uwAga
W serwisie od: 2016-08-08 21:59:30

Dodaj do obserwowanych

 

Niedziela, 5 listopada 2017, 15:24:23

uwAga

Płytki do garażu, kotłowni, wiatrołapu i pomieszczenia gospodarczego wybrane :) Stanęło na gresie szkliwionym matowym Sextans (Paradyż) 40x40 w dwóch odcieniach - grafitowym i szarym. Grafitowy będzie w garażu i kotłowni a szary w wiatrołapie i pomieszczeniu gospodarczym.
Ponieważ w kotłowni musi wkrótce stanąć pompa ciepła tam płytki zostały już położone. Co prawda na zdjęciu (ostatnim) nie widać jeszcze ich efektu, bo trzeba je dokładnie umyć i zrobić fugi, ale poglądowo można chociaż zerknąć jak się prezentują. Cokoły robiliśmy samodzielnie, docinając płytki podstawowe.
Pozostałe zdjęcia to wizualizacje tego jedynie wizualizacje tego gresu ;)

Jaki wybieracie kolor fugi do jasnych i ciemnych płytek?
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 21 listopada 2017, 21:15:27

  uwAga Przepraszam, że dopiero teraz odpisuje, ale kompletnie nie mogę znaleźć czasu na cokolwiek. Michał - mamy już prąd w domu (na szczęście, od kilku dni), teraz tylko czekamy na montaż pompy (do końca miesiąca) i zaczynamy wygrzewać wylewki, by potem móc rozpocząć klejenie płytek. Jest tyle rzeczy, którymi chciałabym się z Wami podzielić z postępów na budowie, ale nie mam zupełnie kiedy.

 • Logo

  Wtorek, 21 listopada 2017, 21:47:05

  Ania200181 powodzenie Aga w dalszych pracach i jak tylko będziesz miała chwilkę czasu to zapraszamy

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (27)
 

Środa, 1 listopada 2017, 10:25:04

uwAga

Po co nam dekarz, jeśli dach mamy dawno skończony? Nasz dach nie wygląda do końca tak jakbyśmy chcieli i wymaga poprawek. Wiem, że jest tu sporo osób z moich okolic - Małopolska/Śląsk, dlatego zwracam się do Was o pomoc - znacie jakiegoś dekarza godnego polecenia, który zna się na dachówce płaskiej takiej jak Orea9? Wiem, że u dekarzy problem jest z terminami, ale ja nie potrzebuję tego na już. Zależy mi tylko na wycenie prac. Bardzo proszę o jakieś namiary :)
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 5 listopada 2017, 14:09:33

  uwAga Monika, niestety to fakt - trudno znaleźć kogoś do poprawek po kimś. Do dachówki płaskiej najlepiej wziąć osobną ekipę, która dobrze się na niej zna, bo to nie taka prosta sprawa, by równo ją ułożyć. Rozpoczynając budowę i umawiając się z ekipą na całość robót do sso nie wiedzieliśmy jeszcze do końca jaki rodzaj dachówki wybierzemy niestety. Nasza ekipa wykręca się masą pracy i brakiem czasu i wolałaby dogadać się na pokrycie kosztu poprawek. Nam takie rozwiązanie chyba też byłoby na rękę, bo skoro raz ułożyli źle to chciałabym aby teraz zajął się tym ktoś profesjonalnie. Z wyboru dachówki ogólnie jesteśmy zadowoleni, bo daje taki efekt na jakim nam zależało. Problem tylko w jej ułożeniu... Mariola i Michał - tak jak pisałam w poście nam nie zależy, by to było na już. Teraz chciałabym jedynie wycenę, by rozwiązać kwestię reklamacji i zwrotu pieniędzy od wykonawcy dachu. Na zdjęciach ciężko jest dokładnie ująć to co jest do poprawy - niektóre nierówności widoczne są pod odpowiednik kątem i najlepiej widać to na żywo. Michał - wiem że wykonanie poprawek na dachu jest mało opłacalne, dlatego chcielibyśmy też zlecić wykonanie podbitki za jednym razem. Kamila Łapeta - we wcześniejszych wpisach w dzienniku opisywałam gdzieś wrażenia zaraz po wykonaniu dachu. Gdybym miała możliwość cofnąć czas i wybrać inną dachówkę nie zmieniłabym decyzji i ponownie stanęło by na Orea9 :) K+L - dachówka sama w sobie jest bardzo ładna i nie chciałabym jej zmienić. Warto jednak wybrać dobrych dekarzy do jej położenia i najlepiej wziąć sobie wtedy 3 dni wolnego w pracy i nadzorować ułożenie każdej dachówki na dachu :D Olga - nie wiem jak u Was, ale u nas na dachówkę płaską czeka się około miesiąca, bo musi być na zamówienie. "będzie Pan zadowolony" - skąd ja to znam... :) ile razy już to słyszałam, a niestety nie zawsze zadowolona byłam.

 • Logo

  Sobota, 18 listopada 2017, 19:01:07

  czaplutka No my najprawdopodobniej też weźmiemy Oreę 9,ale też mam obawy co do jej położenia przez wykonawcę... A jestem perfekcjonistką i musi być idealnie...

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (35)
 

Niedziela, 29 października 2017, 12:44:19

uwAga

Wspomniałam ostatnio o postawieniu skrzynki elektrycznej na naszej działce. Od tamtego czasu minęło około 6 tygodni i w tym czasie nasz przyłącz ziemny został podpięty do słupa energetycznego znajdującego się na sąsiedniej działce. Podsumowując - prąd jest już w skrzynce, ale nie możemy z niego korzystać z prostej przyczyny - nie mamy podpisanej jeszcze umowy na dostawę energii. Przed weekendem otrzymaliśmy fakturę za przyłącz (1000 zł). Po jej opłaceniu konieczne jest podpisanie wyżej wspomnianej umowy. Dopiero wtedy założony zostanie licznik.
A propos dyskusji na temat otrzymania kluczyka do skrzynki - u nas inwestor kluczyk otrzymuje dopiero w momencie instalacji licznika.
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 5 listopada 2017, 13:51:32

  uwAga Eee tam, wcale nie wścibskie! Przydatne :) Ja o tym też wcześniej nie wiedziałam i wydawało mi się, że w jednej firmie powinny obowiązywać jednakowe zasady, niezależnie od miejsca inwestycji, ale jest inaczej.

 • Logo

  Niedziela, 5 listopada 2017, 13:58:01

  comando Jak widać praktyki zakładów energetycznych są różne. Nawet tu na forum kiedyś "Mariola i Michał" pisał, że niedostali kluczyka, zrobili spięcie, wywaliło korki w skrzynce i szukaj wiatru w polu, bo nie ma jej jak otworzyć.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (25)
 

Czwartek, 26 października 2017, 20:37:29

uwAga

Kiedy po wylewkach mieliśmy przerwę technologiczną przyszedł czas na wybór podłóg. Wiem, że niektórzy mają cały zamysł i aranżację domu w głowie zanim wyleją fundamenty, ale my się do nich nie zaliczamy ;)
W salonie z otwartą kuchnią i holu chcieliśmy jednolite płytki podłogowe. Na szczęście co do ogólnego zamysłu się zgadzaliśmy - chcieliśmy, by podłoga była jasna w chłodnym odcieniu. Wybraliśmy gres szkliwiony Napa Artens w odcieniu jasnej szarości o wymiarach 17,5 x 60 cm imitujący drewno. Na razie ułożyliśmy go tylko poglądowo na fragmencie podłogi i... podoba nam się :)
Zastanawiam się jednak
- czy lepiej układać go równolegle i prostopadle do okien balkonowych - jak to u Was wygląda?
- jakie drzwi wybrać do takiej podłogi - czy jasnoszare drzwi w połączeniu z białymi/szarymi ścianami nie będą raziły w oczy? Dodam, że ja ogólnie lubię biel i jasne wnętrza.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 2 listopada 2017, 16:56:55

  Ania200181 a jest opcja za dopłatą żeby był rozsuwany?

 • Logo

  Niedziela, 5 listopada 2017, 13:52:53

  uwAga My podobny odcień podłogi będziemy mieli na poddaszu - wybraliśmy właśnie panele, niedługo się pochwalę na dzienniku ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (28)
 

Niedziela, 22 października 2017, 17:46:19

uwAga

Umowę na przyłącz prądu podpisaliśmy w lutym bieżącego roku. Byliśmy lekko zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy, że ostateczny termin na realizację przyłącza Tauron wyznaczył na wrzesień 2018 roku...
Wiele osób pyta jak długo może trwać rzeczywiste wykonanie przyłącza - niektórzy czekają 2 miesiące, inni 1,5 roku. Dla bezpieczeństwa jeśli zależy Wam na czasie warto umowę podpisać wcześniej i nastawić się na czekanie kilka miesięcy. Termin wykonania przyłącza prądu zależy od miejsca zamieszkania i wielu innych czynników, także firmy podwykonawczej, która rzeczywiście wykonuje przyłącz dla firmy energetycznej. U nas fizycznie przyłącz został wykonany we wrześniu tego roku, więc czekaliśmy ponad pół roku. Skrzynka już stoi - co prawda nie taka jaką chcieliśmy, ale ponoć Tauron standardowo stawia skrzynki podwójne a nie chcieliśmy już przedłużać terminu starając się o pojedynczą skrzynkę, więc odpuściliśmy temat.
Z tego co się dowiedziałam odbiór techniczny został już wykonany przez Tauron. Czekamy teraz jedynie na pisemne potwierdzenie tego faktu i podpisanie umowy na dostarczanie energii. Dopiero wtedy zostanie założony licznik i będziemy mieli wreszcie własny prąd w domu :)
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 26 października 2017, 22:34:33

  Ania200181 my musieliśmy kupić wkładkę z taurona z kluczykami i mamy dwa dla siebie. Tauron ma swój uniwersalny.

 • Logo

  Niedziela, 29 października 2017, 20:17:02

  Mariola i Michał A u nas elektrownia założyła wkładkę a my dorobiliśmy uniwersalny klucz

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (29)
 

Czwartek, 19 października 2017, 19:42:20

uwAga

Choć w naszym projekcie przewidziane były dwie pary drzwi zewnętrznych - główne, wejściowe i drzwi zewnętrzne w kotłowni z tych drugich zrezygnowaliśmy. Stwierdziliśmy, że drzwi w kotłowni  będą zbędnym dodatkowym wydatkiem i nie są nam potrzebne (ze względu na sposób ogrzewania - nie będzie potrzeby wnoszenia opału).
Wybraliśmy drzwi Delta Royal 84P - gładkie w  kolorze antracytu, z paskiem plus Inox i przeszkleniem (lustro weneckie). Drzwi mają 84 mm grubości,  są wypełnione pianką PUR, mają 7-ryglowy zamek centralny, 6 bolców antywyważeniowych, ościeżnicę termo i ciepły próg termo. Choć w cenie drzwi wliczone były okucia z klamką zrezygnowaliśmy z nich na rzecz pochwytu, który bardzo przypadł nam do gustu :)
Czy ktoś z Was również ma u siebie pochwyt zamiast klamki? Jesteście z niego zadowoleni?
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 29 października 2017, 20:20:16

  Mariola i Michał Widzę że manie ogromne niefarty, chodz u nas na budowie największy niedart to 2 ekipy to jak narazie na sprzęty poza 2x płytkami które wymienialiśmy jest przyzwoicie

 • Logo

  Sobota, 18 listopada 2017, 19:13:36

  czaplutka My co prawda drzwi będziemy montować w przyszłym roku, ale już się za nimi rozglądam i pojawiło się pytanie - pochwyt, czy klamka?? Ja wolałabym pochwyt - bardziej mi się podoba. Mąż woli klamkę - że bardziej funkcjonalna... No, a decyzję trzeba podjąć...

