daniel.strzelecki
W serwisie od: 2017-05-19 14:15:18

Dodaj do obserwowanych

 

6 godzin temu

daniel.strzelecki

Odprowadzenie ścieków z piwnicy (poniżej poziomu kanalizacji).
W projekcie mieliśmy umieszczoną w podłodze pompę Liftaway B (zbiornik kosztuje 3 tyś + pompa !!!), jest tańszy zamiennik firmy Wilo, ale też kosztuje dużo. Rzutem na taśmę - przed zrobieniem chudziaka i przyłączy pod nim - wymyśliłem najtańsze rozwiązanie: w pralni mam takie "mini-szambo" o pojemności 100 litrów, do którego wpadnie woda z pralki i odpływu podłogowego. Tam będzie umieszczona pompa zanurzeniowa do brudnej wody, która wszystko przepchnie do kanalizy.

Zbiornik będzie z góry zamknięty pokrywą z kątownika z ułożonymi płytkami podłogowymi i zasilikonowany (żeby zapachy nie przechodziły). W razie awarii pompy będzie można silikon zerwać i otworzyć zbiornik. Planuję zrobić też system ostrzegania przed zbyt wysokim poziomem - jeśli pompa by siadła i zbiornik się zapełni, to w pralni zapali się czerwona lampka, żeby nie uruchamiać nowego prania :).

Jak Wy (którzy macie piwnicę) radzicie sobie z problemem ścieków poniżej kanalizy?
zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

24 godzin temu

daniel.strzelecki

Dach przecieka!
Tak chwaliłem moją ekipę murarsko-ciesielską aż do dziś, kiedy po nocnej ulewie zauważyłem wodę na poddaszu... zdjęcie robione jak już trochę przeschło. Znalazłem w dachu dziurkę - wyraźne przebicie gwoździem. Co więcej - wcale nie zakończyli papy przy kominach! Ona wisi tam luźno i nieszczelnie - rano kominy były całkiem mokre. 
Co teraz z tym zrobić?
zobacz wpis
 • Logo

  17 godzin temu

  uwAga Reklamuj, by poprawili robotę. Zrób koniecznie dokładne zdjęcia jak jest mokre. Kiedy będzie montowana dachówka?

 • Logo

  6 godzin temu

  daniel.strzelecki uwAga, dekarz ma być za 3 tygodnie (miał już robić, ale coś mu się opóźniło). Tak na prawdę to dekarz jak będzie robił to bez problemu pewnie by to poprawił (tym bardziej, że lepiej się na tym zna), więc teraz nie wiem czy czekać na niego czy wzywać majstrów.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (4)
 

Czwartek, 22 czerwca 2017, 22:29:32

daniel.strzelecki

Nareszcie mamy okna!!! 
Dziś zamontowano 11 sztuk, jutro pozostałe 5 (w tym PSK). Efekt koloru Winchester jest piorunujący, szczególnie w oknie narożnym. Zdjęcia trochę ciemne, bo ekipa robiła do 20.30 :-)
zobacz wpis
 • Logo

  17 godzin temu

  uwAga Bardzo efektownie wygląda to okno narożne ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

Czwartek, 22 czerwca 2017, 15:36:39

daniel.strzelecki

Część prac na budowie chcę wykonać samodzielnie (kilka drobnych już takich było), więc zaopatrzyłem się w trochę sprzętu. 
1) wyrzynarka Bosch PST670 (akurat była promocja w Leroy)
2) wkrętarko-wiertarka Metabo z udarem (!) - dość droga, ale ten sprzęt będzie mocno eksploatowany. Metabo jest bardzo mocne i trwałe.
3) dalmierz laserowy Bosch Zamo - kupiłem trochę przez przypadek, bo do umowy na prąd od Energii dostałem bon na 150zł do ich sklepu. Nic nie było ciekawszego, więc wziąłem dalmierz. Jest to świetne urządzenie! W wielu miejscach samemu miarą się nie zmierzy, albo jest za krótka, a tu pomiar jest szybki i bardzo dokładny. Przyda się też bardzo przy wykańczaniu. Polecam!
4) oczywiście poziomica :-)

A Wy jakie narzędzia kupiliście do "majsterkowania"?
zobacz wpis
Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

Czwartek, 22 czerwca 2017, 11:06:38

daniel.strzelecki

Po kilku dniach przestoju na budowie właśnie przyjechała ekipa od okien. Dziś piwnica i parter bez PSK. Na koniec będę podpisywał częściowy protokół. Na co zwrócić uwagę przy ocenie jakości montażu? (żeby potem nie powiedzieli, że przecież podpisałem...)
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 20:39:19

  AniaF Pewnie, jeśli wiesz jak to precyzyjnie wykonać to czemu nie. Kilka złotych w kieszeni ;)

 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 22:27:12

  daniel.strzelecki Zacznę od piwnicy i garażu, to na najważniejsze pomieszczenia nabiorę wprawy ;-)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (8)
 

