykowanych). Chociaż jest przy nich trochę więcej pracy (wymagają jak wiadomo szalowania) to jednak ich wytrzymałość jest dużo większa poprzez zbrojenie i łączenie ze ścianą.

Efekt końcowy szalowania i gotowego zbrojenia wieńca widoczny na zdjęciach :)

zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 13:04:38

  comando Gotowe nadproża też są zbrojone. Nie wiem jak przy takich z betonu komórkowego, ale w Porothermie zbrojenie jest. Wiadomo, że nie tyle, co w żelbetowym wykonanym ręcznie przez murarzy ;) Ale wiadomo, że zostało to dopuszczone do użytku w budownictwie, więc musi spełniać normy. U nas nadproża są gotowe. Lane mamy wyłącznie w lukarnach, by właśnie w tym miejscu wzmocnić konstrukcję, bo są tam dość duże przeszklenia, a dachówka sporo waży.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

Sobota, 22 kwietnia 2017, 19:02:15

uwAga

Strop.

W wybranym przez nas projekcie przewidziany był strop gęstożebrowy typu "teriva", ale ostatecznie zmieniliśmy go na strop monolityczny.

Choć teriva jest teoretycznie łatwiejsza w wykonaniu i lżejsza odradzano nam ją ze względu na możliwe "klawiszowanie". Na czym ono polega? Głównie na niezależnej pracy (ugięciu) poszczególnych elementów nośnych stropu efektem czego na powierzchni sufitu mogą powstawać nieestetyczne pęknięcia bądź rysy.

Strop monolityczny wymaga odpowiedniego przygotowania - zbrojenia i pełnego deskowania, ale u nas wykonawca wziął ten problem na siebie, zapewniając większość szalunków, samodzielne wykonanie zbrojenia oraz stemple. My jedynie zamówiliśmy potrzebne do zbrojenia pręty oraz częściowe deskowanie na obrzeża płyty i na schody.

Strop monolityczny posiada mniejszą grubość niż strop gęstożebrowy a mimo to jest masywny, co przekłada się na dobrą izolację akustyczną. W przypadku stropu gęstrożebrowego potrzebne jest wykonanie dodatkowej izolacji akustycznej. Ponadto sufit wymaga szpachlowania i grubszej warstwy wykończeniowej a w monolitycznym dolna powierzchnia stropu jest gładka i do jej wykończenia wystarczy cienka warstwa gładzi.

Do wykonania naszego stropu wykorzystaliśmy około 2,7 tony stali (w tym pręty o szerokości 12 mm i 8 mm) oraz 21 kubików betonu B-25. Ponieważ od czasu wylania betonu nie minęło jeszcze 28 dni (a tyle trwa wiązanie) nadal strop podtrzymywany jest przez stemple.

Po jakim czasie od wylania stropu stawiano u Was ściany poddasza?

zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 22 kwietnia 2017, 20:30:27

  uwAga Przyznam szczerze, że trochę zaniepokoiłam się jak zaczęłam czytać sugestie w necie, że przed stawianiem ścian poddasza powinno się również odczekać 28 dni (a minimum 14). U nas chyba już 2 dni po wylaniu płyty zaczęli powoli stawiac ściany zewnętrzne poddasza. Co prawda ze ściankami wewnętrznymi nadal się wstrzymują, ale zaczęłam się trochę martwić... U nas po wylaniu stropu przypadły bardzo słoneczne i ciepłe dni, dlatego podlewaliśmy beton nawet do 3 razy dziennie.

 • Logo

  Niedziela, 23 kwietnia 2017, 08:34:19

  comando My na początku też kilka razy dziennie podlewaliśmy beton, ale jak zaczęli murować, to już nie było jak.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (3)
 

Piątek, 21 kwietnia 2017, 11:33:40

uwAga

Schody - tradycyjne ze spocznikiem, zabiegowe czy może jeszcze inne? Jakie Wy wybraliście i dlaczego?