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (39)
 

Czwartek, 19 października 2017, 18:37:48

uwAga

Co było głównym kryterium, gdy dokonywaliście wyboru bramy garażowej?
My wahaliśmy się pomiędzy bramą Krispol a Wiśniowskim. Ponieważ dostaliśmy dwie oferty bardzo zbliżone cenowo wybór padł na bramę segmentową Uni Pro Wiśniowski. Przekonała nas marka i opinie.
Brama będzie gładka bez przetłoczeń, w kolorze antracytu, automatyczna z 2 pilotami i fotokomórkami.
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 22 października 2017, 16:34:30

  uwAga My mamy automatykę z firmy Hato z napędem łańcuchowym, bo jak zostało wspomniane wyżej jest trwalszy niż paskowy.

 • Logo

  Wtorek, 21 listopada 2017, 18:57:13

  Mariola i Michał Hato mercedesem nie jest, przyznam że instalowałem taki napęd i zepsuł się po 1h :) horman jest niewiele droższy i lepszy. Zresztą do hato chyba z tego co pamiętam ciężko było o dorobienie pilotów

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (11)
 

Środa, 18 października 2017, 21:56:22

uwAga

Wylewki. Zanim podjęliśmy decyzję w kwestii wyboru wylewki wybraliśmy wykonawcę :) Widzieliśmy efekty jego pracy na innej budowie, które tak nam się spodobały, że od razu zarezerwowaliśmy termin. Okazało się jednak, że specjalizuje się on w wylewkach tradycyjnych, więc odpadł nam dylemat z wyborem rodzaju wylewki.
Wylewki anhydrytowe mają sporo swoich zwolenników. Spotkaliśmy się jednak również z wieloma zastrzeżeniami na ich temat. Wylewki tradycyjne mają większą bezwładność niż anhydrytowe, co oznacza że dłużej się nagrzewają, ale również dłużej oddają ciepło (dłużej się wychładzają). Wylewki anhydrytowe nie wymagają co prawda tak długiej przerwy technologicznej w budowie jak wylewki tradycyjne, jednak ich wyceny w naszym przypadku były sporo droższe.
Wylewki zostały wykonane metodą półsuchą z użyciem miksokreta. Materiał "wylany" (choć bardziej wyglądało to jak wysypywanie) z miksokreta był następnie poziomowany i szlifowany przez specjalne urządzenie z laserem. Fajna sprawa ;)
Warto nadmienić, że po wykonaniu wylewek (które trwało około 3 dni) czekała nas przerwa technologiczna - jakieś 4 tygodnie. Przez pierwszych kilka dni świeże wylewki były przykryte folią, by nie wysychały zbyt szybko.
Z wylewek bardzo jesteśmy zadowoleni - gładka i równa powierzchnia ułatwi nam dalsze prace przy posadzkach.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 19 października 2017, 18:26:27

  uwAga Ania200181 i tutaj nie ma się co spierać - wylewki anhydrytowe z pewnością szybciej się nagrzewają, ale tak samo szybko tracą to ciepło, kiedy przestaniemy grzać. To kwestia bezwładności o której pisałam w poście. Trzeba zatem zastanowić się co dla nas samych ma największe znaczenie i dostosować wylewki do sposobu ogrzewania jaki wybieramy. Monika ma rację - takie decyzje nie są proste i myślę, że nie ma też jednej dobrej odpowiedzi na to co jest lepsze. Opinie są podzielone.

 • Logo

  Sobota, 18 listopada 2017, 19:24:55

  czaplutka No my właśnie do niedawna też byliśmy przekonani do anhydrytowych, ale po spotkaniu z naszym wykonawcą pompy I podłogówki (nie robi wylewek) mamy dylemat. Powiedział nam dokładnie to samo, o czym pisze Aga. A mam takie pytanie - ile Wam Aga wyszło za m2 wylewki??

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (18)
 

Czwartek, 12 października 2017, 17:59:38

uwAga

Przed wykonaniem wylewek czekał nas jeszcze montaż stelaży podtynkowych w łazienkach. Wybór padł na zestaw Grohe Perth. Przekonała nas marka, dobre opinie, jakość i estetyka. Montaż stelaża nie był skomplikowany - można poradzić sobie z tym samodzielnie ;) A Wy jaki rodzaj WC wybraliście - kompaktowy czy miskę wiszącą? Czym kierowaliście się przy wyborze?
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 22 października 2017, 17:11:16

  uwAga Gdybyśmy chcieli kupować osobno też wyszłoby drożej, ale chyba z 5 razy wybieraliśmy się na zakupy i oglądaliśmy w różnych sklepach różne zestawy lub osobne elementy aż wreszcie wybraliśmy powyższy - może nie jest idealnym spełnieniem naszych marzeń, ale dla nas wygląda dość przyzwoicie i dobra marka w dobrej cenie ;)

 • Logo

  Niedziela, 22 października 2017, 17:16:49

  comando U nas stelaż kupił hydraulik, więc resztę po prostu musieliśmy dopasować sami.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (13)
 

Czwartek, 12 października 2017, 17:33:51

uwAga

Ogrzewanie podłogowe zdecydowaliśmy się założyć w całym domu, poza garażem i kotłownią, gdzie zainstalowane będą klasyczne grzejniki. Po jednym z nich zamontujemy również w każdej z łazienek.
Zmieniliśmy początkową decyzję co do wyboru styropianu i stanęło na Austrotherm  EPS 038 dach/podłoga oraz Austrotherm EPS 100 036. Z ułożeniem styropianu na poddaszu poradziliśmy sobie sami, natomiast na parterze, gdzie warstwa wylanego chudziaka pozostawiała wiele do życzenia w kwestii zachowania poziomu styropian układała ekipa od wylewki. Jeśli poziomy na Waszej budowie są zachowane spokojnie powinniście sobie poradzić samodzielnie z układaniem styropianu. Jeśli jednak różnice tak jak u nas wynoszą kilka centymetrów proponujemy zlecić to zadanie ekipie fachowców. Nas kosztowało to dodatkowe 3 zł za metr. Wysokość warstwy styropianu waha się zatem od 10 do 15 cm. Na spodzie ułożony jest styropian miększy w celu niwelacji nierówności, natomiast wyżej jego twardsza wersja. Ważną kwestią są również dylatacje przyścienne u nas w postaci cienkiej gąbki, których zadaniem jest kompensacja naprężeń wylewki na mury.
Na styropian została rozłożona folia pod ogrzewanie podłogowe a na niej zamontowane rurki alupex w rozstawie co 10 cm w formie meandrów. W związku z tym, iż źródłem ciepła będzie pompa ciepła gęsty rozstaw rurek zapewni odpowiednią efektywność ogrzewania.
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 22 października 2017, 16:31:41

  uwAga Całkowity koszt pompy ciepła zależy w dużej mierze od jednostki centralnej. My zdecydowaliśmy się na powietrzną pompę ciepła, więc uniknęliśmy kosztowanych odwiertów. Sprawność pompy co prawda jest trochę niższa niż przy wymienniku gruntowym, ale to i tak nadal spora oszczędność. Nasza 9kW pompa wraz z instalacją wyniosła nas około 32 tysiące zł. Zdecydowaliśmy się na firmę Globeco z Krakowa, którą spokojnie możemy polecić.

 • Logo

  Poniedziałek, 23 października 2017, 21:13:04

  michalg12 Dzięki :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (29)
 

Czwartek, 5 października 2017, 19:31:51

uwAga

Tynki wewnętrzne.
Jak już wcześniej wspominałam zdecydowaliśmy się na tynki gipsowe. Po zagruntowaniu ścian i sufitów ekipa zabrała się za montaż narożników i zabezpieczenie okien. Do tynkowania został użyty tynk gipsowy Dolina Nidy alfa. Pokrycie tynkiem całego parteru zajęło około 5 dni. Był to słoneczny okres i choć mogłoby się wydawać, że pogoda była sprzyjająca to świeże tynki nie lubią upałów, które wtedy występowały. Problem dotyczy zarówno nakładania i wyrównywania tynku jak i następującego później wysychania. Na szczęście na ścianach nie powstały żadne pęknięcia.
Dużo osób ma dylemat i zastanawia się czy po tynkach gipsowych konieczne jest wykonywanie gładzi. Jeśli ktoś oczekuje, że ściany muszą być idealnie gładkie jak szklanka gładź będzie wskazana. Nas jednak efekt samych tynków w zupełności zadowala, ekipa wykonała kawał dobrej roboty i raczej zrezygnujemy z nakładania gładzi.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na sposób wykończenia tynku. W miejscach takich jak łazienka czy kuchnia, gdzie na ściany najprawdopodobniej będą przyklejone płytki powinien być on szorstki a w pozostałych pomieszczeniach wykończenie może być gładkie.
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 14 października 2017, 18:53:57

  damian1104 Uwaga ty jestes z moich okolic skad mialas ekipe do tynnkow ?