Wtorek, 20 czerwca 2017, 12:46:53

daniel.strzelecki

W jednym z dzienników wyczytałem starą dyskusję: ile szyb w oknach dachowych? My wzięliśmy 2-szybowe, bo prosty rachunek pokazał, że inne się nie opłacały.
 Porównajmy Fakro U3 i U5, 78X140 (powierzchnia 1,09 m^2)
Średnia roczna temperatura w Polsce to 9 stopni (lato ją podbija, więc przyjmijmy 5). Przyjmijmy, że w domu chcemy utrzymywać 21. Według danych producenta różnica parametru Uw dla podanych okien to 0,23 W/(m^2*K). Dlatego różnica w stratach ciepła na tych oknach przez rok wynosi:
0,23*1,09*16*24*365 Wh=35,14kWh.

(różnica parametru*powierzchnia*różnica temp.*ilość godzin w roku)
Ogrzewając gazem  (0,23zł za kWh)  rocznie tracimy 8,08 zł. Natomiast różnica w cenie okna to 400 zł i nie zwróci się (licząc nawet inflację) przez 25 lat.

Nawet przyjmując wieczną zimę i -10 stopni przez cały rok dostajemy różnicę 15,65 zł rocznie.

Co innego z oknami ściennymi, które mają duuużo większą powierzchnię i różnica w parametrze robi swoje.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 11:11:32

  comando Ten Oknoplast mnie zastanawia najbardziej, czy aby cena jest adekwatna, czy może za wysoka. Ale powiem Ci, że znam ludzi, którzy twierdzą, że wolą dać więcej za sprawdzone okna Oknoplastu. My jednak zrezygnowaliśmy z takiego podejścia ;)

 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 11:17:56

  daniel.strzelecki Moim zdaniem dużo nadbijają ceny, bo wtedy się wydaje, że są ekstra. Parametrami gorsze od Drutexu (niestety nie pamiętam klasy okna, którą nam wyceniali), a na naszym domu to było 7 tyś różnicy przy początkowych wycenach (O:29, D:22). Lepiej te pieniądze włożyć w co innego, np. prawdziwy ciepły montaż okien innej firmy.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (8)
 

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 21:44:08

daniel.strzelecki

Lada dzień przyjadą do nas okna. Na co zwrócić szczególną uwagę przy/po montażu?
Przypomnę, że mamy dużo okien (łączny obwód 107m) w tym 3m przesuwne PSK. Wybór padł na Drutex Iglo Energy ze względu na dobre parametry cieplne, sprawdzony montaż naszego dystrybutora (brat tam kupował) oraz uczciwe warunki gwarancji na 5 lat (rozważaliśmy jeszcze AdamS i Vetrex, ale okazało się, że warunkiem gwarancji jest robienie co rok płatnych przeglądów)
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 10:26:48

  comando Zgadzam się z Mariola i Michał. Jeśli okna mają podobną cenę, to raczej będzie to prawie to samo. W końcu one też jakieś testy jakościowe muszą przechodzić i nie może być pomiędzy producentami jakaś przepaść jakościowa.

 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 11:04:53

  daniel.strzelecki Mariola i Michał, macie rację. Dlatego jednym z najważniejszych przy wyborze jest jakość montażu, bo od tego zależy czy np. te 3-szybowe się nie pogną po dwóch latach.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (13)
 

Niedziela, 18 czerwca 2017, 16:09:24

daniel.strzelecki

Ogrzewanie niskotemperaturowe vs. grzejnikWczoraj był hydraulik wycenić robotę. Generalnie mamy podłogówkę i grzejniki w łazience, a ogrzewanie na gaz (im mniejsza temp. zasilania tym lepiej). Pomyślałem, że zrobimy grzejnik też w garderobie (8m^2), a hydraulik na to, że grzejnik tego nie ogrzeje! 
Na mój rozum to gada głupoty. Jak jest naprawdę? Czy grzejniki sprawdzą się przy zasilaniu 35-40 stopni?
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 21:38:25

  daniel.strzelecki Tak, zostaje podłogówka, ale w piwnicy będę upierał się przy grzejnikach, bo mimo, że mam (jak to mówisz :-) ) "salony", to nie będą używane codziennie, a grzejnikami szybciej nagrzeję jak nagle mi się zachce tam iść.