My w projekcie mieliśmy przewidziane schody dwubiegowe ze spocznikiem. Pojawiły się jednak sugestie, by zamienić je na schody zabiegowe i zaoszczędzić przez to trochę przestrzeni. Wybór nie był prosty i wahaliśmy się dobrych kilka dni. Widzieliśmy setki zdjęć schodów zabiegowych, które faktycznie zajmują mniej miejsca a jednocześnie w ciekawej aranżacji potrafią wyglądać bardzo ciekawie. Ostatecznie stanęło jednak na schodach dwubiegowych ze spocznikiem. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo - mamy 2 małych dzieci i obawialiśmy się, że schody zabiegowe o różnej szerokości stopnia mogą być dla naszych pociech utrudnieniem. Ponadto są one wygodne i przy ich zastosowaniu łatwiej wnieść coś większego na poddasze (np. meble).  Przestrzeń, którą zajmą schody będzie większa, ale miejsce pod schodami zagospodarujemy na mały schowek, który w domu zawsze się przydaje ;)
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 22 kwietnia 2017, 20:09:22

  comando Ale u nas wcale tego światła wiele nie ma. Okno jest na wysokości półpiętra i o ile na dole jest dość jasno, to powyżej półpiętra wychodzi się niepewnie, bo jeszcze prądu nie ma i ciemności tam panują.

 • Logo

  Niedziela, 23 kwietnia 2017, 13:46:40

  Dariusz Słuszne podejście do sprawy. Oszczędność metra czy dwóch metrów kwadratowych ma się nijak do bezpieczeństwa. Może gdyby chodziło o mieszkanie gdzie liczy się każdy metr na wagę złota, ale w przypadku domu ma to mniejsze znaczenie.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (6)
 

Czwartek, 20 kwietnia 2017, 22:19:26

uwAga

Po krótkiej przerwie technicznej ruszyliśmy z budową ścian parteru. Jako budulca użyliśmy betonu komórkowego Termobet o szerokości 24 cm klasy 500. Trochę żałujemy, że nie był to Porotherm, ponieważ wielu znajomych się na niego zdecydowało i są bardzo zadowoleni. Bloczki betonowe mieliśmy jednak przewidziane w projekcie i tak już zostało. Ścianki działowe również wykonaliśmy z betonu komórkowego H+H o szerokości 12 cm.

Pewnie to bardzo subiektywne odczucie, ale pierwszy zarys ścian budynku i pomieszczeń bardzo cieszył nasze oczy :) Czy tylko my tak mieliśmy? ;)
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 22 kwietnia 2017, 19:56:46

  uwAga comando, śmialiśmy się ostatnio z mężem, że szkoda, że dom zazwyczaj buduje się tylko raz w życiu, bo chociaż w chwili obecnej nasza wiedza nie jest jeszcze zbyt duża (ze względu na fakt, że jeszcze wiele prac przed nami) to i tak jest nieporównywalnie wieksza niż przed rozpoczęciem prac ;) Ile rzeczy człowiek by dopracował lub zmienił, gdyby wcześniej miał tą wiedzę co teraz... :)

 • Logo

  Sobota, 22 kwietnia 2017, 20:07:48

  comando Bo pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie ;) Zresztą technologia się zmienia i pewnie wiele rzeczy by Was znów zaskoczyło, ale faktycznie są kwestie, które zmianom nie ulegają a ich znajomość ułatwia budowę i pilnowanie ekip ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (9)
 

Środa, 19 kwietnia 2017, 19:58:54

uwAga

2 pytania do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek  :)  1. Czy ktoś z Was zdecydował się u siebie na dachówkę płaską Orea 9? Jak wrażenia?  Jesteście zadowoleni? Czy po pokryciu nią dachu wszystko ładnie,  prosto wyszło?  2. Co uważacie na temat kwadratowych rynien? Ktoś takie montował u siebie? Chętnie poznam Wasze opinie.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 20 kwietnia 2017, 08:22:45

  Rudniccy Ja mam Orea 9 ...Dachówka była reklamowana co spodowało ponad miesięczne opóznienia ...A druga sprawa ,teraz widzę, że to też dużo zależy od fachowców. Ja nie jestem zadowolona z wyglądu mojego dachu ale sąsiad ma tą samą ,robili to dużo dłużej ale jest dużo ładniej położona niż nasza

 • Logo

  Czwartek, 20 kwietnia 2017, 09:05:41

  uwAga Zgadzam się, że efekt końcowy w głównej mierze zależy od fachowców. Nasza ekipa chyba zdaje sobie sprawe,że pokrycie dachu tego rodzaju dachówką nie jest prostą sprawą, gdyż nie byli zachwyceni naszym wyboren, twierdząc, że nie ułatwiliśmy im roboty. Dziękuję za opinię w każdym razie :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