 • Logo

  Czwartek, 19 października 2017, 20:38:26

  uwAga Damian, firma u której zamawialiśmy tynki jest z Krakowa, ale tynkarze w niej zatrudnieni dojeżdżali do nas gdzieś z okolic Proszowic. Bardzo fachowi, kulturalni, rzetelni - ciężko pracowali w wielki upał. Polecam ;) Jakbyś był zainteresowany mogę podać namiar.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (17)
 

Poniedziałek, 18 września 2017, 19:02:54

uwAga

Przed tynkami czekała nas jeszcze jedna decyzja - jak rozwiązać kwestię z prześwitem na półpiętrze. Początkowo chcieliśmy go zostawić i zrobić tam albo przeszklenie albo balustradę. Potem rozważaliśmy zrobienie ścianki z płyt k-g. W obawie jednak przed pęknięciami na łączeniu płyt ze ścianą pokrytą tynkiem ostatecznie zdecydowaliśmy się ten prześwit zamurować bloczkiem betonowym.
Przed tynkowaniem zarówno ściany jak i sufity zostały odpowiednio zagruntowane specjalnym preparatem m.in. w celu ochrony przed wchłanianiem przez mury wody i poprawienia przyczepności nakładanych materiałów. Zdecydowaliśmy, że cały parter wraz z klatką schodową będą pokryte tynkami gipsowymi a pomieszczenia poddasza wykończymy płytami k-g.
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 9 października 2017, 03:10:52

  monikazg Ale czerwono się u Was zrobiło :) Nawet nie mialam pojecia że jest taki preparat do gruntowania... koniecznie muszę o tym pomyslec przed tynkowaniem

 • Logo

  Czwartek, 19 października 2017, 20:39:37

  uwAga Monika, spokojnie - ja też! :) Jakież było moje zdziwienie jak weszłam do domu i wnętrze było żółto-czerwone ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (5)
 

Piątek, 25 sierpnia 2017, 21:10:51

uwAga

Prawie miesiąc ciszy na dzienniku a wbrew pozorom na budowie działo się bardzo dużo. Niestety problemy zdrowotne trochę przystopowały dodawanie wpisów, ale postaram się nadrobić zaległości :)

W zasadzie w tym samym czasie co montaż rekuperacji wykonywaliśmy strop z płyt OSB między poddaszem a strychem. Było to o tyle istotne, że instalacja rekuperacji miała być poprowadzona na stropie.
Płyty samodzielnie montował mój tata z mężem i o ile sam montaż nie był dla nich dużym problemem o tyle wtarganie tych wielkich płyt (2,5m x 1,25m) na poddasze było już dość kłopotliwe.

Jeśli mogę coś doradzić innym budującym - warto rozeznać się w cenach i porównać je u różnych sprzedawców, bo potrafią być one bardzo rozbieżne. Dokładnie ta sama płyta OSB w jednym miejscu potrafi być o 1/3 tańsza niż u konkurencji.
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 19 września 2017, 08:42:15

  comando Nie powiem, było przy tym pracy, ale nie mogłem pozwolić, by tyle desek poszło w piec, a na strop kupować coś innego i znowu wydawać pieniądze ;)

 • Logo

  Poniedziałek, 2 października 2017, 17:07:50

  uwAga Co racja to racja. Szkoda by było.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (6)
 

Czwartek, 27 lipca 2017, 09:13:45

uwAga

Pytanie do osób z małopolski - możecie polecić jakąś firmę zajmującą się tarasami/balkonami? Chodzi konkretnie o wykonanie hydroizolacji oraz wylewki na tarasie  (32 m2) znajdującym się nad pomieszczeniem ogrzewanym (garaż).Wylewki, które będą wkrótce robione wewnątrz nie nadają się na taras a znalezienie ekipy, która taki taras by wykonała okazuje się nie lada wyzwaniem.
Korzystając z okazji bardzo dziękuję sponsorowi konkursu za upominek ze zdjęcia - na pewno się przyda  :)
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 1 sierpnia 2017, 23:49:31

  monikazg Ja moge polecic dobra firme od dachow plaskich. Specjalizują sie w izolacjach dachow, tarasow. Jest to firma z Rzeszowa... jednak z tego co wiem to tez mają przedstawicieli w Krakowie. A jesli chodzi o wykonawcow to Suez ma swoich wykonawcow ktorzy dla nich pracuja.... Mozesz sobie zerknąc... https://suez.com.pl/pl/c/Tarasy-i-balkony/133

 • Logo

  Niedziela, 22 października 2017, 17:14:54

  uwAga Monika dziękuję za wskazówkę. Kontaktowaliśmy się z tą firmą już w sierpniu. Ich rozwiązania są ciekawe - robią tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi w takich trudnych sytuacjach jak nasza - gdzie jest mała przestrzeń, by zmieścić zarówno spadek, hydroizolację, termoizolację, wylewkę i posadzką. Stosują swoje, specjalne materiały. Nie mają jednak "swoich" wykonawców - mają jedynie namiary na firmy wykonawcze z którymi współpracują. Mieli się kontaktować z nami jak tylko jakiś termin się zwolni, by w tym roku przed zimą zrobić chociaż samą hydroizolację a po zimie resztę, ale na razie cisza a że pogoda jest jaka jest i obawiamy się, że wkrótce śnieg może spaść to wczoraj mąż sam robił hydroizolację. Mam nadzieję, że w takim stanie taras przetrzyma zimę.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (4)
 

Poniedziałek, 24 lipca 2017, 00:14:43

uwAga

Ostatnio padło pytanie (pozdrawiam Arku ;)  ) czy nie lepiej robić rekuperację po tynkach. Ekipa od rekuperacji zdecydowanie była za instalacją rur przed tynkami. Ma to swoje plusy, bo kucia w ścianach jest bardzo dużo, ale po zobaczeniu kosmicznej instalacji, którą utworzyły rury w garażu na plecach ściany kotłowni na której zamontowany zostanie rekuperator sami zaczęliśmy mieć wątpliwości. Nie jestem pewna jak tynkarze poradzą sobie teraz z tynkami w tym miejscu... ale pewnie wkrótce się o tym przekonamy, bo na dniach mają zacząć u nas pracę.
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 25 lipca 2017, 15:41:11

  Marjósz A ja mam na stropie jako ze nie użytkowy ale teraz i tak żałuję że nie zalała tego w stropie chociaż nie wiem jak to potem izolowac bo ja planuje u siebie przykryć to wata...

 • Logo

  Wtorek, 25 lipca 2017, 19:25:50

  uwAga Comando, to prawda, całe szczęście to garaż. Zobaczymy co wymyślą tynkarze - pojutrze mają się pojawić. Jeśli nie uda im się tego zrobić to pomyślimy nad zabudowaniem tego płytami. Rudniccy, umieszczenie rekuperatora na stryszku ma jeszcze taki atut - nie powinno być go słychać ;) Arek, jaką masz grubość wylewki i średnicę rur? Może masz zastosowane cieńsze rury niż my, bo ja nie wyobrażam sobie zmieścić naszych w wylewce ;) A jak masz na poddaszu? Marjósz u nas te rury też ocieplone są watą.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (5)
 

Wtorek, 11 lipca 2017, 15:21:37

uwAga

W ostatnim czasie o dziwo wszystko układa się po naszej myśli :) Instalacje elektryczne powoli zmierzają ku końcowi, a po weekendzie wkroczy na budowę ekipa od rekuperacji. Montaż naszej wentylacji mechanicznej potrwa około tygodnia. Zaraz po rekuperacji będą wykonywane tynki (gipsowe) na parterze. Na początku sierpnia po ułożeniu styropianu będzie rozprowadzane ogrzewanie podłogowe zarówno na parterze jak i poddaszu tak aby zdążyć z wylewkami w połowie sierpnia. Ponieważ będą to jednak wylewki tradycyjne (a nie jak na początku planowaliśmy anhydrytowe), które schną i wiążą dłużej niż anhydryt czeka nas później przerwa technologiczna. Mamy nadzieję, że nie będzie dużego poślizgu czasowego i ekipy będą w miarę trzymać się terminów :)
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 13 lipca 2017, 17:12:05

  uwAga Niestety nie mamy desek, ponieważ szalunki zapewniała nam ekipa a potem zabierali je na kolejne budowy.

 • Logo

  Czwartek, 13 lipca 2017, 17:17:48

  justynamichalczak Spoko dzięki :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (17)
 

Czwartek, 6 lipca 2017, 15:34:09

uwAga

Mamy okna! :) Mogłam już w sumie pisać o tym wczoraj, ale czekaliśmy dobę ze ściągnięciem folii, by piana montażowa ich przypadkiem nie ubrudziła. Od wewnątrz folię na razie zostawiamy do czasu zrobienia tynków.
Ekipa dość szybko uwinęła się z montażem, bo zajęło im to 4-5 godzin. Najciężej było wstawić okna 2700 x 2400 ze względu na ich wagę (230 kg), ale i z tym sobie poradzili bez większych trudności ;)
Jeszcze przed samym złożeniem zamówienia na okna wahaliśmy się czy wybrać antracyt czy winchester (który też prezentuje się bardzo ciekawie), ale ostatecznie cieszymy się, że wybór padł na okna w kolorze dachówki :)
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 3 października 2017, 20:27:28

  uwAga Damian a gdzie się budujesz? Okna kupowaliśmy w salonie Budvaru w Krakowie na Bieńczyckim Placu Targowym. Braliśmy też wyceny z oknoplastu, drutexu i oknostylu (porfile dobroplastu) z Krzeszowic, z Galerii Prestige z Wolbromia i Bakarokna z Nowego Brzeska - warto się odezwać w różnych miejscach i poprosić o wycenę i specyfikację danego profilu. W Chrzanowie zamawialiśmy większość materiałów budowlanych w Monbudzie ;)

 • Logo

  Wtorek, 3 października 2017, 20:34:32

  damian1104 My budujemy Zagórze koło Chrzanowa. Material w więksZości bierZemy w szan chelmek fajne ceny nam robią.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (25)
 

Wtorek, 4 lipca 2017, 10:39:38

uwAga

Rynny. Wpis o rynnach planowałam zrobić już wcześniej, jednak ich montaż nie jest jeszcze w 100% skończony. Pozostały do zamontowania rury spustowe, jednak wygodniej jest je zainstalować dopiero po ociepleniu budynku, dlatego pochwalę się na razie tym co jest wykonane :)
Ze względu na pokrycie dachu płaską dachówką Orea9 długo szukaliśmy rynien, które będą się z nią dobrze komponowały. Wiemy, że większość osób montuje tradycyjne rynny o półokrągłym profilu, ale my wybraliśmy inny wariant. Stanęło na kwadratowych rynnach Galeco - stal2. Naszym zdaniem dobrze pasują one do płaskich elementów dachówki tworząc razem spójną całość. Rynny przy naszej dachówce nie rzucają się w oczy - są jej świetnym dopełnieniem. To była miłość od pierwszego wejrzenia :D Gdy tylko je zobaczyliśmy wiedzieliśmy, że będziemy je mieć :)
Co prawda są one droższe od tradycyjnych rynien, ale ich estetyka nam to wynagradza i jesteśmy bardzo zadowoleni naszego wyboru.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 12 października 2017, 17:30:25

  uwAga Elewację planujemy robić w przyszłym roku.

 • Logo

  Sobota, 18 listopada 2017, 19:35:38

  czaplutka Kurcze, chyba mnie przekonałaś do tych rynien :) Różnica w cenie nie jest duża, a efekt świetny. Tym bardziej, że na 99% będziemy mieli tą samą dachowkę :) Dobrze, że Comando podpowiedział mi Twój dziennik, choć początkowo nie mogłam go znaleźć :) Mamy sporo podobnych rozwiązań i dzięki temu, że jesteście do przodu z budową, to mogę pewne rozwiązania zobaczyć wcześniej :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (29)
 

Poniedziałek, 3 lipca 2017, 11:18:01

uwAga

Pojutrze prawdopodobnie odwiedzi nas ekipa montująca okna. Przyznam, że nie mogę się już doczekać, bo dom z oknami nabiera zupełnie innego charakteru ;) Dla przypomnienia - wybraliśmy okna z Budvaru na profilu T-Passiv Plus z tradycyjnym montażem.
Pytanie do kolegów i koleżanek, który ten etap mają już za sobą - na co zwrócić uwagę, czego dopilnować przy montażu?
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 8 lipca 2017, 17:57:51

  arek.es Małopolska rządzi ;)

 • Logo

  Sobota, 14 października 2017, 19:58:10

  damian1104 Montaz mieliscie w cenie ?