 • Logo

  Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 21:51:59

  comando To fakt, przy podłogówce musiałbyś grzać tam cały czas, na niższej temperaturze, ale jednak. W każdym razie pozostawienie podłogówki w garderobie to dobra decyzja, nie będziesz żałował.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (9)
 

Czwartek, 15 czerwca 2017, 21:23:15

daniel.strzelecki

Na naszej budowie coraz częściej pojawiają się goście ciekawi dotychczasowego efektu, więc z resztek więźby zrobiłem schody w głównym wejściu, żeby nie wpuszczać gości garażem. Oczywiście stabilne i wypoziomowane :)
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 11:50:46

  daniel.strzelecki No to super. Im mniej takich zmartwień tym lepiej :). Za to u nas po zasypaniu fundamentów i podsypaniu trochę wjazdu do garażu mamy miałki i sypki żwir i nikt nie może podjechać pod sam dom, bo się zakopuje :)

 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 11:54:49

  comando U nas jest taki wjazd zrobiony, że nigdy nikt się nie bał wjechać ;) Kierowcy dowożący materiały byli w niebo wzięci, bo jest tak dobrze ubite, że niczym tego nie ruszysz. Teraz będę miał problem, żeby zebrać trochę tego kamienia, bo pasuje już ten wjazd zmniejszyć do rozmiarów potrzebnych dla samochodów osobowych, a nie ciężkiego sprzętu dowożącego cegły czy beton.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (9)
 

Środa, 14 czerwca 2017, 14:55:14

daniel.strzelecki

Kiedyś pytałem Was o poradę co do bramy garażowej. Okazuje się, że kluczem do wyboru Wiśniowskiego jest gwarancja: biorąc bramę z oryginalnym napędem Metro dostajemy 5 lat gwarancji, która wymaga 2 przeglądów w tym czasie. Za to Hormann chwali się 10 lat gwarancji, a tak na prawdę jest to 5 i do tego wymagają przeglądów co rok! To ogromnie podbija koszt eksploatacji. 
W dodatku teraz Wiśniowski ma promocję na SmartConnect za 300 zł (w Hormanie bramka LAN kosztuje 600 i ma mniej możliwości)
My wprawdzie jeszcze naszej nie montujemy, a dopiero po tynkowaniu (na razie zabiję otwór deskami), ale wybór już dokonany :)
zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 14 czerwca 2017, 23:11:45

  Żak Wszystkie kolory byly dostępne tylko, moze byl, jako niestandardowy

 • Logo

  Piątek, 16 czerwca 2017, 12:08:27

  uwAga Nam właśnie najbardziej przypadła do gustu antracytowa brama z takimi szerokimi "panelami" :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (4)
 

Środa, 14 czerwca 2017, 07:06:49

daniel.strzelecki

Po sprzątaniu chudziaka na parterze wyłoniło się takie coś - kapało przy zalewaniu stropu. Jak się tego pozbyć? Czy takie nierówności to duży problem np. przy kładzeniu styropianu? 
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 17 czerwca 2017, 08:22:47

  comando My właśnie nie zorientowaliśmy się, że chudziak i strop są wylane nierówno. Hydraulik stwierdził, że nie ma co nanosić poziomów przed położeniem styropianu, no bo to dla nich dodatkowa robota by była, żeby jeszcze jakimś cienkim styropianem uzupełniać miejsca, które są niżej. W efekcie jest bardzo różna grubość wylewki. Niby ma to nie wpływać na sprawność ogrzewania. I oby tak było.

 • Logo

  Sobota, 17 czerwca 2017, 16:11:47

  uwAga Comando dobrze pamiętam, że Ty robisz ogrzewanie gazowe? Jeśli tak to może ta wylewka nie będzie w tak znaczący sposób wpływać na sprawność ogrzewania. U nas, jeśli zrobimy pompę ciepla obawiam się że mógłby się zrobić problem jeśli poziom nie zostałby wyrównany styropianem.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (17)
 

Wtorek, 13 czerwca 2017, 20:12:15

daniel.strzelecki

Nie dziwi Was, że jeden z nas w ciągu 4 dni zdobył ponad 140 punktów i nagle znalazł się w ścisłej czołówce konkursu?
Do tego pojawiło się sporo nowych użytkowników Budogramu, którzy nie robią nic poza komentowaniem jednego z dzienników. I w ten sposób taki świetny portal powoli staje się dziką rywalizacją...
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 20 czerwca 2017, 19:21:54

  Zuzka Nie widzę nic złego w podaniu linka znajomym do swojego dziennika. Sama tak tutaj kiedyś trafiłam. Ale faktycznie po komentarzach w niektórych dziennikach widać gołym okiem, że nie wszyscy rozumieją czym są zasady fair play. Nie wygląda to jak komentarze od znajomych a nabijanie sobie samemu punktów bezsensownymi komentarzami. Myślę jednak że skoro osoby postrone to zauważają to komisja konkursowa też nie będzie miała problemu z wyłapaniem tego. Powodzenia życzę wszystkim uczciwym! :-)

 • Logo

  Czwartek, 22 czerwca 2017, 15:20:32

  daniel.strzelecki Zuzka, jeśli znajomi też budują/planują to ok, ale jak daje im się link tylko po to, żeby nabijali komentarze to jest słabo. Ale to prawda: mamy na szczęście komisję :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (26)
 