Środa, 19 kwietnia 2017, 15:09:22

uwAga

Fundament część II
Po zalaniu bloczków ekipa ułożyła szalunek do wieńca dolnego na który zostało wylane kolejne 7 metrów sześciennych betonu B-25. Przez bloczki została wpuszczona rura, która w późniejszym etapie prac pozwoli na doprowadzenie wody do budynku.
Fundament został zabezpieczony dysperbentem (izoplast, około 60 kg) stanowiącym izolację wodoochronną a następnie ocieplony styropianem hydroizolacyjnym o grubości 10 cm, którego w sumie wykorzystaliśmy około 6 metrów sześciennych. Wszystko z zewnątrz zostało zabezpieczone folią kubełkową (wykorzystano ok 80m2).
W tym samym czasie musieliśmy podjąć decyzję co do miejsca prowadzenia instalacji kanalizacyjnej wewnątrz budynku oraz zdecydować się na zakup poszczególnych jej elementów.
Po ułożeniu rur przyszła kolej na zasypkę. Wykorzystaliśmy do tego celu 180 ton piasku. Poszczególne warstwy zasypu były zagęszczane w celu odpowiedniego utwardzenia.
Zakończeniem prac przy fundamencie było wylanie warstwy chudego betonu na zasypkę (ok 10m3) oraz sprawdzenie szczelności instalacji kanalizacyjnej. Dla niewtajemniczonych - wystarczy zatkać rurę wylotową z budynku i napełnić całą instalację wodą do poziomu podłogi. Przy szczelnej kanalizacji wody nie powinno ubywać. Jest to też dobra metoda na sprawdzenie wysokości podłogi w innych pomieszczeniach, bo woda zawsze wskaże nam poziom.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 20 kwietnia 2017, 16:22:57

  uwAga My też zdecydowaliśmy się podnieść poziom 0, stąd sporo piasku poszło na zasyp. Niestety jest to wydatek, ale czasem lepiej jest dołożyć i spokojnie spać nie martwiąc się jak w naszym przypadku, że pobliski potok może nam zalać domek ;)

 • Logo

  Czwartek, 20 kwietnia 2017, 17:23:21

  comando Dokładnie tak. U nas wprawdzie nie ma żadnych rzeczek, ale obawiamy się, że sąsiedzi mogą wykostkować teren wokół swoich domów i wtedy woda przy ulewie nie będzie mieściła się w rowie i mogłoby nas podtopić. Nie jest to jakoś bardzo realistyczny scenariusz, ale lepiej nie przekonywać się czy to się spełni ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (5)
 

Wtorek, 18 kwietnia 2017, 21:12:08

uwAga

Fundament część I
Jeden z kluczowych etapów budowy domu - fundamenty - rozpoczęliśmy dokładnie 1 marca, czyli niecałe 7 tygodni temu. Długo rozważaliśmy możliwość wykonania fundamentu płytowego, ale po przeanalizowaniu wszystkich zalet i wad, w tym kosztów oraz po konsultacjach z osobami z branży budowlanej ostatecznie zdecydowaliśmy się na tradycyjne ławy fundamentowe z zastosowaniem bloczków betonowych. W celu zwiększenia nośności i wytrzymałości konstrukcji domu poszerzyliśmy ławy do 80 cm.
Zapewne dla osób bardziej doświadczonych poszczególne elementy budowy fundamentów nie są żadną tajemnicą, ale ja w tym temacie byłam kompletnie zielona, dlatego też dla takich początkujących osób jak ja opiszę pokrótce jak to wygląda.
Po zebraniu wierzchniej warstwy gruntu i wykopaniu ław na sam początek została wylana stopa, wysoka na 30 cm, a w niej zalane uprzednio przygotowane zbrojenie z prętów żebrowanych o średnicy 12mm i gładkich 6mm (strzemiona co 25 cm). Zastosowaliśmy beton B-25, którego na stopę wylano około 18 kubików.
Na stężałej stopie ułożono pustaki szalunkowe o szerokości 24 cm, których wykorzystano w sumie 520 sztuk. Bloczki te również zostały zalane betonem B-25 (około 10 kubików). Wstawiam kilka zdjęć, by zobrazować jak to mniej więcej wyglądało ;)
Jutro opiszę ciąg dalszy powstawania naszych fundamentów.
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 23 kwietnia 2017, 11:53:38

  Dariusz Fundament płytowy staje się ostatnio coraz modniejszy, ale jest dość kosztowny. Duża wyszła Wam róznica między płytą fundamentową a tradycyjnym fundamentem jeśli chodzi o koszt?

