Co należy wiedzieć przed budową domu

Odpowiedzialność. To słowo przychodzi na myśl, kiedy w naszych planach pojawia się budowa domu od podstaw, który ma stać się idealnym miejscem do życia. Tego typu inwestycja to ogromny wydatek i raczej każdy chce uniknąć wielu błędów, jakie można napotkać podczas jej realizacji. W prezentowanym materiale filmowym odpowiemy, jak uniknąć ewentualnych pomyłek, dokonywać dobrych wyborów i powiemy, co należy wiedzieć przed budową domu.

Projekt domu

Wybór projektu domu nie jest łatwą sprawą. Są dwie możliwości, które mogą ułatwić to zadanie. Pierwsza z nich to dom z katalogu, w którym pojawia się wiele zróżnicowanych projektów. Zaletami projektów z katalogów są ich stosunkowo niskie ceny ok. 2 500 zł i natychmiastowa dostępność. Wadami z kolei okazuje się wyższy koszt ewentualnych poprawek i dom, który nie wyróżnia się spośród innych budynków. Druga opcja to projekt domu na zamówienie. W tym przypadku koszty są wyższe – wahają się od 60 zł/mkw. Jednak w tym wariancie otrzymujemy własny projekt domu dopasowany do indywidualnych oczekiwań.

Wybór ekipy budowlanej

Nawet najlepszy projekt domu nie zostanie zrealizowany, jeśli zabraknie dobrych budowlańców. Na co zwrócić uwagę, wybierając ekipę budowlaną? Gdzie jej szukać? Warto zasięgnąć opinii u rodziny, przyjaciół i sąsiadów. Może polecą nam kogoś sprawdzonego i zaufanego. Poszukajmy też wpisów na forach internetowych. Najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości pracy budowlańców będą słowa uznania ze strony inwestorów, otrzymane nagrody i wyróżnienia czy też certyfikaty, jakimi mogą pochwalić się poszczególni członkowie ekip budowlanych. Unikajmy ekip budowlanych pracujących „na czarno” i z niewielkim doświadczeniem. Najrozsądniejsze rozwiązanie to znalezienie osoby, która będzie nadzorować wszystkie prace. Jest nią kierownik budowy.

Etapy budowy domu

Budowę domu rozpoczyna tzw. stan zerowy. Na tym etapie prac następuje wyrównanie działki, jej drenaż, czyli odwodnienie terenu oraz ma miejsce przygotowanie izolacji i fundamentów. Po tym przychodzi czas na ułożenie instalacji podposadzkowych i betonowanie posadzki. W drugim etapie wznoszone są ściany zewnętrzne i wewnętrzne, buduje się komin, strop, wykonuje się więźbę dachową. Po wstawieniu okien i drzwi oraz pokryciu dachu uzyskujemy stan surowy zamknięty. Kolejny etap to stan deweloperski domu, kiedy to ma miejsce ocieplenie ścian i poddasza. Przyłączone zostają również media i kładzie się wewnętrzne instalacje. Później następuje tynkowanie, wewnętrzna wylewka. Prace kończą się wzniesieniem ogrodzenia i budową podjazdu pod dom.

Dom jest prawie gotowy do zamieszkania. Pozostaje nam jeszcze wykończenie wnętrz – kładzenie podłóg, kafelek, malowanie ścian, montaż gniazdek i włączników. Na sam koniec najprzyjemniejsza część, czyli meblowanie.

Komentarze (2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.
  • Logo

    Czwartek, 15 czerwca 2017, 13:49:06

    jarwar45 Internet jest rewelacyjny można wszystko wyszukać i sprawdzić.

  • Logo

    Czwartek, 15 czerwca 2017, 12:57:36

    jjif Fajny filmik. Ogrom pracy jaką trzeba wykonać jest olbrzymia. Właśnie zostałam uświadomiona aż strach się bać.