Poniedziałek, 12 czerwca 2017, 20:55:56

daniel.strzelecki

Koszt budowy piwnicy.
Porównałem koszty stanu 0 moje i mojego brata, który budował 4 lata temu podobny dom bez piwnicy:
Różnica w materiale: 23000 zł (liczę wszystkie wydatki od wypisu z MPZP do stanu zero bez robót murarzy)
Różnica w robociźnie: mieliśmy tych samych murarzy - u mnie cała budowa 15 tyś droższa (trochę z tego to inflacja, więc powiedzmy, że 12 tyś), + 1 tyś za wykop i zasypanie fundamentu.
Podsumowując: piwnica wyniosła nas ok. 36 tyś. Jest to sporo, ale już potem tego nigdy się nie dobuduje, a chłodek w lato jest przyjemny i miejsca na różne rzeczy nie zabraknie.
zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 14 czerwca 2017, 14:50:25

  daniel.strzelecki W dodatku mamy tam 2,5 wysokości, więc jedyną różnicą od "salonów" będzie brak naturalnego światła - tylko dwa okna w tym jedno pod ziemią (z murkiem oporowym), bo poziom parteru jest na +0,5m od gruntu.

 • Logo

  Środa, 14 czerwca 2017, 17:34:49

  Zuzka Taka piwnica z sauną i "hobby" room to marzenie niejednej osoby ;-)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (16)
 

Poniedziałek, 12 czerwca 2017, 11:44:50

daniel.strzelecki

Ile zapłacić sąsiadowi, który użycza prądu na budowę?
Ja akurat miałem prąd na działce i moja budowa do SSO (dom dość spory) zużyła tylko 103kWh!!! Zatem jeśli musicie się odwdzięczyć sąsiadom, do dobry alkohol wystarczy :-).

Niestety nie miałem od początku swojej wody. Ktoś liczył swoje zużycie?
zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 14 czerwca 2017, 14:45:10

  przemek.mdark o dobre pytanko ile prądu? za tydzień place sąsiadowi za prąd do ssz ... budując dryfixem .. to napisze w moim dzienniku ile zjadłem kw?

 • Logo

  Niedziela, 18 czerwca 2017, 15:11:08

  To_mek Czyli jednak zmów się sprawdza, że za "flaszkę" można wszystko załatwić ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (8)
 

Poniedziałek, 12 czerwca 2017, 08:28:40

daniel.strzelecki

Chcemy dać sobie możliwość odcinania kuchni od salonu np. kiedy podczas gościny trzeba włączyć głośny mikser. Miały być drzwi przesuwne chowane w ścianę, ale murarze nie postawili ściany jak trzeba i mielibyśmy wtedy problem z umieszczeniem lodówki we wnęce. Czy widzieliście jakieś inne rozwiązania? Np. coś jak roleta aluminiowa, ale zamontowana wewnątrz domu? Czy to się sprawdzi?
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 12 czerwca 2017, 11:26:51

  Beata_87 ja będę w kuchni montować drzwi przesuwne ale naścienne :) taka opcja u Was nie zda egzaminu?

 • Logo

  Poniedziałek, 12 czerwca 2017, 11:32:37

  daniel.strzelecki Beata_87, niestety ta wnęka przy kominie ma 60cm głębokości i jak damy tam jeszcze drzwi, to nawet standardowe lodówki będą mocno wystawać... Ściana miedzy kuchnią i salonem miała być trochę przesunięta i wtedy by było miejsce na drzwi.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

Sobota, 10 czerwca 2017, 23:24:58

daniel.strzelecki

PODSUMOWANIE-KOSZTORYS. (kwoty poniżej :-) )
Pierwszy etap budowy zakończony! Przypomnę, że budujemy Dom pod liczi 5(p) z Archonu  dodatkowo powiększonym garażem (157m^2 pow. użytkowej + garaż 53m^2+piwnica 66m^2). Z budowy zeszła ekipa murarzy; wykonywali również więźbę, deskowanie i pokrycie dachu papą. Praca ekipy trwała 69 dni i kosztowała nas 55 tyś. Na budowie mamy też podłączoną wodę i prąd.

Łączny koszt tego etapu budowy wyniósł: 177 tyś, w tym robocizna (razem z projektami przyłączy) - 63,6 tyś, materiały 99,1 tyś, transporty 6,5 tyś, inne (projekt, adaptacja, pozwolenia, drobny sprzęt do własnych prac) - 7,8 tyś. Z mojego zestawienia w Excelu mogę wygenerować różne dane (np. koszty izolacji wodnych, ociepleń, przyłączy itd.) - ktoś jest czymś zainteresowany?

