Dom parterowy czy z poddaszem?

Odpowiedź naszego eksperta

ekspert Photo

Ekspert Budogramu

Dom parterowy jest zazwyczaj niższy i bardziej rozłożysty w porównaniu z domem z poddaszem, dzięki czemu łatwiej wkomponowuje się w otoczenie. To dobry wybór jeżeli nie zależy nam na dużej powierzchni mieszkalnej . Jest on również bardziej przyjazny dla osób starszych, ponieważ wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. Domy parterowe są również łatwiejsze w budowie.

Dom z poddaszem użytkowym ma zwartą bryłę (część pomieszczeń jest na poddaszu), dlatego łatwiej umieścić go na małej działce. Dodatkowo wnętrze takiego budynku jest łatwiej doświetlić światłem naturalnym. Podział domu na parter i poddasze w wyraźni sposób oddziela dwie strefy – dzienną (dół) i nocną (sypialnie na górze). Dom z poddaszem użytkowym wymaga wykonania schodów oraz montażu okien dachowych  co może mieć wpływ na kosz budowy. Pamiętajmy, że taki dom posiada skosy w związku z czym musimy dobrze rozplanować przestrzeń pomieszczeń. Przy odpowiednim doborze mebli wykorzystanie skrajnych części pomieszczenia nie będzie stanowiło problemu.

Komentarze (2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.
  • Logo

    Piątek, 28 kwietnia 2017, 13:57:02

    kbprojekt zależy od potrzeb i funduszy. Najlepiej podjąć decyzję jeszcze przed momentem, kiedy wybieramy projekt domu. Ważne, by wziąć pod uwagę kilka czynników: wielkość działki - na małej działce trudno zmieścić parterowy, rozłożysty dom z przestronnym wnętrzem. Koszty budowy - w domu z poddaszem trzeba wylać strop i zrobić schody - spory koszt, czego unikamy budując dom parterowy. Wiek mieszkańców - starsze i chore osoby niezbyt chętnie będą wspinać się po schodach w domu z poddaszem. Skosy, z którymi przyjdzie nam żyć w przypadku domu z poddaszem - nie każdy je lubi i nie każdy na etapie wyboru projektu zwraca uwagę, w jakim stopniu powierzchnia będzie ograniczona. Plusem w przypadku domu z poddaszem jest niewątpliwie uzyskanie większej liczby pomieszczeń. Przy dzisiejszej możliwości bardzo szerokiego wyboru, który dają projekty domów zarówno typowe (jest ich bardzo dużo), jak i możliwość dokonywania w nich zmian, czy też zaprojektowanie własnego wymarzonego budynku decyzję warto podjąć świadomie.

  • Logo

    Poniedziałek, 1 lutego 2016, 11:28:35

    P_fill Patrząc praktycznie to zawsze przyda się poddasze - można tam umieścić dodatkowe sypialnie. No, ale koszt budowy domu jednorodzinnego z poddaszem jest znacznie wyższy od kosztu budowy domu jednorodzinnego parterowego. Jeśli więc nie potrzebujesz dodatkowej przestrzeni i chcesz obniżyć całkowity koszt budowy domu wówczas wybierz dom parterowy.