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

Poniedziałek, 17 kwietnia 2017, 17:45:28

uwAga

Kilka słów o rozmieszczeniu pomieszczeń.
Częściowo poruszyłam temat w poprzednim wątku o zmianach w projekcie, ale tu go rozwinę ;)
Nasz dom będzie składał się z: 4 pokoi, 2 łazienek (dużej i małej), kuchni, salonu, pomieszczenia gospodarczego, kotłowni i garażu. Będzie oczywiście jeszcze wiatrołap, hol ze schodami wraz z przedpokojem na poddaszu oraz dwa tarasy.
Na parterze będzie salon z otwartą kuchnią - zdecydowaliśmy, że nie będziemy robić żadnych ścianek działowych między tymi pomieszczeniami. Z salonu będzie wyjście na pierwszy taras, ale nie od strony północnej jak na rzucie tylko od zachodu. Nasz dom umiejscowiony będzie w taki sposób, że gdybyśmy zrobili taras tak jak w projekcie byłby on w zacienionym niemal cały czas miejscu. Zależało nam na dodatkowym pokoju na parterze, gdyż bierzemy pod uwagę opcję, że być może nie wykończymy od razu całości domu wraz z poddaszem a jednak chcielibyśmy tam jak najszybciej zamieszkać - choćby w tym jednym pokoju :) Taki pokój również może służyć jako gościnny, gdybyśmy chcieli kogoś przenocować lub stanowić biuro, jeśli ktoś potrzebuje spokojnego kąta z biurkiem, gdzie może popracować. Łazienka na parterze jest niewielka, podobnie jak pomieszczenie gospodarcze. Ostatnie wspomniane w założenia ma nam służyć jako schowek/magazyn na różne rzeczy, których w domu jest cała masa a że dom nie ma piwnicy trochę obawiam się, gdzie te wszystkie rzeczy upchniemy ;)
Na poddaszu znajdą się 3 pokoje oraz duża łazienka. Z jednej z sypialni oraz z łazienki będzie wyjście na drugi taras (nad garażem). Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że bezpośrednio z łazienki będę mogła wystawić suszarkę na pranie na świeże powietrze, bo pralni/suszarni w domu nie mamy przewidzianej.
Nasza rodzina to klasyczne 2+2 i nie wiadomo co będzie w przyszłości ;) dlatego taka ilość pomieszczeń/pokoi wydaje mi się optymalna. Po przekształceniach ostatecznie powierzchnia użytkowa domu ma wynieść 124m, więc jak na nasze potrzeby wydaje się w sam raz :)
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 17 kwietnia 2017, 23:28:32

  comando To bardzo podobnie, jak w przypadku naszego domu - na parterze salon, kuchnia, sypialnia i łazienka, a na poddaszu 3 sypialnie i łazienka. My mamy jeszcze garderobę na poddaszu, ale za to łazienka jest znacznie mniejsza niż Wasza. Pralnię będziemy mieć w kotłowni, więc żona będzie musiała z praniem biegać na taras.

 • Logo

  Środa, 19 kwietnia 2017, 15:18:02

  uwAga comando, garderoba to przydatne pomieszczenie. Też się nad nią zastanawialiśmy, ale ostatecznie postawiliśmy na 3 pokoje z dużą łazienką. Nasza kotłownia jest bardzo mała, dlatego też nie było opcji, by połączyć jej funkcję z jakąkolwiek inną.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