Generalnie uważam, że te koszty nie są złe, jak na tak duży dom. Mam nadzieję, że komuś pomoże to w podjęciu decyzji o budowie - np. budując samemu można zaoszczędzić prawie 1/3 kosztów!
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 15 czerwca 2017, 21:56:21

  kala-88 Hmm wydaje się sporo. Chociaż nie mówie, bo ja też dopiero jak stanę na stropie nad piwnicą to będę umiała dokłądnie okreslić ile nas wyszło. Zakładam że wyjdzie mniej, aczkolwiek koszty samej izolacj przeciwwodneji są kosmiczne. Ja prowadzę dziennik w innym serwisie tutaj tylko od czasu do czasu zaglądam, ale będę ślecić postępy u Was:) Jak byś chciał popatrzec jak nam idzie- to tutaj http://karolinaidominik.mojabudowa.pl/

 • Logo

  Czwartek, 15 czerwca 2017, 22:00:05

  daniel.strzelecki kala-88, możesz jakoś odblokować swój dziennik żeby oglądać go bez zalogowania? Nie chciałbym mnożyć kont na portalach budowlanych :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (12)
 

Środa, 7 czerwca 2017, 15:36:32

daniel.strzelecki

Dach już cały pod papą. Ekipie zostały jeszcze ścianki działowe na poddaszu i to będzie koniec pierwszego etapu budowy!
W sobotę wstawię podsumowanie kosztów - może komuś się przyda przed decyzją o budowie lub na jej początku. Jakie informacje by Was interesowały? (z moich notatek w excelu mogę wygenerować różne statystyki :-) )

zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:26:13

  daniel.strzelecki comando, dzięki za radę. Mamy deski i papę, więc teoretycznie powinno być szczelnie. Chciałem ocieplić w tym roku po to, że jak będę trochę palił w zimę, żeby betony nie pomarzły, to szkoda tego ciepła wypuścić dachem bez żadnej przeszkody :)

 • Logo

  Wtorek, 20 czerwca 2017, 08:48:59

  comando Jak będziesz grzał to inna sprawa. U nas budynek nie był zimą ogrzewany, bo tynk i wylewka były robione dopiero wiosną.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (10)
 

Niedziela, 4 czerwca 2017, 08:22:39

daniel.strzelecki

Wczoraj oglądałem finał Ligi Mistrzów. Kto wie, może ostatni raz w starym domu? :D
Kto z Was ma plan mieszkać w nowym domu na całego za dokładnie rok?
zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 7 czerwca 2017, 10:32:58

  uwAga Ja mam nadzieję, że będzie to jeszcze ten rok kalendarzowy :)

 • Logo

  Piątek, 9 czerwca 2017, 07:39:58

  przemek.mdark najważniejszy jest plan i chęci. .. Jak się czegoś chce to można to osiągnąć. ..

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (5)
 

Sobota, 3 czerwca 2017, 20:11:45

daniel.strzelecki

PAPA CZY MEMBRANA?Prace u nas idą szybko. Mamy już oba kominy i część deskowania - wreszcie widać w pełni kształty poddasza! Zdecydowaliśmy się na papę i deskowanie po bardzo długim myśleniu i czytaniu stron internetowych. Ostatecznie przekonał nas nasz dekarz, który ostatnio naprawiał komuś 10-letni dach, bo z membrany (drogiej i markowej) zostały strzępy. Co z tego, że są gwarancje nawet na 15 lat: nie chcielibyśmy, żeby ktoś za kilkanaście lat przekładał nam dach.
Cenowo wiadomo: deski i papa droższe ok. 10 zł na materiale i do tego robocizna z deskami dochodzi. Mimo tego wolimy np. rok później zrobić ładne ogrodzenie, ale dach mieć pewny.Kto popiera? :-)
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 4 czerwca 2017, 08:23:27

  daniel.strzelecki A ja właśnie nie wiem czy Przemek popiera, czy nie :D

 • Logo

  Niedziela, 4 czerwca 2017, 13:45:59

  przemek.mdark powiem tak ani nie popieram ani nie uważam za zbędne! wszystko zależy od budżetu inwestora. . w dzisiejszych czasach nie jest koniecznością to na pewno.. ja nie deskuje bo uważam że wełną 20 i 10 na krzyż to wystarczające. .. dodatkowo u mnie P odbitka leci od zewnątrz więc bez sensu byłoby dołożyć sobie roboty.. no i jeszcze jedno w razie awarii gdy będzie trzeba wymienić dachówke albo jak przeleje gdzieś dach no to jak dechy namokną to remoncik jest boski... no i ja nie mam czasu na wietrzenie wiezby i desek które i tak wilgoć pociągnąć z pola bo tak drewno ciągnie wilgoć. .. pozdrawiam i wybór należy do każdego z inwestorów. . :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (7)
 

Piątek, 2 czerwca 2017, 20:17:21

daniel.strzelecki

Z takim pomocnikiem, to niejeden dom można by zbudować :-)
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 2 czerwca 2017, 21:03:03

  comando Jaka pomocnica! :D

 • Logo

  Wtorek, 13 czerwca 2017, 23:44:06

  uwAga Pracownik miesiąca ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (3)
 

Piątek, 2 czerwca 2017, 09:53:01

daniel.strzelecki

Mamy już jeden komin. Jest bardzo potężny  (spalinowy i 8 wentylacji wokół niego), ale myślę, że panowie ładnie go zakończyli. Podoba się Wam?
zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 2 czerwca 2017, 20:43:49

  przemek.mdark no jak już wieźbę masz no to teraz już z górki. .. jakie drewno dałeś?