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (29)
 

Niedziela, 2 lipca 2017, 15:00:51

uwAga

Tynki. Decyzja co do wykończenia ścian wewnętrznych naszego domu była jedną z najdłużej omawianych. Ciężko było nam ją podjąć, ale ostatecznie padło na tynki gipsowe (na parterze). Dlaczego? Zależy nam na tym, aby ściany "oddychały". Nasze mury wykonane są z betonu komórkowego, który w przypadku nadmiaru wilgoci potrafi chłonąć a w przypadku jej braku oddaje nadmiar. Podobnymi właściwościami cechują się tynki gipsowe, dlatego zrezygnowaliśmy z początkowego planu tynków cementowo-wapiennych. Obawialiśmy się, że ich wykonanie zniwelowałoby te właściwości na których nam zależało i ściany ściany nie mogłoby "oddychać". Gips ponadto jest jednym z najbardziej przyjaznych materiałów dla środowiska i człowieka. Co prawda wykazuje się troszkę mniejszą wytrzymałością niż tradycyjne tynki, ale wytrzymałość na uszkodzenia nie jest dla nas priorytetem i liczymy się z tym, że co parę lat ściany będzie trzeba odświeżyć.
Zalety tynków gipsowych, które wymieniłam powyżej są jednocześnie ich wadami w kwestii wykończenia łazienek, ze względu na wysoki poziom wilgoci. Z uwagi na to zdecydowaliśmy, że w łazienkach zrobimy tynki cementowo-wapienne. Żaden fachowiec nie chciał się podjąć wykonania takich tynków na tak małej powierzchni, gdyż jest to nieopłacalne, dlatego też podjęliśmy się wyzwania wykonania ich samodzielnie - życzcie nam szczęścia ;) Nawet jeśli nie wyjdą idealnie to i tak przykryją je płytki.
Na poddaszu ściany, skosy i sufity będą wykonane z płyt gk.

Co przeważyło u Was, że zdecydowaliście się na takie a nie inne tynki?
zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (21)
 

Piątek, 30 czerwca 2017, 22:17:56

uwAga

Instalacja kanalizacji zakończona. Czas na doprowadzenie wody pod punkty poboru. Do każdego miejsca z kranem prowadzą rury 20mm - ciepła i zimna woda + cyrkulacja. Do tego dochodzą pojedyncze punkty jak pralka, lodówka, zmywarka. W kotłowni dodatkowo zainstalowany będzie zmiękczacz. Niestety w związku z wysoką zawartością minerałów woda jest bardzo twarda i szybko powstają osady z kamienia. Mamy nadzieję, że to urządzenie pomoże nam trochę z nimi walczyć :) Ekipa która wykonuje dla nas podłączenie instalacji obsługiwać będzie również montaż ogrzewania podłogowego i pompy ciepła. Uważam, że to najlepsze rozwiązanie w celu uniknięcia ewentualnych konfliktów między wykonawcami. Po prostu nie będzie na kogo zrzucić winy ... :) Rurami PPR doprowadzona będzie z kotłowni woda do dwóch rozdzielaczy, po jednym na każdym poziomie domu. Dalsza część prac po ułożeniu styropianu na podłogach.

PS dla osób, które są przed tym etapem budowy  mała wskazówka - przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych musimy być już mniej więcej zdecydowani co chcemy mieć w łazience :) Padły pytania np. o to czy toaleta będzie tradycyjnie montowana w podłodze czy na ścianie (stelażu), jaką planujemy wybrać kabinę prysznicową - otwartą czy zabudowaną oraz czy bateria przy wannie będzie ścienna czy nawannowa, bo ma to znaczenie przy doprowadzeniu wody. Macie już wszystko przemyślane? :)
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 11:38:36

  Rudniccy Tak niby niedawno było u nas a już mieszkamy ...powodzenia

 • Logo

  Czwartek, 13 lipca 2017, 16:48:13

  limaks Wszyscy przeliczają koszty takiego rozwiązania, jednak, czy da się wycenić komfort użytkowania ? Chyba nie ... :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (38)
 

Poniedziałek, 26 czerwca 2017, 11:59:44

uwAga

Ruszamy z kolejnymi instalacjami.  Tym razem ekipa dzielnie walczy z kanalizacją. Bardzo doceniali nasze przepusty wcześniej przygotowane w stropie, bo jak wiadomo kucie w zbrojonym materiale to nie lada wyzwanie. W najwyższym punkcie instalacji będzie odpowietrzenie wyprowadzone do kominka wentylacyjnego w dachówce. Dzięki temu brzydki zapach kanalizacji powędruje gdzieś indziej :)
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 11:50:17

  uwAga Bronia, u nas była zabawna sytuacja z odprowadzaniem ścieków. Chcieliśmy zrobić przydomową oczyszczalnię, ale że to wymaga trochę pozwoleń i załatwień to na początku planowaliśmy zrobić szambo. Kanalizacja gminna wydała decyzję, że nie ma technicznych warunków, by podłączyć się do sieci kanalizacyjnej. Dlatego też w wydanej WZtce było przewidziane tylko szambo bądź przydomowa oczyszczalnia ścieków. Starostwo natomiast stwierdziło, że to jakieś kompletne nieporozumienie, bo u nich na mapach nasza działka widnieje w części jako zagrożona tymczasowymi podtopieniami i nie ma możliwości wykonania na niej ani szamba ani oczyszczalni a skoro nie ma opcji przyłączenia się do kanalizacji to nie możemy się wybudować i już. Było trochę kombinacji,negocjacji i załatwień, ale ostatecznie udało się otrzymać zgodę na podłączenie się do sieci, więc u nas ścieki będą odprowadzane do kanalizacji ;)

 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 15:22:29

  arek.es Historia jak z horroru :) w tych urzędach to naprawdę mamy niezrównoważone osoby

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (18)
 

Sobota, 24 czerwca 2017, 13:03:38

uwAga

Instalacji elektrycznych ciąg dalszy. Po wywierceniu dziur pod puszki przyszła kolej na bruzdowanie i położenie kabli. Na szczęście nasze betonowe ściany są dość wdzięcznym materiałem do kucia, więc poszło gładko.
Dziś jednocześnie na budowę wkroczyła ekipa od instalacji wodno-kanalizacyjnej zatem prace trwają co bardzo nas cieszy :)
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 09:29:14

  uwAga Bronia, rozważymy instalację odgromową w przyszłości. Na razie nie jest ona dla nas priorytetem. Ogólnie dom usadowiony jest w dolince a wokół są wysokie drzewa, dlatego instalacja odgromowa nie jest dla nas w chwili obecnej aż tak istotna ;)

 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 18:31:06

  bronia226 Faktycznie na obecnym etapie budowy są ważniejsze rzeczy do wykonania.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (30)
 

Czwartek, 22 czerwca 2017, 12:40:29

uwAga

Po urlopie pora zabrać się do roboty. Rozpoczynamy prace przy instalacji elektrycznej. Będziemy wykonywać ją z pomocą mojego taty, który zna się na rzeczy (przynajmniej bardziej niż my) :) Na początek mniej więcej w zaznaczonych wcześniej miejscach wywiercamy otwory pod puszki oświetleniowe i elektryczne. Dodaliśmy kilka punktów w stosunku do ilości zaplanowanej w projekcie. Do tego zrobimy włączniki schodowe, aby uniknąć biegania przez cały dom w celu wyłączenia światła ;) Przewody oświetleniowe tak jak pisaliśmy wcześniej były zalane w stropie dzięki czemu unikniemy kucia. Na koniec największy otwór pod skrzynkę rozdzielacza.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 6 lipca 2017, 22:50:53

  uwAga Oj, to prawda. Ten Wasz szwagier to się chyba na wielu rzeczach zna ;)

 • Logo

  Piątek, 7 lipca 2017, 09:03:07

  comando Szwagier z wykształcenia jest elektrykiem, ale nieczynnym zawodowo, więc nie podejmuje się zrobienia wszystkiego "przy prądzie". A tak poza tym, to umie zrobić niemal wszystko :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (30)
 

Piątek, 16 czerwca 2017, 11:40:57

uwAga

W jaki sposób planujecie wykończyć elewację Waszego domu? Jakie kolory najbardziej Wam się podobają? Nam podoba się połączenie bieli (tynki i kominy) i antracytu (dachówka, rynny, okna, drzwi i brama garażowa), jednak chcieliśmy ten schemat przełamać i ocieplić trochę odcieniami drewna (panele elewacyjne i podbitka). Co sądzicie o takim połączeniu? Nam bardzo przypadł taki projekt wykończenia do gustu :)
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 11:38:57

  Rudniccy Domek ekstra

 • Logo

  Niedziela, 15 października 2017, 09:10:22

  Mariola i Michał tyle że różnica w cenie zakupu styropianu na cały dom pomiędzy 15 a 20 to ok 2 tyś zł... to chyba nie wiele

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (34)
 

Wtorek, 13 czerwca 2017, 20:30:45

uwAga

Korzystając z okazji, iż stan surowy otwarty już za nami pora na podliczenie kosztów. Od początku naszego starania się o budowę, wliczając wszystkie pozwolenia, uzgodnienia, mapki, projekt i jego adaptację, kierownika budowy przez ekipę, która postawiła nam tego oto "klocka", aż po wszystkie materiały budowlane wydaliśmy 160 tysięcy zł. Samo przygotowanie w naszym przypadku do momentu rozpoczęcia budowy to koszt około 10 tysięcy. Ciężko powiedzieć, czy to dużo czy mało, bo należałoby porównać dwa podobne projekty i zestawić ich koszty. Na pewno można by zrobić to taniej, oszczędzając na niektórych elementach, ale nie ma już tego co rozpatrywać. Na tym etapie jesteśmy zadowoleni :)
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 9 października 2017, 22:25:07

  uwAga 124m2 powierzchnii użytkowej.