Sobota, 15 kwietnia 2017, 21:05:01

uwAga

Nie wiem jak to było u Was, ale u nas droga od czasu podjęcia decyzji o budowie do czasu otrzymania pozwolenia na budowę była baardzo długa. Trwała w sumie 3 lata, wiązała się z masą nerwów, frustracji, biegania od urzędu do urzędu, odwoływania się, ciągłego uzupełniania dokumentów... nawet nie chce mi się tego wspominać.
Pod koniec starań traciliśmy już nadzieję i zaczęliśmy rozglądać się za domem do kupienia. Kiedy wreszcie otrzymaliśmy pozwolenie aż nie mogliśmy w to uwierzyć  ;)
Wtedy dopiero ekspresowo zaczęliśmy szukać ekipy budowlanej i kierownika  budowy. Z kierownikiem budowy nie było większego problemu, ale na znalezienie dobrej i niedrogiej ekipy budowlanej to był kiepski okres, bo zbliżała się wiosna, kiedy większość ma zarezerwowane terminy. Mieliśmy jednak dużo szczęścia, bo ekipa polecana nam przez znajomych była dostępna.
U nas sytuacja była szczególna, bo w zasadzie do końca nie wiedzieliśmy czy w ogóle pozwolenie na budowę dostaniemy, dlatego też nie mogliśmy się umawiać z żadną ekipą wcześniej, jednak innym zdecydowanie polecałabym nie odkładać poszukiwań na ostatnią chwilę ;)
zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 19 kwietnia 2017, 15:15:24

  uwAga comando, no tak, zazwyczaj tak bywa, ale najistotniejsze, by dobrze wykonywali swoją pracę :)

 • Logo

  Środa, 19 kwietnia 2017, 21:37:38

  Agnieszka Spychalska Biurokracja potrafi pozbawić resztek nadziei ale dobrze ze finał szczęśliwy

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (9)
 

Piątek, 14 kwietnia 2017, 23:05:53

uwAga

3-2-1... start!
Chyba najlepszym początkiem mojego dziennika będzie zaprezentowanie projektu, który wraz z mężem wybraliśmy.
Wybór nie był prosty, gdyż w znacznym stopniu ograniczały nas otrzymane warunki zabudowy a były one dość restrykcyjne. Ograniczała nas przede wszystkim długość elewacji frontowej wyznaczona na maksymalnie 13,2 m i zakres powierzchni zabudowy działki (10-16%).
Mieliśmy również dość sprecyzowane oczekiwania co do tego jak ma nasz wymarzony dom wyglądać - parter z poddaszem użytkowym, 120-140 m powierzchni użytkowej, z garażem, bez podpiwniczenia, taras nad garażem, jasna kuchnia otwarta na salon, dodatkowy pokój na parterze, 3 sypialnie na poddaszu, dwie łazienki (mała i duża).
Po setkach przeglądniętych projektów ostatecznie zdecydowaliśmy się na projekt Delisa Bis, w którym mimo wszystko wprowadziliśmy trochę zmian. Przede wszystkim zrezygnowaliśmy z lukarny na rzecz prostego dwuspadowego dachu. Być może byłaby ona praktyczna, ale nam nieszczególnie przypadła do gustu, dlatego się jej pozbyliśmy ;) Poszerzyliśmy budynek o około 25 cm powiększając tym samym garaż oraz zdecydowaliśmy się, że dom będzie stanowił prostą bryłę (bez wcięcia z tyłu). Z bardziej kosmetycznych zmian zrezygnowaliśmy z drzwi ze świetlikami na rzecz tradycyjnych i przeprojektowaliśmy wyjście z salonu na taras od strony zachodniej.
Projekt w takim kształcie nam osobiście bardziej odpowiadał  ;)
A Wy co o nim sądzicie? Co byście zmienili? Zdecydowalibyście się na pozostawienie lukarny?
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 17 kwietnia 2017, 14:22:29

  uwAga Właśnie głównie o estetykę chodziło ;) taki wykusz zupełnie nie przypadł nam do gustu. Wykusz miał wypadać w przedpokoju - niby dawałby trochę światła, ale woleliśmy powiększyć o tą przestrzeń jeden z pokoi na poddaszu. Może w kolejnym poście wrzucę rzuty parteru i poddasza z opisem zmian - wtedy lepiej będzie to widać ;)

 • Logo

  Niedziela, 23 kwietnia 2017, 12:01:30

  Dariusz Usunięcie lukarny można rozpatrywać również w kwestii zyskania powierzchni dachu na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Rozważaliście takie rozwiązanie?

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (3)