 • Logo

  Piątek, 9 czerwca 2017, 20:42:43

  przemek.mdark ładnie odrobiny komin! jaki to tynk?

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (7)
 

Czwartek, 1 czerwca 2017, 10:34:54

daniel.strzelecki

Panowie murują kominy - zaprawa Quick-Mix stalowa-szara. Przy okazji miałem pierwszą okazję wejść na sam szczyt dachu. Widok z góry na więźbę jest niesamowity :-)
PS znowu te zdjęcia dodają mi się odwrotnie.  Ktoś wie jak temu zapobiec dodając fotki z telefonu?
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 20 czerwca 2017, 11:15:53

  comando Nie piecykiem na węgiel, tylko drewno. Też tak napisałem. I w sumie czytam tę moją wypowiedź i dochodzę do wniosku, że nie zrozumiesz ;) Chodzi o to, że komin systemowy chcieliśmy użytkować do piecyka na drewno podgrzewającego wodę. Ale ostatecznie zmieniliśmy zdanie i będzie stał nieużywany, miejmy nadzieję już zawsze, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Poza tym jego ustawienie jest takie trochę do kitu i byłby problem z powieszeniem na nim pieca gazowego, jakbyśmy chcieli zrobić tak jak Ty, bo też o tym myśleliśmy.

 • Logo

  Wtorek, 20 czerwca 2017, 12:12:45

  daniel.strzelecki U nas też będzie problem jak powiesić piec gazowy, o by musiał na kominie być przytwierdzony. Ale gdzieś widziałem że są takie stelaże do pieca wiszącego - niestety nie pamiętam szczegółów, bo aż tak dokładnie tego tematu nie zgłębiłem.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (8)
 

Wtorek, 30 maja 2017, 19:35:25

daniel.strzelecki

Pomocy z nasadami kominowymi - wentylacją!
Główny komin w domu jest taki jak na rysunku. Budowany z elementów systemowych typu Schiedel. W tej konfiguracji nie mogę zakończyć kanałów na przelot (nie ma na to miejsca); muszą więc wychodzić do góry.
Jest jednak problem, gdyż praktycznie wszystkie dostępne na rynku nasady są okrągłe i nie ma ich jak założyć na pustak schiedlowski. Schiedel ma wprawdzie wywietrzniki Bryza, ale nie są dostępne na wolnym rynku, a na wycenę czekam już 2 tygodnie... Poza tym, zależałoby mi na obrotowych typu Tulipan. 

Jak rozwiązać ten problem? Spotkał się ktoś z czymś takim?
zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 31 maja 2017, 06:40:40

  monikazg Dziekuje ze napisales o tym, pomoze mi to uniknąć tego samego problemu. Ja rowniez planowalam pustak wentylacyjny prostokątny a na wierzch nasade hybrydowa i nawet mi nie przyszlo do glowy ze moze byc z tym jakis problem.... na szczescie u nas jeszcze nie murowalismy kominow wiec jest czas na dobranie innych pustakow.

 • Logo

  Czwartek, 1 czerwca 2017, 09:36:25

  przemek.mdark a to masz cały komin schidel? czy tylko pustaki ?

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

Poniedziałek, 29 maja 2017, 22:19:06

daniel.strzelecki"Cegła na komin"
Chcieliśmy początkowo mieć komin w odcieniu piaskowym - jak różne kamienie elewacyjne - ale okazało się, że najciekawsze cegły (te ręcznie robione) mają dużą nasiąkliwość i nie nadają się do komina. Pozostają klinkiery.  Bardzo chcieliśmy Hamburg z Terca, ale trzeba brać na całe palety, bo jest tylko na zamówienie. Ostatecznie wybór padł na Syriusz z CRH (strasznie droga... ) i do tego jasna fuga. Co myślicie? Będzie pasować do Orea 9 szara angoba?

zobacz wpis
 • Logo

  Piątek, 2 czerwca 2017, 00:25:25

  arek.es Daniel nie, nie boje się. Ciepło od gazu znikome... a kominek używany sporadycznie. Chyba nie powinno być problemów

 • Logo

  Piątek, 2 czerwca 2017, 20:44:35

  przemek.mdark klinkier ek niczego sobie co nim będziesz robił?

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (10)
 

Piątek, 26 maja 2017, 19:41:05

daniel.strzelecki

Nareszcie więźba na górze i widać jak dom faktycznie będzie wyglądał :-).Panowie będą jeszcze wyrównywać krokwie i montować słupy pod płatwiami. Nie jest dziwne, że te słupy na koniec? 
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 29 maja 2017, 22:12:48

  daniel.strzelecki Więźba generalnie 6 dni, ale nie robili tylko tego panowie. Łączona była na wkręty ciesielskie 8/280.

 • Logo

  Piątek, 2 czerwca 2017, 20:45:21

  przemek.mdark aha dzięki. .. ja po weekendzie zaczynam wieźbę!!!!