 • Logo

  Wtorek, 10 października 2017, 14:10:37

  damian1104 Troszke mniej od nas spory koszt 160 tys

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (34)
 

Poniedziałek, 12 czerwca 2017, 12:21:02

uwAga

Zastanawialiśmy się długo nad tym, jakiego materiału użyć do izolacji podłogi. Ostatecznie wybór padł na styropian grafitowy Swisspor EPS 031 LAMBDA MAX dach podłoga. Jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,031 W/mK co jest naprawdę przyzwoitym wynikiem. Dopuszczalne równomiernie rozłożone obciążenie użytkowe to 24 kPa, tj. 2,4 t/m2. Zdecydowaliśmy się położyć go w dwóch warstwach, po 5cm każda. W garażu natomiast w związku ze zwiększonym obciążeniem podłogi zostanie ułożony Swisspor EPS 150 - 035 parking (dopuszczalne obciążenie użytkowe - 45 kPa, tj. 4,5 t/m2.) Płyty będą frezowane co zmniejszy ryzyko powstania mostków termicznych. Najpierw instalacje i tynki a potem zabieramy się do działania!
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 09:22:28

  uwAga Bronia, nie rozważaliśmy go... a może warto? Daniel, właśnie opinie na ten temat są podzielone - na początku planowaliśmy tam dac wyłącznie kaloryfer. Potem doradzono nam podłogówkę, ale wczoraj rozmawiałam z wykonawcą i tak od siebie zasugerował, że średnio opłaca się nam robić podłogówkę w garażu - wystarczy kaloryfer. Co prawda osiągnie on maksymalną temperaturę 35 stopni, więc niewiele, ale powinien wystarczyć na ogrzanie garażu jednostanowiskowego.

 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 10:00:53

  daniel.strzelecki Też tak właśnie myślę. W naszym garażu (53 metry) też będzie jeden, ale dość duży, a w dodatku mamy gaz, więc temp. wody będzie trochę wyższa niż przy pompie

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (30)
 

Sobota, 10 czerwca 2017, 13:07:28

uwAga

Jednym z powodów dla których podjęliśmy decyzję o zakupie płaskiej dachówki Koramic (a nie innej firmy) był argument podany nawet tu na budogramie, że Wienerberger jest solidną firmą, która uwzględnia ewentualne reklamacje. Potwierdzam! Niestety niewielka część dachówki, którą dostarczył nam skład budowlany była uszkodzona. Te w których pęknięcie było niewielkie ekipa wykorzystała przy otworach okiennych, gdzie i tak trzeba było dachówkę odpowiednio dociąć. Pozostałych kilkanaście sztuk zareklamowaliśmy i już po kilku dniach reklamacja została rozpatrzona pozytywnie - duży plus! :)
Dla osób, które są jeszcze przed dokonaniem zamówienia - warto pomyśleć o rezerwie dachówki, tak na przyszłość ;) W razie ewentualnych uszkodzeń spowodowanych np. nieprzewidzianymi warunkami atmosferycznymi po latach nie będzie ryzyka, że wybrany przez nas typ dachówki nie jest już dostępny w sprzedaży.
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 09:32:12

  daniel.strzelecki To prawda. Jak tylko będę miał jakieś większe fragmenty, to prześlę.

 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 18:44:23

  bronia226 Na zdjęciach dachu z ostatniego wpisu dachówka krańcowa prezentuje się bardzo ładnie. Będziecie musieli się kiedyś zastanowić przy wykonywaniu podbitki czy dodatkowo jeszcze z boku nie zabezpieczyć ostatnią krokiew przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi np. blachą powlekaną w tym samym kolorze co dachówka.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (19)
 

Środa, 7 czerwca 2017, 09:48:28

uwAga

Po kilku dniach ciężkiej pracy ekipa zakończyła układanie dachówki i montaż rynien.  Rynny opiszę szczegółowo w następnym wpisie :)
Tak jak wspominałam wcześniej w dzienniku - wybraliśmy dachówkę płaską Koramic Orea 9 antracyt angoba. Została ułożona na zakładkę czyli z przesunięciem. Na dach o powierzchni około 160 m2 zużyliśmy około 1700 sztuk dachówki podstawowej + 80 sztuk dachówki krańcowej + 35 gąsiorów. Dach wietrzony jest przez 8 dachówek wentylacyjnych umieszczonych w jego górnej części. W dolnej rolę tę spełnia grzebień okapu z kratką wentylacyjną.
Montaż dachówek nie był prostą pracą, ale z efektu jesteśmy bardzo zadowoleni :) Cieszymy się również z decyzji o wyborze antracytowej dachówki angobowanej - mimo iż jest matowa delikatnie odbija promienie słoneczne, tworząc efekt na którym nam zależało.
A Wam jaki rodzaj wykończenia powierzchni dachówki bardziej się podoba - angobowany czy glazurowany?
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 11:54:26

  uwAga Bronia, po drugiej stronie dachu jest tylko jedno, podwójne okno dachowe, wychodzące z pokoju dziecięcego. Nam też się bardziej podoba taka prosta konstrukcja domu, bez lukarny, ale gusta są różne ;)

 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 00:06:20

  edyt.ka przepięknie prezentuje się wasz domek. Idealnie wygląda ta płaska dachówka.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (38)
 

Wtorek, 6 czerwca 2017, 21:58:38

uwAga

Wykończenie kominów.
Wiele osób decyduje się na wykończenie komina pod kolor dachu. My zdecydowaliśmy jednak dopasować go do elewacji, która w tym przypadku będzie biała. Komin został ocieplony styropianem (2cm) i po zagruntowaniu wykończono go tynkiem silikonowym. Nie montowaliśmy żadnych stopni kominiarskich, gdyż owe kominy raczej nie będą w ogóle wykorzystywane po zainstalowaniu pompy ciepła. A Wy jakie wykończenie komina preferujecie - ozdobne czy proste?
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 21:16:44

  poldek229 Dla urody musi być jeszcze obrotowy kogucik.

 • Logo

  Piątek, 30 czerwca 2017, 23:47:55

  marek.wojas1 Świetnie wykończony komin. W końcu coś innego niż klinkier.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (24)
 

Czwartek, 1 czerwca 2017, 23:00:34

uwAga

Wczoraj naszą budowę odwiedził montażysta okien, by zrobić pomiary.
Wybraliśmy porifl T-Passive Plus z Budvaru. Przemówił do nas jego stosunek jakości do ceny i pozytywne opinie. Okna T-Passive Plus są wykonane w technologii Titanium - profil charakteryzuje się dużą sztywnością, wysoką odpornością na odbarwienia i negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Zastosowany w nich ośmiokomorowy profil skrzydła z siedmiokomorową ramą sprawia, że okna te posiadają dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Wybraliśmy pakiet 3-szybowy, jak na zdjęciu. Warto też wspomnieć, że budvar daje 10-letnią gwarancję na okna, ale mamy nadzieję, że nie będzie konieczności korzystania z niej ;)
Zdecydowaliśmy, że okna z zewnątrz będą w kolorze dachówki, czyli w odcieniu antracytowym a wewnątrz białe. W sumie w domu (nie licząc okien dachowych) będziemy mieli 11 okien a czego aż 6 to okna balkonowe. Liczę zatem, że w domu będzie dostatecznie jasno :)
Przy zamawianiu okien pojawił się u nas temat montażu rolet zewnętrznych. Ktoś z Was się na nie zdecydował? Jeśli tak to jaki ich rodzaj, firmę i sposób napędu wybraliście?
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 22:34:36

  daniel.strzelecki Bronia, klamki każdy producent dokłada w standardzie (dostosowane długością trzepienia do profilu, bo nowoczesne, ciepłe okna o grubych ramach wymagają dostosowanych klamek. Zawsze można sobie domówić lepsze, np. z kluczem, z przyciskiem, klamki typu secustic zabezpieczające przed przekręceniem klamki za pomocą bolców lub antyrozwierceniowe.

 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 12:01:42

  uwAga Daniel ma rację :) Klamki, takie standardowe są w komplecie do zakupionych okien. Jeśli ktoś chciałby jakieś inne, wyszukane to są za dodatkową opłatą, ale my w tej kwestii nie jesteśmy wymagający i w zupełności wystarczą nam standardowe :) Jedynie w jednym z okien (w kotłowni) już na początku zdecydowaliśmy się na klamkę z zamkiem (kluczykiem) w ramach zabezpieczenia.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (29)
 

Środa, 31 maja 2017, 23:23:27

uwAga

Cisza na naszym dzienniku nie oznacza, że na budowie nic się nie dzieje ;)
Znaczna część dachu pokryta jest już dachówką. Jak wspominałam wcześniej wybraliśmy dachówkę płaską Orea 9 i zdecydowaliśmy się na ułożenie "na zakładkę" czyli z przesunięciem. Decyzję o sposobie ułożenia należy podjąć przed zamówieniem dachówki, gdyż  konfiguracja, którą wybraliśmy wymaga montażu dachówek krańcowych całych i połówek - prawych i lewych.
Dachówka płaska jest bardziej wymagająca w montażu niż dachówka falista.  Podstawą jest prawidłowe wykonanie połaci dachowej.  Poprawne jej wykonanie nie jest jednak gwarancją prostego dachu na którym mimo wszystko mogą pojawić się nierówności. Wynika to z procesu wypalania, podczas którego glina, z której wykonywana jest dachówka, ulega niewielkim zniekształceniom. Powstały efekt można jednak zniwelować. Czasami wystarczy zamienić dachówki miejscami i nierówności się zniosą.Czasem dachówki trzeba podszlifować, a te najbardziej niekorzystne można zamontować w miejscach trudno dostępnych dla wzroku. Aby dodatkowo ograniczyć ryzyko powstania nierówności warto zadbać o pomocnika, który z poziomu gruntu będzie obserwował i kontrolował na bieżąco proces montażu. Z tej perspektywy znacznie łatwiej wychwycić jest ewentualne błędy.
W naszym przypadku kilka czynników złożyło się na fakt, że dach nie będzie idealnie równo pokryty, ale i tak jesteśmy zadowoleni :) Efekt końcowy zaprezentuję już wkrótce.
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 22:13:53

  bronia226 Z ciekawości w jaki sposób ekipa uszczelniła komin z dachówką.