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (6)
 

Czwartek, 25 maja 2017, 22:50:49

daniel.strzelecki

Lada dzień mam pomiary okien i przy okazji także bramy garażowej. Jakie macie doświadczenia? Hormann czy Wiśniowski?
zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 14 czerwca 2017, 14:10:07

  uwAga My co prawda jeszcze nie zdecydowaliśmy, ale przymierzamy się do zakupu bramy Wiśniowskiego.

 • Logo

  Środa, 14 czerwca 2017, 14:48:24

  daniel.strzelecki uwAga - słusznie, zaraz o tym napiszę.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (6)
 

Czwartek, 25 maja 2017, 17:36:25

daniel.strzelecki

Wreszcie dogoniłem wpisami aktualny stan budowy :-). Ekipa zamontowała już płatwie. Najdłuższa miała 10m, a w przekroju 25cm x 16cm, więc do ich wciągnięcia na górę zatrudniliśmy ładowarkę teleskopową.

Płatwie są potężne - w dwóch rzędach po 17m rozpiętości łącznie :-). Teraz tylko czekać, aż pojawią się krokwie. UWAGA: nasze płatwie są opierane na słupach, które projektant/konstruktor rozmieścił tak, że jeden wypadał w łazience 70cm od ściany. Na szczęście kierownik zgodził się na zmianę.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 25 maja 2017, 20:00:07

  przemek.mdark no to wiezba na potęgę wam rośnie!

 • Logo

  Czwartek, 25 maja 2017, 22:37:08

  przemek.mdark ile metrów ma dom?

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
 

Środa, 24 maja 2017, 22:24:57

daniel.strzelecki

ZSYP NA PRANIE część 1
Zsyp był naszym marzeniem od dawna: pralnia będzie w piwnicy, więc bez sensu byłoby chodzić  rzeczami przez dwie kondygnacje. Teraz przydałaby się mini winda do wypranych i wyprasowanych ubrań :-)

Do rzeczy: jeszcze nie wiemy z czego będzie wykonany zsyp. Artykuły w internecie sugerują mocno kwasiaka, ale cena jest sporo wyższa niż zwykłej rury PCV. Czytałem też o wyłożeniu tekturowej tuby (takiej jako do zalewania słupów) folią PE dla poślizgu - moim zdaniem zły pomysł, bo wszelkie suwaki, zamki itp. przerwą folię i będzie bałagan.Wiemy natomiast, że w łazience na pietrze wrzut będzie w ścianie, tzn zsyp idzie za ścianą/ w ścianie i nie zabiera miejsca w łazience. 

Aby nie kuć potem otworu o średnicy 30cm zostawiliśmy je już teraz - dzięki temu ich boki są wzmocnione zbrojeniem i nie osłabiamy znacząco stropu. Za "wzór" na otwór posłużyło wiadro po jakichś budowlanych specyfikach, które akurat miało odpowiedni rozmiar :-)

Dalsza część (jak będzie już zsyp, a nie dziury w podłogach) nastąpi...
zobacz wpis
 • Logo

  Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:09:06

  onlymartha Super sprawa także o takim myślę. Ułatwienie sobie życia :)

 • Logo

  Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:34:06

  daniel.strzelecki Na razie zsyp się nie rozwija, bo musi poczekać na swoją kolej (bo tynkach i podłogach). Ale jak tylko coś się w nim zmieni, to dam znać :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (13)
 

Poniedziałek, 22 maja 2017, 21:20:15

daniel.strzelecki

Efekt 50 dni pracy 4-osobowej ekipy (nie pijącej i nie palącej :-) ). Przypominam, że to dom z częściowym podpiwniczeniem, więc myślę, że wynik czasowy jest doskonały!
PS czy ktoś wie czemu niektóre zdjęcia same się obracają?
zobacz wpis
 • Logo

  Środa, 24 maja 2017, 15:38:34

  daniel.strzelecki U nas też prawie zawsze w pełnym składzie . Ale jak raz majster zachorował i go 4 dni nie było, to już praca tak pozostałym nie szła :-)

 • Logo

  Czwartek, 25 maja 2017, 20:08:34

  przemek.mdark u mnie we 3 czasem 1 dochodzi ... Ale jak leje to nie zawsze robią!

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (7)
 

Niedziela, 21 maja 2017, 08:14:02

daniel.strzelecki

Dom budujemy z gazobetonu z uwagi na łatwość obróbki i wszelkich innych prac wykończeniowych.
Na zdjęciach widać zachowanko kuchenne - bez tego nie wyobrażaliśmy sobie naszego domu, a na kolejnym nasz  prostokątny wykusz, gdzie będzie 3 metrowa witryna i bedzie stała duża, rodzinna kanapa.
zobacz wpis
 • Logo

  Wtorek, 20 czerwca 2017, 08:53:08

  comando U nas to samo w wykuszu, parapety są chyba nawet na 60 cm. Ale raczej nie będziemy w nim robic jadalni, bo nie jest wcale taki duży, jak to na projekcie wyglądało. Wiesz, na projekcie wrysowali tam stół z 6 krzesłami, a w rzeczywistości nie ma szans tego zmieścić. Ale w kuchni wygospodarowaliśmy miejsce na niewielki barek, by przy nim zjeść obiad. Natomiast na większe posiedzenia będzie rozkładana ława w salonie.

 • Logo

  Wtorek, 20 czerwca 2017, 10:55:49

  daniel.strzelecki Nas też te umeblowania z projektu trochę zmyliły, bo wymiary pomieszczeń się zgadzają, a też raczej wszystkiego nie zmieścimy. Na szczęście nasz salon jest podłużny (ponad 8m długości), więc nawet chrzciny na 30 osób można by wyprawić :)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (13)
 

Sobota, 20 maja 2017, 11:44:15

daniel.strzelecki

Stropy mamy tradycyjne - żelbetowe -najlepsze opcja jeśli chodzi o akustykę. Piwnica została zaizolowana dysperbitem. Długo myślałem nad zastosowaniem mas grubowarstwowych, ale koszt byłby jednak zbyt duży. Poza tym w wykopie nie było ani trochę wody mimo tego, że kopaliśmy jak tylko stopniał śnieg i ustały ulewy - o wodę w piwnicy więc mocno się nie boimy.
Ocieplenie piwnicy 15cm Ekobud Geofundament (w projekcie było 18, ale wtedy po położeniu kamienia na cokole zrównałby się z elewacją (ocieplenie będzie 20cm)). Na siatce i kleju jeszcze jedna warstwa dysperbitu i folia kubełkowa.
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 20 maja 2017, 22:11:51

  przemek.mdark na pewno ja również dałem drenaz podwójny i dwupoziomowe! A deszczowa woda z dachu poleci rynny do pcv- ki a ta do studni zanikowej która dodatkowo ma grawitacyjne dwa odpływu w razie "W" :)

 • Logo

  Wtorek, 23 maja 2017, 10:17:27

  uwAga Też zdecydowalismy się na strop żelbetowy nie tylko ze względu na jego wytrzymałość, ale właśnie również akustykę ;)

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (5)
 

Piątek, 19 maja 2017, 15:47:34

daniel.strzelecki

Piwnica ma 65m2 i jej ściany powstawały bardzo szybko. Na nowszym zdjęciu jest też zarys garażu. Całość to efekty 13 dni pracy naszej ekipy.
zobacz wpis
 • Logo

  Czwartek, 25 maja 2017, 20:10:07

  przemek.mdark ciekawe jak w użytkowaniu się sprawdza?

 • Logo

  Czwartek, 25 maja 2017, 20:11:40

  przemek.mdark A styrodur drogi fakt .. ja mam 20 cm styrodur i powiem tyle że za styrodur mogłem jechać na dobre 10 dniowe wczasy pod palmami...

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (5)
 

Piątek, 19 maja 2017, 15:42:46

daniel.strzelecki

Nasza budowa rozpoczęła się w marcu. Wykop pod piwnicę prawie całkowicie w ziemi zajął cały dzień, a wykop pod ławy robiła minikoparka. Z uwagi na rozmiar jej łyżki ławy mają 90cm szerokości! W ławy pod piwnicę (garaż niepodpiwniczony kopany był później) weszło 23m3 betonu.
zobacz wpis
 • Logo

  Niedziela, 21 maja 2017, 20:39:41

  daniel.strzelecki Tak - w wykopie zagliniony piasek, więc nic się nie obsuwało i nie chłonęło - nie trzeba było nawet układać folii na spód ław zalewanych w wykopie.

 • Logo

  Czwartek, 25 maja 2017, 20:12:18

  przemek.mdark A no to temu u mnie bez szałunku opcji by nie było!

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (5)
 

Piątek, 19 maja 2017, 14:32:06

daniel.strzelecki

Budujemy dom według projektu Dom pod liczi 5 (P) firmy Archon, ale z powiększonym o 3 metry garażem.

Budowa trwa już 2 miesiące, ale dopiero dziś dołączyliśmy do Budogramu dlatego na początek okładka naszego projektu, a potem pojawi się kilka historycznych zdjęć.

PS Nie wiem czemu to zdjęcie dodało się poziomo :-)
zobacz wpis
 • Logo

  Sobota, 27 maja 2017, 21:03:23

  linardówka Parterówki rządzą :)

 • Logo

  Sobota, 27 maja 2017, 22:14:57

  daniel.strzelecki @linardówka widziałeś/widziałaś na stronie Archonu? Po powiększeniu garażu zrobiliśmy fajną przestrzeń nad nim, więc jest jeszcze lepszy :-). Muszę w końcu wrzucić zdjęcia planów rozkładu pomieszczeń.

Funkcjonalność dostępna dla zalogowanych użytkowników
Zobacz wszystkie komentarze (6)