 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 09:44:26

  uwAga Bronia, komin uszczelniony jest blachą i oklejony dodatkowo specjalistyczną taśmą uszczelniającą.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (20)
 

Środa, 24 maja 2017, 19:38:37

uwAga

Miejsca kontaktów i gniazdek pod zrobienie instalacji elektrycznej wstępnie oznaczone :) Muszę przyznać, że trzeba się było nad tym  trochę nagłowić i zastanowić nad ewentualnym umeblowaniem, by przewidzieć, gdzie będzie potrzebne gniazdko i gdzie umieścić włącznik światła, by nie zasłonić go czymś później.
Przy okazji tematu instalacji ciekawą rzecz podpowiedział nam mój tata - zaproponował wpuszczenie kabli elektrycznych  (włącznik-lampa) w strop przed jego zalaniem. Dzięki temu udało się zaoszczędzić  sporo pracy z późniejszym ewentualnym kuciem stropu, celem poprowadzenia kabla.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 11:19:43

  AniaF My też mieliśmy z tym mały problem :D

 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 22:10:29

  bronia226 Pewnie już w czasie eksploatacji domu i tak się okaże że gdzieś przydałoby się jeszcze jakieś gniazdko, ale ciężko wszystko przewidzieć

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (22)
 

Wtorek, 23 maja 2017, 11:35:35

uwAga

Zakończenie stanu surowego otwartego zbliża się wielkimi krokami. To czas najwyższy aby decydować się na wybór stolarki okiennej. Niestety nie jest to tak prosta sprawa jak początkowo nam się wydawało. Mnóstwo firm, mnóstwo ofert, profili, wszystkie wydają się być idealnym rozwiązaniem, ale ceny są różne. Jakie okna Wy wybraliście? Czy zdecydowaliście się na tradycyjny czy ciepły montaż i dlaczego?
Chcemy mieć w domu okna pvc , 3-szybowe, w kolorystyce biały-antracyt. Zależy nam oczywiście na w miarę niskim współczynniku Uw, ale jednocześnie rozsądnej cenie za dobrą jakość.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 13:30:44

  uwAga justynamichalczak, jeśli mogę coś podpowiedzieć - warto kilka tygodnii przez podpisaniem umowy na okna powysyłać prośby o wyceny do różnych firm z dokładnym opisem planowanej stolarki, albo tak jak my wybrać się do 1-2 salonów sprzedaży, zorientować się mniej więcej w ofercie, poradzić co do rozwiązań a potem do innych firm wysyłać już tylko zapytania o dokładnie taki sam schemat okien, by łatwo było porównać ceny. Niektóre firmy robią wycenę bardzo szybko i jest ona ważna 30 dni, ale inne potrafią się ociągać z taką wyceną nawet 2-3 tygodnie w sezonie. Warto zatem pomyśleć o tym trochę wcześniej, tym bardziej, że na okna czeka się 3-5 tygodni zazwyczaj.

 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 22:07:47

  bronia226 Ponoć okna aluminiowe są zimne.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (25)
 

Sobota, 20 maja 2017, 17:29:03

uwAga

Rozpoczęliśmy krycie dachu. Po rekomendacjach ekipy wybraliśmy membranę wysokoparoprzepuszczalną Dorken - Delta Vent N o masie powierzchniowej 130g/m2. Producent ma w swoim katalogu również większe gramatury (140 i 150), jednak uznaliśmy, że owa 130 będzie wystarczająca. Na dach o powierzchni ok 160m2 zużyliśmy jej ok 175m2. Na nią przybite zostały kontrłaty oraz łaty. Ich rozstaw jak wiadomo dostosowano do rozmiaru dachówki. Do tego zamocowano deskę czołową, która posłuży jako stelaż rynien.
Jedna strona dachu to około dzień roboty dla dwóch osób, tak więc po dwóch dniach (upalnych :)) mamy już prawie wszystko gotowe i można przejść do dalszych prac.
Efekt widoczny na zdjęciach :)
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 22:01:00

  bronia226 Czytam obecnie o wątku dot. kun. Z doświadczenia wszędzie wejdą i ciężko się ich pozbyć. U siebie stosuję cały czas włączone elektroniczne odstraszacze.

 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 12:02:33

  uwAga Naprawdę jest coś takiego? Nawet nie wiedziałam :) I działa?

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (25)
 

Poniedziałek, 15 maja 2017, 13:28:43

uwAga

Tynki.
Wiem, że ten temat dość często się przewija, ale chciałam Was zapytać o radę. Od dłuższego czasu zastanawiamy się nad rodzajem tynku jaki będzie robić w domu. Czytałam masę artykułów w necie, ale nadal ciężko podjąć mi ostateczną decyzję. Wiem jedynie, że na poddaszu będziemy mieli płyty gipsowo-kartonowe. Zastanawiam się czy na parterze robić tradycyjne tynki cementowo-wapienne, gipsowe czy również zamontować płyty g-k. Jaką opcję Wy wybraliście u siebie i dlaczego? Możecie podać jakieś wady i zalety?
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 12:50:42

  uwAga Zuzka, słyszałam, że te diamentowe są bardziej wytrzymałe. Nie wykluczam tynków gipsowych. Dziś ma nawet na budowę przyjechać jeden wykonawca, który zajmuje się właśnie tynkami gipsowymi, by złożyć nam ofertę - zobaczymy ;)

 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 21:57:39

  bronia226 Wybór jednak zależy od tego jakie ma się wymagania i oczywiście od tego ile się chce zapłacić.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (24)
 

Sobota, 13 maja 2017, 16:05:29

uwAga

Po wykończeniu ścianek działowych wreszcie wizualnie możemy odczuć  rzeczywistą wielkość pomieszczeń - to nie to samo, co projekt, mapki rzuty etc. ;) W mojej kobiecej głowie od razu zaczęła pracować wyobraźnia jak je urządzić i umeblować  :)
Ściany działowe wykonaliśmy z betonu komórkowego o grubości 12 cm. Dokonaliśmy drobnych zmian w ich rozmieszczeniu - jedna z sypialni na poddaszu została powiększona a ścianki częściowo dzielące kuchnię od salonu całkowicie zlikwidowane, dzięki czemu na parterze robi się dość duża przestrzeń.
Dzieci (3 i 4 lata) po wejściu na poddasze od razu zarezerwowały sobie swoje pokoje ;) Chociaż dach jeszcze nie jest pokryty oni już wybierają kolor swoich ścian ;)
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 15:31:40

  uwAga Marek, budujemy z betonu komórkowego białego, produkcji Termobet, bloczkami typu pw (pióro-wpust) Jest to odpowiednik Ytonga.

 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 21:51:41

  bronia226 Czytając dalej ten dziennik budowy już wiem, że dzieci wybrały pokoje dla siebie i że pierwsze wybierało jak zwykle to starsze.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (23)
 

Piątek, 12 maja 2017, 17:25:42

uwAga

Jest! Jest! Jest! :)))) Wreszcie dotarła nasza długo wyczekiwana dachówka płaska Koramic Orea 9 antracytowa matowa angoba  <3 Jej szczegółowy opis można znaleźć  pod adresem
http://wienerberger.pl/produkty/p%C5%82aska-orea-9-antracytowa-matowa-angoba
Już nie mogę się doczekać aż zostanie nią pokryty dach - na pewno się pochwalę zdjęciami. Wcześniej jednak jeszcze zaprezentuję Wam ścianki działowe, które od kilku dni już stoją w naszym domku :) O tym już wkrótce w następnym wpisie.
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 21:48:51

  bronia226 Czy dużo kupiliście na zapas.

 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 09:43:19

  uwAga Mamy około 30 sztuk dachówki na zapas.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (16)
 

Czwartek, 4 maja 2017, 16:24:37

uwAga

Komin.
W naszym projekcie przewidziane były 2 kominy systemowe. Zdecydowaliśmy się na ofertę producenta CJ Blok. W porównaniu do konkurencji cena była znacznie niższa a standard jest podobny.

Tak naprawdę obydwa kominy być może w ogóle nie będą używane z racji faktu, że przymierzamy się do instalacji pompy ciepła. Lepiej jednak wybudować je na tym etapie niż później martwić się kosztownym dobudowaniem kominów w już wykończonym domu. Jeden z kominów, wyprowadzony z kotłowni po zewnętrznej ścianie budynku przewidziany jest do alternatywnego systemu ogrzewania. Drugi, wewnątrz budynku ma wyprowadzać spaliny z tradycyjnego kominka w salonie.

Ponadto przygotowany został również awaryjny kominek wentylacyjny, odprowadzający powietrze z kuchni w razie awarii systemu rekuperacji.

Rozważaliśmy możliwość rezygnacji z tradycyjnego kominka, jednak przy zastosowaniu pompy ciepła wolimy pozostawić  sobie "awaryjne źródło ciepła", gdyby np. nie było prądu. Kominek ma też zresztą swój urok, dlatego ostatecznie powstanie w naszym salonie ;)


zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 2 października 2017, 19:05:06

  damian1104 my zdecydowalismy że komin spalinowy wymurujemy metodą tradycyjną natomiast wentylacje oraz konikowy skorzystaliśmy z gotowych systemów kominowych

 • Logo

  Niedziela, 12 listopada 2017, 14:43:33

  mazurek uwAga ile zaplaciliscie za ten acJ Blok?

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (13)
 

Wtorek, 2 maja 2017, 21:12:42

uwAga

W związku z przekształceniami na etapie adaptacji projektu (m.in. usunięcie lukarny) dach naszego domu posiada prostą, dwuspadową konstrukcję.
Do budowy więźby zdecydowaliśmy się na zakup drewna impregnowanego w celu wzmocnienia i zabezpieczenia go przed szkodliwym działaniem wilgoci, grzybów, owadów i ognia.
Na więźbę zużyliśmy prawie 7 metrów sześciennych drewna. Wbrew pozorom budowa takiej konstrukcji nie jest łatwą pracą. Ekipa, mimo iż była dość liczna musiała się natrudzić, by zamontować ciężkie krokwie. Pozostał jeszcze montaż łat, folii paraizolacyjnej i kontrłat przed ułożeniem dachówki na którą nie możemy się już doczekać (prosta, Orea 9).
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 21:43:57

  daniel.strzelecki Aga, 1,80 to luksus na strychu! U mnie będzie 1,45 :-) (tak mówi projekt, a jak majstrom wyszło, to jeszcze nie zmierzyłem)

 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 09:36:49

  uwAga Bronia, w projekcie krokwie u góry nie były ani skręcane śrubami ani zbijane, gdyż była zastosowana belka kalenicowa. W związku z tym każda krokiew z jednej i drugiej strony od góry przybita jest do belki kalenicowej. Daniel, zważając na to, że zarówno mąż jak i ja jesteśmy osobami niskiego wzrostu tym bardziej cieszy nas fakt, że będziemy mogli tam spokojnie wejść, by wygrzebać coś ze strychu ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (20)
 

Piątek, 28 kwietnia 2017, 21:10:07

uwAga

W poprzednich wpisach nie wspomniałam o tym, że zdecydowaliśmy się na wykonanie w naszym domu rekuperacji.
Jest to co prawda dość kosztowna inwestycja, ale myślę, że w naszym przypadku w dalszej perspektywie opłacalna.
Rekuperacja wymienia zużyte powietrze na świeże, oczyszczając je i filtrując. Ogranicza również zapotrzebowanie energetyczne budynku, zapewniając stałą wentylację pomieszczeń - powietrze jest zawsze świeże, ma niską zawartość dwutlenku węgla, wilgoci i zanieczyszczeń.
Duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji o rekuperacji miały u nas względy zdrowotne. Jestem osobą silnie uczuloną na wiele pyłków i okres wiosna/lato jest dla mnie dość uciążliwy ze względu na pylenie. Późna jesień i zima nie jest jednak łatwiejsza, ponieważ mam początki astmy i przy wysokim zanieczyszczeniu powietrza zimą bardzo źle mi się funkcjonuje. Mam nadzieję, że chociaż nasz domek będzie takim małym azylem, gdzie będę czuła się dobrze :)
Chętnie poznałabym opinie o rekuperacji osób, które się na nią zdecydowały u siebie. Jesteście zadowoleni? Uważacie, że była to dobra inwestycja?
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 9 maja 2017, 19:05:49

  Dariusz Ja u siebie nie mam rekuperacji i nie odczuwam potrzeby jej wykonania, ale przy problemach z alergią czy astmą nie jest ona złym pomysłem.

 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 12:15:16

  Zuzka Oj, znam dobrze problem pylenia, który już teraz odczuwam z powodu silnej alergii. Trochę żałuję, że nie zdecydowaliśmy się na rekuperację u siebie.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (7)
 

Środa, 26 kwietnia 2017, 21:37:30

uwAga

Po wylaniu wieńca górnego dokończenie ścian naszego domu było kwestią jednego dnia.  Ostatnim etapem budowy przed rozpoczęciem montażu więźby dachowej było wzniesienie ścian szczytowych poddasza.

Warto zwrócić uwagę, że na tym etapie nadal ścianki działowe nie były wybudowane , aby nie obciążać stropu.

Z każdym dniem nasze "coś" coraz bardziej przypominało dom i sprawiało coraz większą radość :)
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 21:35:30

  bronia226 W jaki sposób zostały zakotwione murłaty.

 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 09:33:14

  uwAga Murłaty zostały zakotwione kotwami M16 zatopionymi w wieńcu górnym co 1,5 metra.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (14)
 

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 10:05:41

uwAga

Po kilku dniach od wylania stropu ekipa zaczęła ściągać boczne szalunki. Na jego obrzeżach rozpoczęło się murowanie ścianki kolankowej. W związku z tym, iż w projekcie była ona dość niska (82 cm) architekt przy adaptacji dołożył na naszą prośbę jeden bloczek. W ten sposób zyskaliśmy dodatkowe 24 cm wysokości poddasza w miejscu łączenia więźby dachowej ze ścianką.

Po skończonym murowaniu przyszła kolej na wieniec górny.  Na tym etapie zdecydowaliśmy się również na lane nadproża w miejsce gotowych (prefabrykowanych). Chociaż jest przy nich trochę więcej pracy (wymagają jak wiadomo szalowania) to jednak ich wytrzymałość jest dużo większa poprzez zbrojenie i łączenie ze ścianą.

Efekt końcowy szalowania i gotowego zbrojenia wieńca widoczny na zdjęciach :)


zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 21:33:43

  bronia226 Czy teraz kiedy już stoi dach i macie ścianki kolankowe ich wysokość jest wystarczająca.

 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 12:05:32

  uwAga Bronia, ścianki kolankowe są jak na moje oko w sam raz. Cieszę się, że pani architekt zasugerowała nam ich podniesienie, bo bez tego faktycznie byłoby słabo...

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (8)
 

Sobota, 22 kwietnia 2017, 19:02:15

uwAga

Strop.

W wybranym przez nas projekcie przewidziany był strop gęstożebrowy typu "teriva", ale ostatecznie zmieniliśmy go na strop monolityczny.


Choć teriva jest teoretycznie łatwiejsza w wykonaniu i lżejsza odradzano nam ją ze względu na możliwe "klawiszowanie". Na czym ono polega? Głównie na niezależnej pracy (ugięciu) poszczególnych elementów nośnych stropu efektem czego na powierzchni sufitu mogą powstawać nieestetyczne pęknięcia bądź rysy.


Strop monolityczny wymaga odpowiedniego przygotowania - zbrojenia i pełnego deskowania, ale u nas wykonawca wziął ten problem na siebie, zapewniając większość szalunków, samodzielne wykonanie zbrojenia oraz stemple. My jedynie zamówiliśmy potrzebne do zbrojenia pręty oraz częściowe deskowanie na obrzeża płyty i na schody.


Strop monolityczny posiada mniejszą grubość niż strop gęstożebrowy a mimo to jest masywny, co przekłada się na dobrą izolację akustyczną. W przypadku stropu gęstrożebrowego potrzebne jest wykonanie dodatkowej izolacji akustycznej. Ponadto sufit wymaga szpachlowania i grubszej warstwy wykończeniowej a w monolitycznym dolna powierzchnia stropu jest gładka i do jej wykończenia wystarczy cienka warstwa gładzi.


Do wykonania naszego stropu wykorzystaliśmy około 2,7 tony stali (w tym pręty o szerokości 12 mm i 8 mm) oraz 21 kubików betonu B-25. Ponieważ od czasu wylania betonu nie minęło jeszcze 28 dni (a tyle trwa wiązanie) nadal strop podtrzymywany jest przez stemple.Po jakim czasie od wylania stropu stawiano u Was ściany poddasza?


zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 12:07:01

  uwAga Łóżko wodne... hehe ostatnio zastanawiałam się czy na tak dobrze wykonanym stropie nie rozłożyć dzieciom kiedyś małego basenu na tarasie :D

 • Logo

  Poniedziałek, 2 października 2017, 19:06:07

  damian1104 jak widze te zbrojenia to mnie przeraża ten widok ciekawe ile nam zejdzie zrobienie tego u nas

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (12)
 

Piątek, 21 kwietnia 2017, 11:33:40

uwAga

Schody - tradycyjne ze spocznikiem, zabiegowe czy może jeszcze inne? Jakie Wy wybraliście i dlaczego?

My w projekcie mieliśmy przewidziane schody dwubiegowe ze spocznikiem. Pojawiły się jednak sugestie, by zamienić je na schody zabiegowe i zaoszczędzić przez to trochę przestrzeni. Wybór nie był prosty i wahaliśmy się dobrych kilka dni. Widzieliśmy setki zdjęć schodów zabiegowych, które faktycznie zajmują mniej miejsca a jednocześnie w ciekawej aranżacji potrafią wyglądać bardzo ciekawie. Ostatecznie stanęło jednak na schodach dwubiegowych ze spocznikiem. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo - mamy 2 małych dzieci i obawialiśmy się, że schody zabiegowe o różnej szerokości stopnia mogą być dla naszych pociech utrudnieniem. Ponadto są one wygodne i przy ich zastosowaniu łatwiej wnieść coś większego na poddasze (np. meble).  Przestrzeń, którą zajmą schody będzie większa, ale miejsce pod schodami zagospodarujemy na mały schowek, który w domu zawsze się przydaje ;)
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 21:30:52

  bronia226 Już z perspektywy czasu czy ze schodów jesteście zadowoleni.

 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 12:04:33

  uwAga Bardzo :) Są solidne, chociaż może mniej estetyczne niż np. ażurowe schody drewniane. Pod schodami wolną przestrzeń wykorzystaliśmy do wykonania niewielkiego schowka, który zawsze przyda się np. na odkurzacz, wiadro, mopa etc.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (20)
 

Czwartek, 20 kwietnia 2017, 22:19:26

uwAga

Po krótkiej przerwie technicznej ruszyliśmy z budową ścian parteru. Jako budulca użyliśmy betonu komórkowego Termobet o szerokości 24 cm klasy 500. Trochę żałujemy, że nie był to Porotherm, ponieważ wielu znajomych się na niego zdecydowało i są bardzo zadowoleni. Bloczki betonowe mieliśmy jednak przewidziane w projekcie i tak już zostało. Ścianki działowe również wykonaliśmy z betonu komórkowego H+H o szerokości 12 cm.

Pewnie to bardzo subiektywne odczucie, ale pierwszy zarys ścian budynku i pomieszczeń bardzo cieszył nasze oczy :) Czy tylko my tak mieliśmy? ;)
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 21:28:26

  daniel.strzelecki Nawet dziś koło takiego domu przejeżdżałem i wciąż nie mogę pojąć dlaczego tak jest :). Przecież w domu jednorodzinnym te obciążenia są tak małe w stosunku do wytrzymałości, że nie ma ona znaczenia. Jedynym rozwiązaniem może być to, że ktoś zaczął z ceramiki, potem budowa długo stała (może została sprzedana) i po czasie ktoś do niej wrócił i akurat skorzystał z promocji na bloczki w markecie :D Ewentualnie: bloczkami dużo łatwiej zrobić skosy ścian szczytowych - może to był powód.

 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 12:11:09

  uwAga Bronia, tata mi wiele razy opowiadał jak to kiedyś właśnie było... teraz wszystko w sklepie można dostać ;) Daniel, może i tak było ;) My nie zmienialiśmy budulca, ale w trakcie wykonywania ścian wewnętrznych parteru zabrakło bloczków i trzeba było je dokupić a że ekipa nie uprzedziła nas o tym wcześniej trzeba było je dostać na JUŻ. Objeździliśmy okoliczne składy budowlane, ale nikt nie miał dokładnie takich (białych) bloczków jakie potrzebowaliśmy - jedynie na zamówienie za 2-3 dni. Zakupiliśmy zatem trochę tańsze, szare bloczki (z domieszką popiołu) i teraz część ścianek na dole jest biała a część szara ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (18)
 

Środa, 19 kwietnia 2017, 19:58:54

uwAga

2 pytania do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek  :)  1. Czy ktoś z Was zdecydował się u siebie na dachówkę płaską Orea 9? Jak wrażenia?  Jesteście zadowoleni? Czy po pokryciu nią dachu wszystko ładnie,  prosto wyszło?  2. Co uważacie na temat kwadratowych rynien? Ktoś takie montował u siebie? Chętnie poznam Wasze opinie.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 4 maja 2017, 13:48:48

  uwAga poldek229, bardzo dobre pytanie! Długo rozważaliśmy sposób układania wybranej dachówki i ostatecznie zdecydowaliśmy się na ułożenie z przesunięciem. Wiązało się to z zamówieie dodatkowo dachówek tzw. "połówek", ale sposób ten niweluje ewentualne małe nierówności powstałe na etapie montowania więźby dachowej.

 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 12:04:10

  Zuzka Rzadko spotyka się dachówkę prostą - może dlatego, że jest ona w zasadzie nowością a może dlatego, że jest droższa. Wygląda w każdym razie ładnie.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (6)
 

Środa, 19 kwietnia 2017, 15:09:22

uwAga

Fundament część II
Po zalaniu bloczków ekipa ułożyła szalunek do wieńca dolnego na który zostało wylane kolejne 7 metrów sześciennych betonu B-25. Przez bloczki została wpuszczona rura, która w późniejszym etapie prac pozwoli na doprowadzenie wody do budynku.
Fundament został zabezpieczony dysperbentem (izoplast, około 60 kg) stanowiącym izolację wodoochronną a następnie ocieplony styropianem hydroizolacyjnym o grubości 10 cm, którego w sumie wykorzystaliśmy około 6 metrów sześciennych. Wszystko z zewnątrz zostało zabezpieczone folią kubełkową (wykorzystano ok 80m2).
W tym samym czasie musieliśmy podjąć decyzję co do miejsca prowadzenia instalacji kanalizacyjnej wewnątrz budynku oraz zdecydować się na zakup poszczególnych jej elementów.
Po ułożeniu rur przyszła kolej na zasypkę. Wykorzystaliśmy do tego celu 180 ton piasku. Poszczególne warstwy zasypu były zagęszczane w celu odpowiedniego utwardzenia.
Zakończeniem prac przy fundamencie było wylanie warstwy chudego betonu na zasypkę (ok 10m3) oraz sprawdzenie szczelności instalacji kanalizacyjnej. Dla niewtajemniczonych - wystarczy zatkać rurę wylotową z budynku i napełnić całą instalację wodą do poziomu podłogi. Przy szczelnej kanalizacji wody nie powinno ubywać. Jest to też dobra metoda na sprawdzenie wysokości podłogi w innych pomieszczeniach, bo woda zawsze wskaże nam poziom.
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 12:01:01

  Zuzka Często spotykam się z tym, że przy budowie domków jednorodzinnych ludzie stosują beton i niższej klasie np. B15. Do każdego etapu stosowaliście beton klasy B25?

 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 17:46:14

  uwAga Tak, zawsze był to beton B25 - różnica w cenie między niższą klasą nie była specjalnie duża, dlatego woleliśmy zastosować beton o wyższej wytrzymałości.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (10)
 

Wtorek, 18 kwietnia 2017, 21:12:08

uwAga

Fundament część I
Jeden z kluczowych etapów budowy domu - fundamenty - rozpoczęliśmy dokładnie 1 marca, czyli niecałe 7 tygodni temu. Długo rozważaliśmy możliwość wykonania fundamentu płytowego, ale po przeanalizowaniu wszystkich zalet i wad, w tym kosztów oraz po konsultacjach z osobami z branży budowlanej ostatecznie zdecydowaliśmy się na tradycyjne ławy fundamentowe z zastosowaniem bloczków betonowych. W celu zwiększenia nośności i wytrzymałości konstrukcji domu poszerzyliśmy ławy do 80 cm.
Zapewne dla osób bardziej doświadczonych poszczególne elementy budowy fundamentów nie są żadną tajemnicą, ale ja w tym temacie byłam kompletnie zielona, dlatego też dla takich początkujących osób jak ja opiszę pokrótce jak to wygląda.
Po zebraniu wierzchniej warstwy gruntu i wykopaniu ław na sam początek została wylana stopa, wysoka na 30 cm, a w niej zalane uprzednio przygotowane zbrojenie z prętów żebrowanych o średnicy 12mm i gładkich 6mm (strzemiona co 25 cm). Zastosowaliśmy beton B-25, którego na stopę wylano około 18 kubików.
Na stężałej stopie ułożono pustaki szalunkowe o szerokości 24 cm, których wykorzystano w sumie 520 sztuk. Bloczki te również zostały zalane betonem B-25 (około 10 kubików). Wstawiam kilka zdjęć, by zobrazować jak to mniej więcej wyglądało ;)
Jutro opiszę ciąg dalszy powstawania naszych fundamentów.
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 21:20:07

  daniel.strzelecki Aga, generalnie najprościej i najtaniej wychodzi z pełnych bloczków :-). U nas było właśnie tak, ale robione były rdzenie żelbetowe żeby piwnica utrzymała napór ziemi. Ale fakt, gdyby chcieć robić mocniej zbrojone ściny fundamentowe/piwniczne, to lepsze już te zalewowe niż lane (chyba, że ekipa ma własne szalunki systemowe, to idzie im szybko i się nie dopłaca).

 • Logo

  Wtorek, 4 lipca 2017, 09:32:03

  uwAga Bronia, fundament płytowy rozważaliśmy ze względu na wyniki badań geologicznych gruntu na którym stoi dom. Wykazały one, że zastosowanie takiego fundamentu byłoby uzasadnione. Daniel, nic dodać nic ująć :) W zupełności się zgadzam.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (14)
 

Poniedziałek, 17 kwietnia 2017, 17:45:28

uwAga

Kilka słów o rozmieszczeniu pomieszczeń.
Częściowo poruszyłam temat w poprzednim wątku o zmianach w projekcie, ale tu go rozwinę ;)
Nasz dom będzie składał się z: 4 pokoi, 2 łazienek (dużej i małej), kuchni, salonu, pomieszczenia gospodarczego, kotłowni i garażu. Będzie oczywiście jeszcze wiatrołap, hol ze schodami wraz z przedpokojem na poddaszu oraz dwa tarasy.
Na parterze będzie salon z otwartą kuchnią - zdecydowaliśmy, że nie będziemy robić żadnych ścianek działowych między tymi pomieszczeniami. Z salonu będzie wyjście na pierwszy taras, ale nie od strony północnej jak na rzucie tylko od zachodu. Nasz dom umiejscowiony będzie w taki sposób, że gdybyśmy zrobili taras tak jak w projekcie byłby on w zacienionym niemal cały czas miejscu. Zależało nam na dodatkowym pokoju na parterze, gdyż bierzemy pod uwagę opcję, że być może nie wykończymy od razu całości domu wraz z poddaszem a jednak chcielibyśmy tam jak najszybciej zamieszkać - choćby w tym jednym pokoju :) Taki pokój również może służyć jako gościnny, gdybyśmy chcieli kogoś przenocować lub stanowić biuro, jeśli ktoś potrzebuje spokojnego kąta z biurkiem, gdzie może popracować. Łazienka na parterze jest niewielka, podobnie jak pomieszczenie gospodarcze. Ostatnie wspomniane w założenia ma nam służyć jako schowek/magazyn na różne rzeczy, których w domu jest cała masa a że dom nie ma piwnicy trochę obawiam się, gdzie te wszystkie rzeczy upchniemy ;)
Na poddaszu znajdą się 3 pokoje oraz duża łazienka. Z jednej z sypialni oraz z łazienki będzie wyjście na drugi taras (nad garażem). Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że bezpośrednio z łazienki będę mogła wystawić suszarkę na pranie na świeże powietrze, bo pralni/suszarni w domu nie mamy przewidzianej.
Nasza rodzina to klasyczne 2+2 i nie wiadomo co będzie w przyszłości ;) dlatego taka ilość pomieszczeń/pokoi wydaje mi się optymalna. Po przekształceniach ostatecznie powierzchnia użytkowa domu ma wynieść 124m, więc jak na nasze potrzeby wydaje się w sam raz :)
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 2 października 2017, 20:16:54

  uwAga Damian rozważaliśmy to - tylko ze względu na fakt ze kuchnia jest dość duża i będzie miała mnóstwo szafek zrezygnowaliśmy ze spiżarni ;) Gdybyśmy jednak robili jakieś przetwory i zabrakło miejsca w szafkach to zostaje jeszcze pomieszczenie gospodarcze w którym będą regały, półki etc. ;)

 • Logo

  Poniedziałek, 2 października 2017, 22:26:36

  damian1104 No i elegancko ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (21)
 

Sobota, 15 kwietnia 2017, 21:05:01

uwAga

Nie wiem jak to było u Was, ale u nas droga od czasu podjęcia decyzji o budowie do czasu otrzymania pozwolenia na budowę była baardzo długa. Trwała w sumie 3 lata, wiązała się z masą nerwów, frustracji, biegania od urzędu do urzędu, odwoływania się, ciągłego uzupełniania dokumentów... nawet nie chce mi się tego wspominać.
Pod koniec starań traciliśmy już nadzieję i zaczęliśmy rozglądać się za domem do kupienia. Kiedy wreszcie otrzymaliśmy pozwolenie aż nie mogliśmy w to uwierzyć  ;)
Wtedy dopiero ekspresowo zaczęliśmy szukać ekipy budowlanej i kierownika  budowy. Z kierownikiem budowy nie było większego problemu, ale na znalezienie dobrej i niedrogiej ekipy budowlanej to był kiepski okres, bo zbliżała się wiosna, kiedy większość ma zarezerwowane terminy. Mieliśmy jednak dużo szczęścia, bo ekipa polecana nam przez znajomych była dostępna.
U nas sytuacja była szczególna, bo w zasadzie do końca nie wiedzieliśmy czy w ogóle pozwolenie na budowę dostaniemy, dlatego też nie mogliśmy się umawiać z żadną ekipą wcześniej, jednak innym zdecydowanie polecałabym nie odkładać poszukiwań na ostatnią chwilę ;)
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 21:06:57

  bronia226 Czytam ten wpis dot. tak długiego wydania pozwolenia na budowę. Aż trudno uwierzyć, że trwało to 3 lata.

 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 12:12:05

  uwAga Pewnie gdybyśmy sami tego nie przeli też by było nam ciężko uwierzyć ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (18)
 

Piątek, 14 kwietnia 2017, 23:05:53

uwAga

3-2-1... start!
Chyba najlepszym początkiem mojego dziennika będzie zaprezentowanie projektu, który wraz z mężem wybraliśmy.
Wybór nie był prosty, gdyż w znacznym stopniu ograniczały nas otrzymane warunki zabudowy a były one dość restrykcyjne. Ograniczała nas przede wszystkim długość elewacji frontowej wyznaczona na maksymalnie 13,2 m i zakres powierzchni zabudowy działki (10-16%).
Mieliśmy również dość sprecyzowane oczekiwania co do tego jak ma nasz wymarzony dom wyglądać - parter z poddaszem użytkowym, 120-140 m powierzchni użytkowej, z garażem, bez podpiwniczenia, taras nad garażem, jasna kuchnia otwarta na salon, dodatkowy pokój na parterze, 3 sypialnie na poddaszu, dwie łazienki (mała i duża).
Po setkach przeglądniętych projektów ostatecznie zdecydowaliśmy się na projekt Delisa Bis, w którym mimo wszystko wprowadziliśmy trochę zmian. Przede wszystkim zrezygnowaliśmy z lukarny na rzecz prostego dwuspadowego dachu. Być może byłaby ona praktyczna, ale nam nieszczególnie przypadła do gustu, dlatego się jej pozbyliśmy ;) Poszerzyliśmy budynek o około 25 cm powiększając tym samym garaż oraz zdecydowaliśmy się, że dom będzie stanowił prostą bryłę (bez wcięcia z tyłu). Z bardziej kosmetycznych zmian zrezygnowaliśmy z drzwi ze świetlikami na rzecz tradycyjnych i przeprojektowaliśmy wyjście z salonu na taras od strony zachodniej.
Projekt w takim kształcie nam osobiście bardziej odpowiadał  ;)
A Wy co o nim sądzicie? Co byście zmienili? Zdecydowalibyście się na pozostawienie lukarny?
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 2 lipca 2017, 21:00:09

  bronia226 Czy zmiany w projekcie wiązały się z dodatkowymi kosztami.

 • Logo

  Poniedziałek, 3 lipca 2017, 11:59:00

  uwAga Bronia, zmian w gotowym zakupionym przez nas projekcie dokonywała nam pani architekt, więc tak - trzeba było za to zapłacić, ale cena była taka sama niezależnie od tego jak dużo poprawek w projekcie chcielibyśmy wprowadzić.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (27)